metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 28 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel

Dalších 14 fotografií v galerii
Kuchyňka na koleji Hvězda | foto: Metro.cz

Koleje na Hvězdě a Větrníku se dočkaly oprav i policejní služebny

  10:37
Prvním dílem věnovaným Hvězdě a Větrníku startuje seriál deníku Metro o studentských kolejích. Hvězda je s kapacitou 1379 lůžek největší kolejí Univerzity Karlovy. Známá je hlavně bujarými studentskými večírky. Během několika posledních let se o ní však více mluvilo v souvislosti s častými sexuálními delikty kolem přístupových cest.

Koleje u mlýna

  • Sousední koleje, které dělí park, kde se v noci mohou dít nekalosti, se dříve jmenovaly stejně. Hvězda nesla jméno Větník - sever. Obě vznikly mezi lety 1963 a 1967.
  • Koleje dostaly název patrně podle kamenného větrného mlýna (v Praze posledního stojícího), který se nachází v blízké ulici U Větrníku.

„Na koleji se mi líbí, bydlím tu už třetí rok. Aktuálně mi vadí hlučná rekonstrukce, ale pro nová okna se musí něco vydržet. Možná by se měly prořezat okolní dřeviny, abych se cítila bezpečněji. Nikdo mě tu sice zatím neobtěžoval, ale vidím v tom jistou míru prevence,“ komentuje život na koleji Aina Gěvlič z 1. lékařské fakulty.

Vrtačky a bouchání kladiv jsou v současné době na Hvězdě slyšet víc než dost. S rekonstrukcí se začalo v loňském roce a vedení si dalo za cíl každý rok zateplit minimálně jeden blok. Původní omítka a dřevěná okna budov z 60. let jsou totiž v žalostném stavu. „Na větší akci nejsou peníze. Pomohlo by nám, kdyby se prodaly budovy v Brandýse nad Labem a Staré Boleslavi,“ vysvětluje ředitel Kolejí a menz UK Jiří Macoun s tím, že ředitel Hvězdu s Větrníkem považuje za nejperspektivnější ubytovací zařízení pro studenty v Praze. Rekonstrukce ani průběžná výměna starého nábytku by se neměla promítnout do ceny pokoje. V současné době zde za dvoulůžkový pokoj platí studenti 81 korun za noc.

Sexuálním útokům zabrání kamery i nová služebna

Kromě rekonstrukce se řeší také zvýšení bezpečnosti okolo kolejí. Po sérii několika útoků na studentky proběhla v minulém roce instalace halogenových lamp a kamer. V dubnu přibude také policejní služebna na Větrníku. Její přítomnost by měla přispět hlavně k dopadení pachatelů případných sexuálních deliktů. „Strážníci budou spolupracovat s Policií ČR, jakož i s dalšími institucemi státní správy a samosprávy,“ řekl Rudolf Rubeš z městské policie.

Kolej Hvězda

Koleje Větrník po rekonstrukci

Kdo zde bydlel?

  • vysokoškolský profesor Martin C. Putna
  • bývalý ředitel zoo Petr Fejk
  • všeználek, sběratel titulů a internetový troll Henryk Lahola (pokoj 003/IIIB)
  • senátor Tomáš Grulich
  • autorky románu Expanze na Mars Alex Hrouzková a Eva Krátká

Nevýhodou pro studenty může být chybějící menza, nejbližší je asi kilometr vzdálená . Provoz menzy byl ukončen zhruba před deseti lety. Jistou mírou kompenzace se zdá být večerka přímo v areálu, otevřená je ve všedních dnech až do půlnoci.

Že je na koleji opravdu živo, potvrzuje i klub Hvězda. V něm se pořádá spoustu studentských večírků a diskoték. Do roku 2000 mohli studenti chodit i na diskotéky do bloku H na kolejích Větrník, ten je ale v současné době vylidněný. Skončil i oblíbený Billiard Club (zvaný též bécéčko), místo bujarých večírku, kde pracovaly autorky erotického románu Expanze na Mars. V roce 2012 se přetransformoval ve slušňáckou kavárnu Do Větru, leckomu ale uzavírání starých studentských náleven nevadí. „Osobně preferuji spíše klasické chodbovice, ještě nevím o nikom, kdo by byl za porušování nočního klidu z koleje vyloučen,“ říká například Tomáš ze třetího bloku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek

Komerční sdělení

Městská mobilita 2: Rozumný a hbitý pohyb po městských aglomeracích.

vydáno 29. června 2022

Jak se v silně obydlené oblasti dostat z bodu A do bodu B? Téma, které pro obyvatele měst a jejich okolí nikdy neztratilo sílu. Zabírá široké spektrum...  celý článek

V pražském podzemí běhali robohafani. Pomohou vytvořit virtuální mapu tunelů

vydáno 28. června 2022  20:00

Mechaničtí strážci z ČVUT mapovali bez dozoru člověka stovky kilometrů kolektorů. Výsledkem má být unikátní 3D mapa.  celý článek