metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 2 °C

Pondělí, 17. prosince 2018. Svátek má Daniel.
Dopravní zácpa v Kolodějích
Větší foto
Dopravní zácpa v Kolodějích | foto: Kryštof KloubekMetro.cz

Kolaps v Uhříněvsi i místa, kde zdržují auta

18. září 2018  5:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Kvůli havárii vodovodu mění obyvatelé jihovýchodu Prahy zvyky. Přesedávají na vlaky.

Uhříněves zažívá jeden z největších dopravních kolapsů v historii. Důvodem je kyvadlový provoz řízený semaforem v ulici Přátelství.

„Na křížení ulic Přátelství a K Sokolovně došlo k havárii vody na hlavním vodovodním řádu. Podle sdělení PVK by měla být oprava ukončena ze středy na čtvrtek,“ informuje na webu mluvčí Prahy 22 Petra Vaňková.

Všechny tamní autobusové linky nabíraly při včerejší ranní špičce více než hodinová zpoždění. Pražská integrovaná doprava (PID) cestujícím proto doporučovala, aby nechali doma auta, nespoléhali na přesnost autobusů a raději využili vlakovou linku S9 do či z Říčan.

„Všechny autobusové linky počínající číslem tři směrem do Prahy jezdí odklonem přes Kolovraty. Zastávka Uhříněveský hřbitov směrem do Prahy se neobsluhuje. Náhradou je zastávka Tehovičky, pouze však směrem do Prahy,“ vysvětluje PID na webu.

Zácpy se včera tvořily až do Újezda nad Lesy. „Díky rozkopaným Běchovicím a ucpané Uhříněvsi dochází ke kolonám i tam, kde nikdy nebývaly,“ napsal čtenář Kryštof Kloubek.

Semafor v Uhříněvsi nyní kyvadlově řídí veškerý provoz, z čehož nejsou místní nadšeni. Pro ně tak trochu nešťastně pražský organizátor Ropid načasoval svou novinku – interaktivní mapu semaforů preferující autobusy. V mapě lze nalézt i seznam míst, kde jsou autobusy a tramvaje nejvíce zdržovány automobilovou dopravou.

„Na mnoha křižovatkách svítí volno chodci, i když tam není,“ píše k mapě na Facebooku PID uživatel Jiří Krejčík.

Preference pro městskou hromadnou dopravu

  • Nová mapa Ropidu řeší místa, kde má městská hromadná doprava před auty přednost. Více na ropid.maps.arcgis.com.
  • Preferenční průjezd veřejné dopravy může být zajištěn například prodloužením intervalu pro průjezd autobusu. To ale obvykle mívá negativní dopad na auta, která mohou čekat déle. U tramvají stačí vybudovat samostatnou trať bez aut, jaká se nachází třeba na Barrandově.
  • Nejpozději do konce roku 2020 by měla mít metropole hotova všechna opatření, která zrychlí tramvaje i autobusy a omezí tak jejich zpožďování ve vytížených pražských ulicích. Vyplývá to z dokumentu, který loni na podzim v rámci strategie realizace preferenčních opatření schválili radní hlavního města Prahy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Malou arénu za 1,3 miliardy dokončí v létě. Pojme 10 tisíc lidí

Nová hala.
vydáno 17. prosince 2018  8:53

Hala ještě nestojí, ale už jsou v ní naplánované akce. Například koncert Ewy Farne.  celý článek

Na Pražský Semmering se vrací vlaky. Podívejte se, jak vypadal bez kolejí

Nejprve bylo nutno odtěžit původní zásypy.
vydáno 17. prosince 2018  6:41

Místo motoráčků se po hlubočepských viaduktech několik měsíců projížděl bagr. Mosty z roky 1870 prošly náročnou opravou, která končí právě v těchto dnech....  celý článek

Metropoli v letošním roce navštívilo více než devět milionů lidí.

Ilustrační snímek
vydáno 16. prosince 2018  13:47

Turistický ruch celosvětově sílí a Praha patří k nejnavštěvovanějším metropolím. S tímhle výsledkem přišla britská analytická společnost Euromonitor...  celý článek

Rychlé šípy oslaví 80. let od svého vzniku

Rychlé šípy štětcem Jana Fischera
vydáno 16. prosince 2018  6:40

Mirek Dušín, Širokko i Jan Tleskač by zatleskali. V neděli proběhne křest tištěné podoby plakátů Rychlých šípů, navíc se bude číst z knihy Tajemství...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám