metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 9 °C

Pondělí, 28. září 2020. Den české státnosti.
Kuchyňka na koleji Hvězda
Dalších 14 fotografií v galerii
Kuchyňka na koleji Hvězda | foto: Metro.cz

Koleje na Hvězdě a Větrníku se dočkaly oprav i policejní služebny

13. dubna 2015  10:37 Denisa Mokřížová, Lukáš Hrábek Metro.cz
Prvním dílem věnovaným Hvězdě a Větrníku startuje seriál deníku Metro o studentských kolejích. Hvězda je s kapacitou 1379 lůžek největší kolejí Univerzity Karlovy. Známá je hlavně bujarými studentskými večírky. Během několika posledních let se o ní však více mluvilo v souvislosti s častými sexuálními delikty kolem přístupových cest.

Koleje u mlýna

  • Sousední koleje, které dělí park, kde se v noci mohou dít nekalosti, se dříve jmenovaly stejně. Hvězda nesla jméno Větník - sever. Obě vznikly mezi lety 1963 a 1967.
  • Koleje dostaly název patrně podle kamenného větrného mlýna (v Praze posledního stojícího), který se nachází v blízké ulici U Větrníku.

„Na koleji se mi líbí, bydlím tu už třetí rok. Aktuálně mi vadí hlučná rekonstrukce, ale pro nová okna se musí něco vydržet. Možná by se měly prořezat okolní dřeviny, abych se cítila bezpečněji. Nikdo mě tu sice zatím neobtěžoval, ale vidím v tom jistou míru prevence,“ komentuje život na koleji Aina Gěvlič z 1. lékařské fakulty.

Vrtačky a bouchání kladiv jsou v současné době na Hvězdě slyšet víc než dost. S rekonstrukcí se začalo v loňském roce a vedení si dalo za cíl každý rok zateplit minimálně jeden blok. Původní omítka a dřevěná okna budov z 60. let jsou totiž v žalostném stavu. „Na větší akci nejsou peníze. Pomohlo by nám, kdyby se prodaly budovy v Brandýse nad Labem a Staré Boleslavi,“ vysvětluje ředitel Kolejí a menz UK Jiří Macoun s tím, že ředitel Hvězdu s Větrníkem považuje za nejperspektivnější ubytovací zařízení pro studenty v Praze. Rekonstrukce ani průběžná výměna starého nábytku by se neměla promítnout do ceny pokoje. V současné době zde za dvoulůžkový pokoj platí studenti 81 korun za noc.

Sexuálním útokům zabrání kamery i nová služebna

Kromě rekonstrukce se řeší také zvýšení bezpečnosti okolo kolejí. Po sérii několika útoků na studentky proběhla v minulém roce instalace halogenových lamp a kamer. V dubnu přibude také policejní služebna na Větrníku. Její přítomnost by měla přispět hlavně k dopadení pachatelů případných sexuálních deliktů. „Strážníci budou spolupracovat s Policií ČR, jakož i s dalšími institucemi státní správy a samosprávy,“ řekl Rudolf Rubeš z městské policie.

Kolej Hvězda

Kolej Hvězda

Koleje Větrník po rekonstrukci

Koleje Větrník po rekonstrukci

Kdo zde bydlel?

  • vysokoškolský profesor Martin C. Putna
  • bývalý ředitel zoo Petr Fejk
  • všeználek, sběratel titulů a internetový troll Henryk Lahola (pokoj 003/IIIB)
  • senátor Tomáš Grulich
  • autorky románu Expanze na Mars Alex Hrouzková a Eva Krátká

Nevýhodou pro studenty může být chybějící menza, nejbližší je asi kilometr vzdálená . Provoz menzy byl ukončen zhruba před deseti lety. Jistou mírou kompenzace se zdá být večerka přímo v areálu, otevřená je ve všedních dnech až do půlnoci.

Že je na koleji opravdu živo, potvrzuje i klub Hvězda. V něm se pořádá spoustu studentských večírků a diskoték. Do roku 2000 mohli studenti chodit i na diskotéky do bloku H na kolejích Větrník, ten je ale v současné době vylidněný. Skončil i oblíbený Billiard Club (zvaný též bécéčko), místo bujarých večírku, kde pracovaly autorky erotického románu Expanze na Mars. V roce 2012 se přetransformoval ve slušňáckou kavárnu Do Větru, leckomu ale uzavírání starých studentských náleven nevadí. „Osobně preferuji spíše klasické chodbovice, ještě nevím o nikom, kdo by byl za porušování nočního klidu z koleje vyloučen,“ říká například Tomáš ze třetího bloku.

Komentáře

Hlavní zprávy

GALERIE: Procházka minulým časem. Vítejte v žižkovském Mordoru

Mezinárodní telefonní ústředna na pražském Žižkově
vydáno 28. září 2020  11:01

Mezinárodní telefonní ústředna na pražském Žižkově byla svého času údajně největší budovou svého druhu minimálně v Evropě. Fanoušci Pána prstenů ji...  celý článek

Jak hacknout mozek? Třeba drinkem z čajů matcha a sencha

HONZA VLACHYNSKÝ
vydáno 28. září 2020  5:39

Když vstoupíte do jeho kanceláře, spatříte jej, jak stojí u svého pracovního stolu, speciálními žlutými brýlemi si chrání oči a pomocí hadiček v nose...  celý článek

KOLOBLOG: Tak trochu retro, aneb Co by bylo, kdyby nebylo

Mladá fronta, sobota 11. dubna 1987
vydáno 27. září 2020  14:00

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Nabijte si foťáky! Máme pro vás pár tipů na místa, z kterých si odvezete parádní snímky

České středohoří
vydáno 26. září 2020  19:14

Patříte mezi nadšence, kteří se ze svých cest vrací vždy s velkým množstvím fotek? Podívejte se, odkud si můžete odvézt ty nejkrásnější záběry památek,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám