metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 16 °C

Středa, 22. září 2021. Svátek má Darina.
Koloblog
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: MAFRA

KOLOBLOG: „Haló? Zrovna šlapu, ale klidně mluv“

  16:25
Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na cyklovýlet i kterým místům se raději vyhnout. Tentokrát se zaměří na mobil za volantem... tedy za řídítky.

„Rozmáhá se nám tady takový nešvar!“ řekla by učitelka v podání Evy Holubové, kdyby viděla, jak si to ulicemi, cyklostezkami i silnicemi brázdí stále víc telefonujících cyklistů. Přiznávám, začínám mít strach. Někdy o sebe, někdy o ně.

To, že kdekdo už jezdí s mobilem v držáku, aby i za řídítky kola viděl, co kdo lajkuje, nebo kdo co posílá za e-mail, to vcelku pomíjím. Leckdo využívá webové navigace, takže proč ne. Že každou chvíli někdo z cyklistů zastaví a telefonuje, to beru taky.

Jenže frajerů (a frajerek), kteří se promenádují bez držení řídítek a mobilují, případně se drží jen jednou rukou a druhou mají s mobilem u ucha, stále přibývá. Někteří se naučili, po vzoru motorkářů, využívat „handsfree“ - zasunou si mobil pod přilbu a telefonují. Kdyby ti chtěl ten mobil vypadnout, říkám si občas zlomyslně, ale pak se umravním. Přát druhému neštěstí? To je nečestné a nesportovní. Jenže telefonující cyklisté jsou na tom stejně jako telefonující řidiči. Vypínají mozek, co se děje kolem nich a před nimi, to vnímají jen okrajově.

Párkrát se mi už stalo, že jsem musel brzdit, protože telefonující eskamotér vjel na cyklostezce do protisměru. Už jsem zažil partnerské hádky, „výrobní“ porady, konzultace, co má manželka koupit na večeři, případně rozčilování s dítětem ohledně výsledku písemného testu. Nebo se do mobilu jen tak tlachá. Nohy jedou, tělo jede, hlava mluví. Každá součást cyklisty je ale „jinde“.

Uvidíme, jestli se údaje o nabouraných cyklistických mobilistech objeví i v nějakých záchranářských statistikách.

Hlavní je přežít. Jedno jsem se naučil. Když vyrážím na delší trasu, na více hodin, mobil nechávám doma. Když šlo bez něho jezdit před desítkami let, jde to i teď.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Nejpřekládanější jazyky: S čím se překladatelé nejčastěji potýkají?

vydáno 22. září 2021

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí vůbec zdát, překladatelství je velmi náročná práce. Ať už se jedná o překlad z jakéhokoliv jazyka, vždy je třeba...  celý článek

Prohlídky jsou důležité. Kromě změření dioptrií dokážou odhalit i závažné choroby

vydáno 21. září 2021  5:29

Zvláště po 60. roce života by vaše kroky měly směřovat k očaři každý rok. Ve skutečnosti ale více než čtvrtina seniorů v posledním roce v oční ordinaci...  celý článek

Nedoceněný vitamin D. Češi ho mají málo a spousta z nich o tom ani neví

vydáno 20. září 2021  15:03

Je to možná překvapivé, ale nedostatek vitaminu D je jedním z důvodů, proč v zimě či na jaře onemocníte chřipkou nebo jinými respiračními onemocněními....  celý článek

Stížnosti byly vyslyšeny. „Hrobečky“ jsou pryč, naopak v Branické přibyly patníky

vydáno 19. září 2021  17:39

Rekonstrukce Branické ulice je v Braníku už několik měsíců velké téma. Nejprve místní řešili nevelké jámy, kam měly být umístěny nové stromy. Díry byly...  celý článek

Vaše fotky z Prahy