metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Větší foto
Netopýr se klidně zabydlí i u vás doma. | foto: Daniel Horáček a ČSOP

Kolektivní seznamovačky s netopýry pořádají ochránci přírody hlavně v noci

  10:36,  aktualizováno  11:18
Jak se zkoumají ostré zoubky? Na večerních vycházkách se mohou návštěvníci těšit na ukázky rozdílných výzkumných metod.

Až do konce září budou na několika místech Česka probíhat takzvané Noci pro netopýry. „Všem zájemcům o život těchto pozoruhodných živočichů se nabízí jedinečná příležitost sledovat netopýry v akci, a to za asistence odborníků, kteří se těmto tvorům věnují každodenně,“ říká koordinátorka z Českého svazu ochránců přírody Kateřina Burešová.

Akce jsou podle ní ideální příležitostí seznámit s netopýry také děti, pro které jsou připraveny soutěže a hry. „Vše koordinuje Česká společnost pro ochranu netopýrů ve spolupráci s řadou dalších organizací, mezi nimiž je také Český svaz ochránců přírody, který letošní rok vyhlásil Rokem netopýrů,“ dodává pro deník Metro Burešová. Na večerních vycházkách za netopýry se mohou návštěvníci těšit na ukázky rozdílných výzkumných metod, jako je odchyt netopýrů do sítí nebo sledování těchto živočichů pomocí ultrazvukového detektoru. Součástí Netopýřích nocí jsou i odborné přednášky či ukázky hendikepovaných netopýrů.

„Do konce září je na programu ještě třicet devět akcí, na své si přijdou návštěvníci téměř ve všech krajích. Tento pátek 2. září je možné navštívit například důl Jeroným na Karlovarsku, kde proběhne odchyt a kroužkování. Netopýří noc u Hamerského rybníka v Praze v Záběhlicích pak proběhne v úterý 6. září,“ doplňuje Burešová s tím, že akce nabídne třeba mobilní naučnou stezku nebo netopýří dílničku pro děti.

„Seznam všech akcí a další informace naleznete na webových stránkách netopyrinoc.cz,“ zve čtenáře deníku Metro Burešová.

Mezinárodní noc pro netopýry probíhá každoročně již od roku 1997, a to pod záštitou Dohody o ochraně populací evropských netopýrů. Původně byla rozšířena pouze na evropském kontinentu, od roku 2012 se však koná také v dalších částech světa.

Komentáře

Hlavní zprávy

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek