metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Pátek, 28. února 2020. Svátek má Lumír.
Elektrická koloběžka Lime-S, kterou je možné v Praze za poplatek půjčit přes...
Větší foto
Elektrická koloběžka Lime-S, kterou je možné v Praze za poplatek půjčit přes aplikaci a zaparkovat zase kdekoliv. Většina uživatelů s koloběžkami jezdí po chodnících. (12.října 2018) | foto:  František Vlček, MAFRA

Koloběžky štvou také Vídeň. Město zvažuje jejich regulaci

4. listopadu 2019  5:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Vídeň vyhodnotila první rok elektrických odrážedel v centru. Za rok provozu obdržela přes tisícovku stížností.

Jak se postavit ke stále výraznějšímu fenoménu – elektrickým koloběžkám – v ulicích měst? Tuto otázku zdaleka neřeší jen Praha, ale i Vídeň.

Vedení rakouského města se nyní, po roce, rozhodlo vyhodnotit, jaké plusy a minusy měly za první rok provozu koloběžky pro místní obyvatele.

Po četných stížnostech, mezi kterými stejně jako v Praze figurují hlavně nevhodné parkování a vysoká koncentrace jezdců v centru, zvažuje také Vídeň přísnější regulaci. „V první řadě se zaměříme na výzvu související s problémy parkování elektrokoloběžek. Varianta, o které vážně uvažujeme, je vytvoření speciálních parkovacích míst pro e-scootery. Parkovací místa by neměla bránit chodcům a cyklistům v cestě. Bude ale trvat ještě několik týdnů, než se vyjasní právní a stavební rámce,“ říká náměstkyně starosty Vídně a radní pro dopravu Brigit Hebeinová.

Vídeňské koloběžky

V období od října 2018 do srpna 2019 eviduje vídeňská policie v souvislosti s elektrokoloběžkami celkem 1559 hlášení. O co šlo?

  • 549 přestupků (především za jízdu na červenou, telefonování při řízení, jízdu na chodníku, porušení pravidel jízdy na kole)
  • 513 hlášení (z toho 103 za jízdu v podnapilém stavu, 6 jízd pod vlivem omamných látek, 404 převážně za jízdu na červenou, telefonování při řízení, ježdění na chodníku, porušení pravidel jízdy na kole)
  • 398 upomínek (u drobných přestupků)
  • 60 dopravních nehod s úrazy
  • 7 dopravních nehod s poškozením věcí
  • 32 intervencí jiného druhu, jako například přejíždění zelených ploch

Ve Vídni je nyní celkem desítka akreditovaných firem, které nabízejí pronájem sdílených elektrokoloběžek. Podle vyhlášky z roku 2018 zde však musí být na rozdíl od Prahy všechna vozítka řádně označena číslem, aby bylo možné mít pod kontrolou jejich maximální počet. V současnosti je takto označeno 8892 e-scooterů. Číslo odpovídající jejich skutečnému počtu však nelze přesně stanovit, neboť evidence spadá pod kompetenci jednotlivých provozovatelů.

V období od října 2018 do srpna 2019 eviduje vídeňská policie v souvislosti s elektrokoloběžkami celkem 1559 hlášení. Ve více než třech sta případech bylo nutné zasáhnout. „Jednalo o situace jako odstavení elektrokoloběžky na orientačním značení pro nevidomé, v chráněných oblastech či parkování na zastávkách a úzkých chodnících. Zaměstnanci vídeňských městských služeb v těchto případech provedli kontrolu a vyzvali provozovatele k odstranění elektrokoloběžek. Na základě vyhodnocení stížností a dalších informací se zjistilo, že mezi hlavní problémy patří parkování koloběžek na chodnících, které překáží chodcům v chůzi,“ dodávají zástupci Zahraniční kanceláře Vídně.

Pro srovnání je třeba uvést, že podle nedávného prohlášení Prahy 4 řešili pražští strážníci od začátku letošního roku již přes 4200 přestupků způsobených uživateli elektrokoloběžek. Podobně mluví i radnice Prahy 2. Strážníci ale v minulosti několikrát uváděli, že žádná koloběžková statistika neexistuje.

Pro koloběžky platí ve Vídni, podobně jako v Praze, totéž co pro kola. Jízda po chodníku je zakázána, jezdci musí dodržovat dopravní předpisy i maximální rychlost a zaparkované koloběžky nesmí překážet v ulicích ani nikoho ohrozit. Pražský magistrát je nyní v podobné situaci jako vídeňský. Ještě donedávna byl s provozovatelem koloběžek – společností Lime – zadobře. Jejich vztahy navíc stvrzovalo podepsané memorandum o rozvoji služeb sdílených kol. To nyní vedení města hodlá s Lime rozvázat a zpřísnit nové podmínky. Jedna z hlavních podmínek, kterou má nové memorandum zahrnovat, má být povinné pojištění odpovědnosti, aby byl při incidentu zraněný hned odškodněn.

Komentáře

Hlavní zprávy

Hrát o Voskovcovi s Werichem je od nás drzé, říká Matoušek

Matoušek (vlevo) a Kočárník v roli Wericha
vydáno 28. února 2020  17:41

Dílo Jiřího Voskovce a Jana Wericha měli rádi odmalička. A tak už při studiích připravili Daniel Matoušek a Tomáš Kočárník inscenaci Hovory V+W, kterou...  celý článek

Branické divadlo začne svou novou kapitolu už za dva týdny

Branické divadlo.
vydáno 28. února 2020  14:27

Nový nájemník Branického divadla se představí veřejnosti 14. března pod názvem Divadlo Bravo. O šest dní později zde proběhne premiéra inscenace Mimjové,...  celý článek

Vracejí rozbité věci do života. Otevírají i kamennou pobočku

Jan Charvát
vydáno 28. února 2020  11:50

Dosud projekt fungoval jen jako web, nemohli ho proto využívat lidé, kteří se na internetu nepohybují. Například senioři, kteří nyní mohou osobně zajít do...  celý článek

Řešíme teď, jestli máme méně létat, ale internet je horší

Kateřina Smejkalová
vydáno 28. února 2020  8:36

V pohodlí domova či z práce nakupujeme od počítačů, aniž často přemýšlíme, co vše je za snadnou a rychlou dodávkou věcí nebo jídla. „Málokdo přemýšlí...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám