metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Středa 31. května 2023. Svátek má Kamila
Voda nad zlato? | foto: MAFRA

Kolik vody skutečně spotřebujeme? Budete se divit

  18:34
Spodní vody doplněné, na řekách stavy víceméně splavné, starostové nehlídají, kdo nepovoleně napouští bazén. Můžeme si tedy konečně vyskakovat?

Zlatá osmdesátá léta. Vodoměry v bytech věc neznámá. Domácnosti platily paušály, hlavně na velkých sídlištích se proto večer roztáčely kohoutky a vany plnily extra pro každého člena rodiny. Průměrný český, ale tehdy i slovenský, občan pustil denně kohoutkem doma kolem 170 litrů na hlavu.

Zatracená vodní stopa
Ty doby jsou, naštěstí, nenávratně pryč. Ani letos se lidé nevyhnuli na začátku roku zdražení vodného a stočného. Přesto máme ještě dost rezerv, a to technických i ve vlastním chování, kdy lze srazit spotřebu vody ještě o pár litrů, nebo dokonce desítek litrů níž. Jenže každodenním chováním, třeba i nákupy, můžeme přispět i k nižší spotřebě tekutiny i jinde.

Lidé za sebou nezanechávají jen stopu uhlíkovou, ale také stopu vodní. Podle kalkulačky vodní stopy totiž každý z nás přispěje ke spotřebě vody v průměru 4115 litrů denně!

Vychytávky pro spořivé

  • Ušetřit vodu, ale třeba i energii, lze maličkostmi. Stačí jen lépe přemýšlet.
  • Už při stavbě domu nebo při návrhu nové kuchyně v bytě přemýšlejte, jak daleko budou stoupačky od kuchyňské linky a dřezu. Nebudete muset nechávat dlouho odtékat vodu, než začne téct ta teplá.
  • Místo klasické sprchové hlavice zkuste úspornou s přisáváním vzduchu. 
  • Voda z kýblu po mytí podlahy nemusí hned do kanálu. Lze s ní spláchnout WC.

Nejez maso, bude víc vody
Kde se tak obrovské množství vody bere, když se sprchujeme třeba jen dvě minuty denně? Oblíbený bonmot „zabij bobra, ušetříš strom“ lze přeneseně aplikovat i na šetření vodou.

„Konzumací bezmasé stravy ušetří člověk měsíčně přes 2400 litrů,“ argumentuje vlivem chovu zvířat a výroby masa Václav Kužílek ze společnosti Grohe. Vodní stopa jednoho kilogramu hovězího vyjde na neuvěřitelných patnáct tisíc litrů. Do tohoto množství se započítává jak voda, kterou dobytek vypije, tak voda potřebná na omývání masa během zpracování a hlavně na výrobu krmiva. Zhruba pětatřicet procent těch, kteří si zatím kalkulačku vodní stopy vyzkoušeli, jsou vegetariáni či ti, co konzumují maso v minimální míře – a zanechávají za sebou méně znatelný vodní otisk.

Pivaři jsou „vodoví“
Asi před deseti lety vyvolal rozpaky herec Leonardo DiCaprio, hvězda takových „vodních“ filmů, jako byl Titanic nebo Pláž. Rozhodl se totiž dobrovolně k úspoře vody tím, že z programu vyřadil každodenní sprchování. Současně ale investoval do výroby veganského masa, a je proto otázkou, jestli se na jeho produkci spotřebuje víc vody než na maso skutečné.

Vodní kalkulačka do spotřeby započítá například i to, kolik si denně dáte šálků kávy nebo půllitrů piva. Na to všechno se voda spotřebovává nejen při výrobě, ale následně i při mytí sklenic nebo vymývání pivních trubek. Pokud u pivařů započteme i vodu, kterou „iniciují“ na toaletě, kam musí při konzumaci častěji, jedno točené za sebou zanechá násobek toho, kolik je piva ve sklenici.

Češi si stále víc uvědomují, že voda není darem bez omezení a že její nedostatek se jich osobně dotýká. „Na datech vidíme, že mladí si uvědomují problém a chtěli by planetě ulehčit, v šetření vodou za generací svých rodičů a prarodičů zaostávají,“ argumentuje Eva Neudertová, specialistka na Green Business ve Skanska Reality.

Podle ní jsou však mladí lidé mnohem přístupnější k hledání úspor technologickými vychytávkami než třeba tím, že by se například sprchovali kratší dobu jako jejich rodiče. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Celovečerní debut Jana Březiny servíruje divákovi tajemství i hrdiny neschopné komunikovat

vydáno 31. května 2023  18:00

Tuzemští debutanti nemají zejména v poslední době u kritiků právě na růžích ustláno. Své o tom ví například mladý režisér Jeremy Tichý, který před pár dny...  celý článek

Ó můj táto, De Niro! Český distributor si poradil s názvem filmu po svém

vydáno 31. května 2023  15:00,  aktualizováno  15:13

Komedii Pappa Mia! napsal komik Sebastian Maniscalco podle zážitků s otcem. Toho hraje Robert De Niro, který komedie většinou umí.  celý článek

Zbystřete svoji pozornost! Možná i pro vás platí, že vyhořením trpí každý pátý Čech

vydáno 31. května 2023  14:00

Příčinou bývá nadměrná pracovní zátěž nebo nedostatečné ocenění.  celý článek

Divoká autojízda s hendikepem. Lidé s omezením tuší problém, elektroauta jsou drahá

vydáno 31. května 2023  11:07

Modrá kartička se siluetou vozíčkáře. Vidíme je denně. Jejich držitelé se připravují na problémy s elektromobilitou.  celý článek