metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 11 °C

Neděle 26. března 2023. Svátek má Emanuel
Ilustrační snímek | foto: MAFRA

KOLOBLOG: „Haló? Zrovna šlapu, ale klidně mluv“

  16:25
Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na cyklovýlet i kterým místům se raději vyhnout. Tentokrát se zaměří na mobil za volantem... tedy za řídítky.

„Rozmáhá se nám tady takový nešvar!“ řekla by učitelka v podání Evy Holubové, kdyby viděla, jak si to ulicemi, cyklostezkami i silnicemi brázdí stále víc telefonujících cyklistů. Přiznávám, začínám mít strach. Někdy o sebe, někdy o ně.

To, že kdekdo už jezdí s mobilem v držáku, aby i za řídítky kola viděl, co kdo lajkuje, nebo kdo co posílá za e-mail, to vcelku pomíjím. Leckdo využívá webové navigace, takže proč ne. Že každou chvíli někdo z cyklistů zastaví a telefonuje, to beru taky.

Jenže frajerů (a frajerek), kteří se promenádují bez držení řídítek a mobilují, případně se drží jen jednou rukou a druhou mají s mobilem u ucha, stále přibývá. Někteří se naučili, po vzoru motorkářů, využívat „handsfree“ - zasunou si mobil pod přilbu a telefonují. Kdyby ti chtěl ten mobil vypadnout, říkám si občas zlomyslně, ale pak se umravním. Přát druhému neštěstí? To je nečestné a nesportovní. Jenže telefonující cyklisté jsou na tom stejně jako telefonující řidiči. Vypínají mozek, co se děje kolem nich a před nimi, to vnímají jen okrajově.

Párkrát se mi už stalo, že jsem musel brzdit, protože telefonující eskamotér vjel na cyklostezce do protisměru. Už jsem zažil partnerské hádky, „výrobní“ porady, konzultace, co má manželka koupit na večeři, případně rozčilování s dítětem ohledně výsledku písemného testu. Nebo se do mobilu jen tak tlachá. Nohy jedou, tělo jede, hlava mluví. Každá součást cyklisty je ale „jinde“.

Uvidíme, jestli se údaje o nabouraných cyklistických mobilistech objeví i v nějakých záchranářských statistikách.

Hlavní je přežít. Jedno jsem se naučil. Když vyrážím na delší trasu, na více hodin, mobil nechávám doma. Když šlo bez něho jezdit před desítkami let, jde to i teď.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pravidla pro elektrokoloběžky: Zákaz vjezdu do některých parků a nová parkovací stání

vydáno 26. března 2023  16:22

Už několik let řeší největší česká města problémy se sdílenými elektrokoloběžkami. Poházené na chodnících jako bariéry, často u přechodů, rozčilují...  celý článek

Praha bez zahraničních turistů a jejich peněz. Potřebujeme je ale opravdu všechny?

PRAHA? AHA!
vydáno 26. března 2023  12:19

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Velikonoce se blíží. Kam vyrazit? Třeba za Ježíšem na oslíku

vydáno 26. března 2023  9:01

Na trzích na Staroměstském náměstí v Praze bude největší zajíc v Česku.  celý článek

Novinky v Podolí. Vyhřívaný je teď delší bazén a v areálu je také „nový“ tobogán

vydáno 25. března 2023  10:49

Stadion v Podolí je kulturní památka. Plavala tu například také princezna Diana a oproti minulým letům tu najdete několik novinek. Málokdo si jich ale...  celý článek