metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Úterý 17. května 2022. Svátek má Aneta

Větší foto
Voda nad zlato? | foto: MAFRA

Kolik vody skutečně spotřebujeme? Budete se divit

  18:34
Spodní vody doplněné, na řekách stavy víceméně splavné, starostové nehlídají, kdo nepovoleně napouští bazén. Můžeme si tedy konečně vyskakovat?

Zlatá osmdesátá léta. Vodoměry v bytech věc neznámá. Domácnosti platily paušály, hlavně na velkých sídlištích se proto večer roztáčely kohoutky a vany plnily extra pro každého člena rodiny. Průměrný český, ale tehdy i slovenský, občan pustil denně kohoutkem doma kolem 170 litrů na hlavu.

Zatracená vodní stopa
Ty doby jsou, naštěstí, nenávratně pryč. Ani letos se lidé nevyhnuli na začátku roku zdražení vodného a stočného. Přesto máme ještě dost rezerv, a to technických i ve vlastním chování, kdy lze srazit spotřebu vody ještě o pár litrů, nebo dokonce desítek litrů níž. Jenže každodenním chováním, třeba i nákupy, můžeme přispět i k nižší spotřebě tekutiny i jinde.

Lidé za sebou nezanechávají jen stopu uhlíkovou, ale také stopu vodní. Podle kalkulačky vodní stopy totiž každý z nás přispěje ke spotřebě vody v průměru 4115 litrů denně!

Vychytávky pro spořivé

  • Ušetřit vodu, ale třeba i energii, lze maličkostmi. Stačí jen lépe přemýšlet.
  • Už při stavbě domu nebo při návrhu nové kuchyně v bytě přemýšlejte, jak daleko budou stoupačky od kuchyňské linky a dřezu. Nebudete muset nechávat dlouho odtékat vodu, než začne téct ta teplá.
  • Místo klasické sprchové hlavice zkuste úspornou s přisáváním vzduchu. 
  • Voda z kýblu po mytí podlahy nemusí hned do kanálu. Lze s ní spláchnout WC.

Nejez maso, bude víc vody
Kde se tak obrovské množství vody bere, když se sprchujeme třeba jen dvě minuty denně? Oblíbený bonmot „zabij bobra, ušetříš strom“ lze přeneseně aplikovat i na šetření vodou.

„Konzumací bezmasé stravy ušetří člověk měsíčně přes 2400 litrů,“ argumentuje vlivem chovu zvířat a výroby masa Václav Kužílek ze společnosti Grohe. Vodní stopa jednoho kilogramu hovězího vyjde na neuvěřitelných patnáct tisíc litrů. Do tohoto množství se započítává jak voda, kterou dobytek vypije, tak voda potřebná na omývání masa během zpracování a hlavně na výrobu krmiva. Zhruba pětatřicet procent těch, kteří si zatím kalkulačku vodní stopy vyzkoušeli, jsou vegetariáni či ti, co konzumují maso v minimální míře – a zanechávají za sebou méně znatelný vodní otisk.

Pivaři jsou „vodoví“
Asi před deseti lety vyvolal rozpaky herec Leonardo DiCaprio, hvězda takových „vodních“ filmů, jako byl Titanic nebo Pláž. Rozhodl se totiž dobrovolně k úspoře vody tím, že z programu vyřadil každodenní sprchování. Současně ale investoval do výroby veganského masa, a je proto otázkou, jestli se na jeho produkci spotřebuje víc vody než na maso skutečné.

Vodní kalkulačka do spotřeby započítá například i to, kolik si denně dáte šálků kávy nebo půllitrů piva. Na to všechno se voda spotřebovává nejen při výrobě, ale následně i při mytí sklenic nebo vymývání pivních trubek. Pokud u pivařů započteme i vodu, kterou „iniciují“ na toaletě, kam musí při konzumaci častěji, jedno točené za sebou zanechá násobek toho, kolik je piva ve sklenici.

Češi si stále víc uvědomují, že voda není darem bez omezení a že její nedostatek se jich osobně dotýká. „Na datech vidíme, že mladí si uvědomují problém a chtěli by planetě ulehčit, v šetření vodou za generací svých rodičů a prarodičů zaostávají,“ argumentuje Eva Neudertová, specialistka na Green Business ve Skanska Reality.

Podle ní jsou však mladí lidé mnohem přístupnější k hledání úspor technologickými vychytávkami než třeba tím, že by se například sprchovali kratší dobu jako jejich rodiče. 

Komentáře

Hlavní zprávy

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek

Komerční sdělení

Snapbacks liga amerického fotbalu se vrací na Bazaly

vydáno 16. května 2022

ISMM Ostrava Steelers v rámci 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu přivítají na Bazalech Brno Alligators. Dohrávku kola nejvyšší ligy odvysílá 22....  celý článek