metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 23 °C

Středa, 23. září 2020. Svátek má Berta.
Ilustrační snímek Koloblog
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: MAFRA

KOLOBLOG: „Haló? Zrovna šlapu, ale klidně mluv“

12. srpna 2020  16:25 Pavel Hrabica Metro.cz
Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na cyklovýlet i kterým místům se raději vyhnout. Tentokrát se zaměří na mobil za volantem... tedy za řídítky.

„Rozmáhá se nám tady takový nešvar!“ řekla by učitelka v podání Evy Holubové, kdyby viděla, jak si to ulicemi, cyklostezkami i silnicemi brázdí stále víc telefonujících cyklistů. Přiznávám, začínám mít strach. Někdy o sebe, někdy o ně.

To, že kdekdo už jezdí s mobilem v držáku, aby i za řídítky kola viděl, co kdo lajkuje, nebo kdo co posílá za e-mail, to vcelku pomíjím. Leckdo využívá webové navigace, takže proč ne. Že každou chvíli někdo z cyklistů zastaví a telefonuje, to beru taky.

Jenže frajerů (a frajerek), kteří se promenádují bez držení řídítek a mobilují, případně se drží jen jednou rukou a druhou mají s mobilem u ucha, stále přibývá. Někteří se naučili, po vzoru motorkářů, využívat „handsfree“ - zasunou si mobil pod přilbu a telefonují. Kdyby ti chtěl ten mobil vypadnout, říkám si občas zlomyslně, ale pak se umravním. Přát druhému neštěstí? To je nečestné a nesportovní. Jenže telefonující cyklisté jsou na tom stejně jako telefonující řidiči. Vypínají mozek, co se děje kolem nich a před nimi, to vnímají jen okrajově.

Párkrát se mi už stalo, že jsem musel brzdit, protože telefonující eskamotér vjel na cyklostezce do protisměru. Už jsem zažil partnerské hádky, „výrobní“ porady, konzultace, co má manželka koupit na večeři, případně rozčilování s dítětem ohledně výsledku písemného testu. Nebo se do mobilu jen tak tlachá. Nohy jedou, tělo jede, hlava mluví. Každá součást cyklisty je ale „jinde“.

Uvidíme, jestli se údaje o nabouraných cyklistických mobilistech objeví i v nějakých záchranářských statistikách.

Hlavní je přežít. Jedno jsem se naučil. Když vyrážím na delší trasu, na více hodin, mobil nechávám doma. Když šlo bez něho jezdit před desítkami let, jde to i teď.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bez kontaktů a bez zdržování. Aplikace vám i chytře seřadí nákupní seznam

Stačí vám aplikace.
vydáno 23. září 2020  5:01

Způsoby placení změnila i pandemie. „Využívání QR kódů doporučuje, zákazník nepřichází do kontaktu s obsluhou a zaplatí pomocí mobilního telefonu,“ říká...  celý článek

RECENZE: Bábovky jsou lapáním po pozitivní chvíli

Marek Taclík a Jana Plodková
vydáno 22. září 2020  14:47

Film podle knižního bestselleru míří přímo na komoru. V životě ale snad není tak zle.  celý článek

Strašnice se změní v New York

Centrum architektury a městského plánování
vydáno 22. září 2020  7:43

Výstava v Centru architektury láká na nejvýraznější stavební projekty. Zcela zdarma.  celý článek

Za první byznys jsem dostal vynadáno od babičky, říká úspěšný podnikatel

Petr Tůma
vydáno 22. září 2020  5:40

Vždy ho zajímalo podnikání a začal si je zkoušet už v době, kdy bylo v naší zemi teprve v plenkách, tedy v devadesátých letech. Od té doby 42letý Petr...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám