metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Pátek, 20. září 2019. Svátek má Oleg.
Kuchyňka na koleji Hvězda
Dalších 14 fotografií v galerii
Kuchyňka na koleji Hvězda | foto: Metro.cz

Koleje na Hvězdě a Větrníku se dočkaly oprav i policejní služebny

13. dubna 2015  10:37 Denisa Mokřížová, Lukáš Hrábek Metro.cz
Prvním dílem věnovaným Hvězdě a Větrníku startuje seriál deníku Metro o studentských kolejích. Hvězda je s kapacitou 1379 lůžek největší kolejí Univerzity Karlovy. Známá je hlavně bujarými studentskými večírky. Během několika posledních let se o ní však více mluvilo v souvislosti s častými sexuálními delikty kolem přístupových cest.

Koleje u mlýna

  • Sousední koleje, které dělí park, kde se v noci mohou dít nekalosti, se dříve jmenovaly stejně. Hvězda nesla jméno Větník - sever. Obě vznikly mezi lety 1963 a 1967.
  • Koleje dostaly název patrně podle kamenného větrného mlýna (v Praze posledního stojícího), který se nachází v blízké ulici U Větrníku.

„Na koleji se mi líbí, bydlím tu už třetí rok. Aktuálně mi vadí hlučná rekonstrukce, ale pro nová okna se musí něco vydržet. Možná by se měly prořezat okolní dřeviny, abych se cítila bezpečněji. Nikdo mě tu sice zatím neobtěžoval, ale vidím v tom jistou míru prevence,“ komentuje život na koleji Aina Gěvlič z 1. lékařské fakulty.

Vrtačky a bouchání kladiv jsou v současné době na Hvězdě slyšet víc než dost. S rekonstrukcí se začalo v loňském roce a vedení si dalo za cíl každý rok zateplit minimálně jeden blok. Původní omítka a dřevěná okna budov z 60. let jsou totiž v žalostném stavu. „Na větší akci nejsou peníze. Pomohlo by nám, kdyby se prodaly budovy v Brandýse nad Labem a Staré Boleslavi,“ vysvětluje ředitel Kolejí a menz UK Jiří Macoun s tím, že ředitel Hvězdu s Větrníkem považuje za nejperspektivnější ubytovací zařízení pro studenty v Praze. Rekonstrukce ani průběžná výměna starého nábytku by se neměla promítnout do ceny pokoje. V současné době zde za dvoulůžkový pokoj platí studenti 81 korun za noc.

Sexuálním útokům zabrání kamery i nová služebna

Kromě rekonstrukce se řeší také zvýšení bezpečnosti okolo kolejí. Po sérii několika útoků na studentky proběhla v minulém roce instalace halogenových lamp a kamer. V dubnu přibude také policejní služebna na Větrníku. Její přítomnost by měla přispět hlavně k dopadení pachatelů případných sexuálních deliktů. „Strážníci budou spolupracovat s Policií ČR, jakož i s dalšími institucemi státní správy a samosprávy,“ řekl Rudolf Rubeš z městské policie.

Kolej Hvězda

Kolej Hvězda

Koleje Větrník po rekonstrukci

Koleje Větrník po rekonstrukci

Kdo zde bydlel?

  • vysokoškolský profesor Martin C. Putna
  • bývalý ředitel zoo Petr Fejk
  • všeználek, sběratel titulů a internetový troll Henryk Lahola (pokoj 003/IIIB)
  • senátor Tomáš Grulich
  • autorky románu Expanze na Mars Alex Hrouzková a Eva Krátká

Nevýhodou pro studenty může být chybějící menza, nejbližší je asi kilometr vzdálená . Provoz menzy byl ukončen zhruba před deseti lety. Jistou mírou kompenzace se zdá být večerka přímo v areálu, otevřená je ve všedních dnech až do půlnoci.

Že je na koleji opravdu živo, potvrzuje i klub Hvězda. V něm se pořádá spoustu studentských večírků a diskoték. Do roku 2000 mohli studenti chodit i na diskotéky do bloku H na kolejích Větrník, ten je ale v současné době vylidněný. Skončil i oblíbený Billiard Club (zvaný též bécéčko), místo bujarých večírku, kde pracovaly autorky erotického románu Expanze na Mars. V roce 2012 se přetransformoval ve slušňáckou kavárnu Do Větru, leckomu ale uzavírání starých studentských náleven nevadí. „Osobně preferuji spíše klasické chodbovice, ještě nevím o nikom, kdo by byl za porušování nočního klidu z koleje vyloučen,“ říká například Tomáš ze třetího bloku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Úřady mají málo „detektivů“, nejlepší je čmoudila natočit

Ilustrační snímek
vydáno 19. září 2019  13:44

Plasty. Nekvalitní uhlí. V některých domácích kotlech se spalují neuvěřitelná svinstva.  celý článek

V Kyjích posnídáte na peroně

Štrúdl z tvarohového těsta s jablky
vydáno 19. září 2019  5:55

Každý, kdo dnes nechá auto doma, dostane od Prahy 14 kávu a štrúdl.  celý článek

Komerční sdělení

3 věci, které může udělat ČR do konce roku pro ochranu klimatu

3 věci, které může udělat Česká republika do konce roku pro ochranu
vydáno 18. září 2019  7:00

Slýcháme, že ti kdo protestují proti změnám klimatu, nenavrhují žádné dosažitelné cíle, že pouze “obchodují se strachem”. Není to pravda. Nyní naši...  celý článek

Češi stále častěji platí mobilem

Platba mobilem s NFC
vydáno 18. září 2019  5:55

Digitální placení výsadou mladých? Internetové bankovnictví zvládají bez potíží i senioři.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám