metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 27 °C

Neděle 3. července 2022. Svátek má Radomír

Koller je upřímný člověk, i v knize

  14:22
Knižní rozhovor básníka Milana Ohniska s českým rockerem Davidem Kollerem je čerstvě na trhu. Autor knihy líčil nevšední situace při vzniku.

Jak těžké bylo přemluvit osobnost, jako je David Koller, aby si někoho pustila k tělu?
Když jsem mu před dvěma lety navrhl, abychom spolu vytvořili knižní rozhovor, poměrně rázně to odmítl. Řekl mi, že pár podobných nabídek už dostal. S jedním novinářem dokonce už začal na něčem podobném pracovat, ale neměl z toho dobrý pocit a spolupráci brzo ukončil… A že je muzikant a o publicitu takového druhu nestojí. Vzal jsem to jako fakt. Nicméně při dalším setkání jsme o tom mluvili znovu. Já Davidovi vysvětloval, jak bych si to celé představoval, a jeho to začalo zajímat. Až nakonec kývl. Ale přemluvit ho? Osobnost jako on k ničemu přemluvit nejde. Buď s něčím souzní, nebo ne.

Jak je v knize upřímný?
Za ty dva roky jsem ho poznal docela zblízka. A taky jeho přítelkyně, část rodiny, všechny tři syny, bývalou manželku, některé přátele... Zažil jsem ho v různých interakcích. A můžu říct, že David je upřímný člověk. A to i v naší knize. Pokud se mnou o něčem nechtěl mluvit, tak o tom nemluvil. Když chtěl z rukopisu něco vypustit, vypustili jsme to. Většina našich rozhovorů se však do knížky dostala, a kdo ji přečte, sezná, že David poodhalil své ledví na nejednom citlivém místě: od dětství přes divoká, slávou a drogami hýřící 90. léta až po zklidněný, zralý dnešek.

Je kniha spíš životopisem, povídáním si, bilancováním, či filozofováním nad životem a kariérou?
Neměl jsem v úmyslu vytvořit lineární „životopis“ Davida Kollera ani knížku postavenou na informacích, které si může každý snadno vygooglovat. Chtěl jsem nahlédnout do Davidovy duše, smím-li to vyjádřit tak vzletně. A vážím si toho, že mi to dovolil. Byť občas řekl „ale co ti tu teď povídám, tam nedávej“, což pro mě bylo naprosto v pořádku – upřímnost jistě není totéž co exhibicionismus. A Davidovou ambicí zase bylo, aby už nikdy nemusel s novináři mluvit o svém soukromí. Těší se, že pokud se ho na to budou ptát, odkáže je na knížku.

Jak probíhala tvorba knihy?
Většinu jsme natočili v jeho domě v Mikulově, něco v jeho bytě v Praze a zbytek v autě, na cestách mezi těmito místy. Po koncertech jsem s ním nejezdil. A v jeho mikulovském či pražském studiu jsme spolu spíš jen tak nezávazně „kecali“ (byť i to jsem si občas nahrával) nebo zkoušeli napsat nějakou písničku. Důležitou součástí knížky je šestašedesát odpovědí na otázku: „Kdo je David Koller?“ Jejich autory je pestrá škála lidí. Od některých rodinných příslušníků přes muzikanty a další umělce až po lidi z odlišných oborů, jako například Daniela Drtinová či Karel Schwarzenberg. Zmínit musím i fotografie: mnohé jsou z rodinného archivu a nebyly dosud publikovány. Spousty záběrů s Davidovými osobitými popisky.

Zvláštní je i název knihy, jak jste k němu došli?
Hned na naší první pracovní schůzce mi David náhle řekl, že na jeho e-shopu jsou kromě muziky na prodej taky dámská trička, která mají na hrudi nápis Who The Fuck Is David Koller? A že by to byl dobrý název knížky. Rozesmálo nás to. Postupně jsme si nápad ale oblíbili natolik, že nakonec vyhrál.

Komentáře

Hlavní zprávy

Monacké knížectví nad pražským Botičem aneb Kde žijí milionáři nad chatrčí

PRAHA? AHA!
vydáno 3. července 2022  11:07

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Pražské pouliční osvětlení je zase chytřejší. Novinka navíc šetří energii

vydáno 3. července 2022  5:41

Správce veřejného osvětlení – Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) – pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od...  celý článek

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek