metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 23 °C

Neděle 28. května 2023. Svátek má Vilém
Dopravní zácpa v Kolodějích | foto: Kryštof KloubekMetro.cz

Kolaps v Uhříněvsi i místa, kde zdržují auta

  5:55
Kvůli havárii vodovodu mění obyvatelé jihovýchodu Prahy zvyky. Přesedávají na vlaky.

Uhříněves zažívá jeden z největších dopravních kolapsů v historii. Důvodem je kyvadlový provoz řízený semaforem v ulici Přátelství.

„Na křížení ulic Přátelství a K Sokolovně došlo k havárii vody na hlavním vodovodním řádu. Podle sdělení PVK by měla být oprava ukončena ze středy na čtvrtek,“ informuje na webu mluvčí Prahy 22 Petra Vaňková.

Všechny tamní autobusové linky nabíraly při včerejší ranní špičce více než hodinová zpoždění. Pražská integrovaná doprava (PID) cestujícím proto doporučovala, aby nechali doma auta, nespoléhali na přesnost autobusů a raději využili vlakovou linku S9 do či z Říčan.

„Všechny autobusové linky počínající číslem tři směrem do Prahy jezdí odklonem přes Kolovraty. Zastávka Uhříněveský hřbitov směrem do Prahy se neobsluhuje. Náhradou je zastávka Tehovičky, pouze však směrem do Prahy,“ vysvětluje PID na webu.

Zácpy se včera tvořily až do Újezda nad Lesy. „Díky rozkopaným Běchovicím a ucpané Uhříněvsi dochází ke kolonám i tam, kde nikdy nebývaly,“ napsal čtenář Kryštof Kloubek.

Semafor v Uhříněvsi nyní kyvadlově řídí veškerý provoz, z čehož nejsou místní nadšeni. Pro ně tak trochu nešťastně pražský organizátor Ropid načasoval svou novinku – interaktivní mapu semaforů preferující autobusy. V mapě lze nalézt i seznam míst, kde jsou autobusy a tramvaje nejvíce zdržovány automobilovou dopravou.

„Na mnoha křižovatkách svítí volno chodci, i když tam není,“ píše k mapě na Facebooku PID uživatel Jiří Krejčík.

Preference pro městskou hromadnou dopravu

  • Nová mapa Ropidu řeší místa, kde má městská hromadná doprava před auty přednost. Více na ropid.maps.arcgis.com.
  • Preferenční průjezd veřejné dopravy může být zajištěn například prodloužením intervalu pro průjezd autobusu. To ale obvykle mívá negativní dopad na auta, která mohou čekat déle. U tramvají stačí vybudovat samostatnou trať bez aut, jaká se nachází třeba na Barrandově.
  • Nejpozději do konce roku 2020 by měla mít metropole hotova všechna opatření, která zrychlí tramvaje i autobusy a omezí tak jejich zpožďování ve vytížených pražských ulicích. Vyplývá to z dokumentu, který loni na podzim v rámci strategie realizace preferenčních opatření schválili radní hlavního města Prahy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Štvanická lávka je skoro hotová, promenáda mezi Zahradním Městem a Vršovicemi je o krok blíž

vydáno 28. května 2023  8:30

Použijeme-li vhodnou terminologii, metropole při budování cyklistické infrastruktury šlápla do pedálů. V trendu nastoleném v minulých letech pokračuje...  celý článek

Dobrý pocit ve svém těle je důležitější než shozená kila, říká Andrea Voříšková

vydáno 27. května 2023  17:39

Influencerka @andy.fitfab je životní optimistka. Dobrou náladu šíří také v on-line světě, na Instagramu ji sleduje přes 40 tisíc uživatelů.  celý článek

Pes na dovolené není problém, připraví-li mu jeho páníček vhodné podmínky

vydáno 27. května 2023  9:27

Češi jsou národem chovatelů psů. Pro mnoho z nich představuje domácí mazlíček důležitou součást rodiny a absolvuje s nimi dovolenou a výlety.  celý článek

Outfit ze série o Homolkových i trilogie Slunce, seno je in jako nikdy

vydáno 26. května 2023  19:16

Základ šatníku tvoří černé a bílé tílko, které lze kombinovat s barvami a vzory. V zimě hřeje, v létě pohltí pot.  celý článek