metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 24 °C

Pondělí, 10. srpna 2020. Svátek má Vavřinec.
Dopravní zácpa v Kolodějích
Větší foto
Dopravní zácpa v Kolodějích | foto: Kryštof KloubekMetro.cz

Kolaps v Uhříněvsi i místa, kde zdržují auta

18. září 2018  5:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Kvůli havárii vodovodu mění obyvatelé jihovýchodu Prahy zvyky. Přesedávají na vlaky.

Uhříněves zažívá jeden z největších dopravních kolapsů v historii. Důvodem je kyvadlový provoz řízený semaforem v ulici Přátelství.

„Na křížení ulic Přátelství a K Sokolovně došlo k havárii vody na hlavním vodovodním řádu. Podle sdělení PVK by měla být oprava ukončena ze středy na čtvrtek,“ informuje na webu mluvčí Prahy 22 Petra Vaňková.

Všechny tamní autobusové linky nabíraly při včerejší ranní špičce více než hodinová zpoždění. Pražská integrovaná doprava (PID) cestujícím proto doporučovala, aby nechali doma auta, nespoléhali na přesnost autobusů a raději využili vlakovou linku S9 do či z Říčan.

„Všechny autobusové linky počínající číslem tři směrem do Prahy jezdí odklonem přes Kolovraty. Zastávka Uhříněveský hřbitov směrem do Prahy se neobsluhuje. Náhradou je zastávka Tehovičky, pouze však směrem do Prahy,“ vysvětluje PID na webu.

Zácpy se včera tvořily až do Újezda nad Lesy. „Díky rozkopaným Běchovicím a ucpané Uhříněvsi dochází ke kolonám i tam, kde nikdy nebývaly,“ napsal čtenář Kryštof Kloubek.

Semafor v Uhříněvsi nyní kyvadlově řídí veškerý provoz, z čehož nejsou místní nadšeni. Pro ně tak trochu nešťastně pražský organizátor Ropid načasoval svou novinku – interaktivní mapu semaforů preferující autobusy. V mapě lze nalézt i seznam míst, kde jsou autobusy a tramvaje nejvíce zdržovány automobilovou dopravou.

„Na mnoha křižovatkách svítí volno chodci, i když tam není,“ píše k mapě na Facebooku PID uživatel Jiří Krejčík.

Preference pro městskou hromadnou dopravu

  • Nová mapa Ropidu řeší místa, kde má městská hromadná doprava před auty přednost. Více na ropid.maps.arcgis.com.
  • Preferenční průjezd veřejné dopravy může být zajištěn například prodloužením intervalu pro průjezd autobusu. To ale obvykle mívá negativní dopad na auta, která mohou čekat déle. U tramvají stačí vybudovat samostatnou trať bez aut, jaká se nachází třeba na Barrandově.
  • Nejpozději do konce roku 2020 by měla mít metropole hotova všechna opatření, která zrychlí tramvaje i autobusy a omezí tak jejich zpožďování ve vytížených pražských ulicích. Vyplývá to z dokumentu, který loni na podzim v rámci strategie realizace preferenčních opatření schválili radní hlavního města Prahy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Stále více lidí si před dovolenou kupuje „pohodu na čtyřech kolech“. Je tady boom karavaninku

Karavanem napříč Českem
vydáno 10. srpna 2020  10:48

Češi hledají svobodu v karavanech. Jejich prodej stoupl meziročně o více než 100 procent. Možnost vzdálit se od civilizace, mít soukromí, ale současně i...  celý článek

Komerční sdělení

Na Výstavišti srpen patří akrobatům, přijďte se podívat i vyzkoušet

Představení Kaleidoscope
vydáno 10. srpna 2020  7:00

Akrobacie, balancování, parakotouly, žonglování, skoky na trampolíně i na překážkách. To vše je možné si v srpnu na Výstavišti Praha vyzkoušet na vlastní...  celý článek

Eva „FitzPilarová“ zářila v každém žánru. Zpěvačka by dnes oslavila své 81. narozeniny

Eva Pilarová na koncertě k 90. narozeninám zpěvačky Yvetty Simonové (Praha, 18....
vydáno 9. srpna 2020  5:42

Tečka za kariérou Evy Pilarové se příliš nevydařila. Zemřela letos 14. března, zrovna v době, kdy byla česká společnost na vrcholu strachu z covidové...  celý článek

Příští stanice: malá zahrádka. Vyřazené tramvaje „slouží“ dál

Tramvaj T3 nedaleko vesnice Trhomné
vydáno 8. srpna 2020  5:50

Na konci července jsme vyzvali čtenáře, ať nám pošlou snímky vozů MHD, které vlastní někdo jiný než dopravní podnik. Pár fotek dorazilo.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám