metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 22 °C

Středa 7. června 2023. Svátek má Iveta, Slavoj

Dalších 14 fotografií v galerii
Kuchyňka na koleji Hvězda | foto: Metro.cz

Koleje na Hvězdě a Větrníku se dočkaly oprav i policejní služebny

  10:37
Prvním dílem věnovaným Hvězdě a Větrníku startuje seriál deníku Metro o studentských kolejích. Hvězda je s kapacitou 1379 lůžek největší kolejí Univerzity Karlovy. Známá je hlavně bujarými studentskými večírky. Během několika posledních let se o ní však více mluvilo v souvislosti s častými sexuálními delikty kolem přístupových cest.

Koleje u mlýna

  • Sousední koleje, které dělí park, kde se v noci mohou dít nekalosti, se dříve jmenovaly stejně. Hvězda nesla jméno Větník - sever. Obě vznikly mezi lety 1963 a 1967.
  • Koleje dostaly název patrně podle kamenného větrného mlýna (v Praze posledního stojícího), který se nachází v blízké ulici U Větrníku.

„Na koleji se mi líbí, bydlím tu už třetí rok. Aktuálně mi vadí hlučná rekonstrukce, ale pro nová okna se musí něco vydržet. Možná by se měly prořezat okolní dřeviny, abych se cítila bezpečněji. Nikdo mě tu sice zatím neobtěžoval, ale vidím v tom jistou míru prevence,“ komentuje život na koleji Aina Gěvlič z 1. lékařské fakulty.

Vrtačky a bouchání kladiv jsou v současné době na Hvězdě slyšet víc než dost. S rekonstrukcí se začalo v loňském roce a vedení si dalo za cíl každý rok zateplit minimálně jeden blok. Původní omítka a dřevěná okna budov z 60. let jsou totiž v žalostném stavu. „Na větší akci nejsou peníze. Pomohlo by nám, kdyby se prodaly budovy v Brandýse nad Labem a Staré Boleslavi,“ vysvětluje ředitel Kolejí a menz UK Jiří Macoun s tím, že ředitel Hvězdu s Větrníkem považuje za nejperspektivnější ubytovací zařízení pro studenty v Praze. Rekonstrukce ani průběžná výměna starého nábytku by se neměla promítnout do ceny pokoje. V současné době zde za dvoulůžkový pokoj platí studenti 81 korun za noc.

Sexuálním útokům zabrání kamery i nová služebna

Kromě rekonstrukce se řeší také zvýšení bezpečnosti okolo kolejí. Po sérii několika útoků na studentky proběhla v minulém roce instalace halogenových lamp a kamer. V dubnu přibude také policejní služebna na Větrníku. Její přítomnost by měla přispět hlavně k dopadení pachatelů případných sexuálních deliktů. „Strážníci budou spolupracovat s Policií ČR, jakož i s dalšími institucemi státní správy a samosprávy,“ řekl Rudolf Rubeš z městské policie.

Kolej Hvězda

Koleje Větrník po rekonstrukci

Kdo zde bydlel?

  • vysokoškolský profesor Martin C. Putna
  • bývalý ředitel zoo Petr Fejk
  • všeználek, sběratel titulů a internetový troll Henryk Lahola (pokoj 003/IIIB)
  • senátor Tomáš Grulich
  • autorky románu Expanze na Mars Alex Hrouzková a Eva Krátká

Nevýhodou pro studenty může být chybějící menza, nejbližší je asi kilometr vzdálená . Provoz menzy byl ukončen zhruba před deseti lety. Jistou mírou kompenzace se zdá být večerka přímo v areálu, otevřená je ve všedních dnech až do půlnoci.

Že je na koleji opravdu živo, potvrzuje i klub Hvězda. V něm se pořádá spoustu studentských večírků a diskoték. Do roku 2000 mohli studenti chodit i na diskotéky do bloku H na kolejích Větrník, ten je ale v současné době vylidněný. Skončil i oblíbený Billiard Club (zvaný též bécéčko), místo bujarých večírku, kde pracovaly autorky erotického románu Expanze na Mars. V roce 2012 se přetransformoval ve slušňáckou kavárnu Do Větru, leckomu ale uzavírání starých studentských náleven nevadí. „Osobně preferuji spíše klasické chodbovice, ještě nevím o nikom, kdo by byl za porušování nočního klidu z koleje vyloučen,“ říká například Tomáš ze třetího bloku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Největší festival tvořivosti, technologií a inovací přiveze veselé miniroboty z Japonska

vydáno 6. června 2023  16:11

Maker Faire Prague – název tohoto festivalu, který proběhne o nadcházejícím víkendu, zná každý, komu jsou blízké inovace, kutilské výrobky a různé...  celý článek

Pronájmy hausbótů i lodí v Česku zažívají boom. Nahrává tomu i drahé Chorvatsko

vydáno 6. června 2023  8:00

Ruku na srdce, je to tak! Kdejaký muž se aspoň jednou za život viděl jako pirát nebo přinejmenším nebojácný námořník, ženy si zase představují samy sebe...  celý článek

Táta mě naučil nedělat si hlavu z drobných nezdarů, říká Jiřina Anna Jandová

vydáno 6. června 2023  6:00

Už zhruba za měsíc se na jednom pódiu opět potkají otec s dcerou. V největším zábavním parku na Vysočině totiž v rámci dvoudenního hudebního festivalu,...  celý článek

„Lidé fotící mobilem řeší, jestli je vše ostré, ale zapomínají, že oknem do duše je oko“

vydáno 5. června 2023  18:00

Pochází ze slovenských Nových Zámků. Jako kluk emigroval do Spojených států. Na začátku devadesátých let se vrátil zpět a od té doby žije, už jako...  celý článek