metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 21 °C

Pondělí, 1. června 2020. Svátek má Laura.
Nefalšovaný pražský „kolista“ Adrian. Přivázal kolo a běží pro zásilku.
Další 1 fotografie v galerii
Nefalšovaný pražský „kolista“ Adrian. Přivázal kolo a běží pro zásilku. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

KOLOBLOG: Když se do sedla bicyklu posadí filmaři, je to tragédie i fraška zároveň

13. května 2020  7:09 Pavel Hrabica Metro.cz
Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na cyklovýlet i kterým místům se raději vyhnout. Tenkrát na to šel jinak. Jeho dnešní text je o filmech.

Mírně oklikou. Za nejlepší film o válečných reportérech považují snímek Under Fire, u nás pod kupodivu odpovídajícím názvem Pod palbou. Odehrává se kdesi v Jižní Americe v zemi, kde partyzáni bojují s juntou. Herci, kteří tu představují západní novináře a fotografy, se kupodivu jako novináři a fotografové chovají. Zvláště ti druzí. Drží foťáky tak, jak je profíci drží, ostří (jde ještě o dobu nedigitálních samoostřicích přístrojů) tak, jak se ostří. Na rozdíl od jiných filmů o žurnalistech, kteří pokládají přihlouplé dotazy a statisté drží fotoaparáty jako příklepovou vrtačku.

A teď k tomu hlavnímu. Když se filmoví tvůrci rozhodnou, že hlavním tématem jejich díla bude bicykl a lidé na něm jezdící (nebo alespoň jako důležitá součást děje a vylepšení image hlavních hrdinů), dopadne to stejně, jako když se za totáče točily televizní detektivky podle západních autorů. Nejdůležitější rekvizitou bývala ve východním bloku neexistující plechovka koly a pohozený Playboy na stole drsného newyorského soukromého detektiva.

Mám rád režiséra Vladimíra Michálka, ale on není cyklistický typ. Přesto natočil film Posel (2012), ve kterém jsou hlavními postavami poslíčci na kole. Celé je to blbost už proto, že se to odehrává v Brně. Tam se totiž různé messengerovské firmy vedle rozvozu motorkami, auty a dodávkami i rozvážení lehčích zásilek snažily zavést takzvaně „batoh“ na kole, ale kšeftů tam na tento druh levnější přepravy nebylo nikdy tolik, aby s tím uspěly. Praha, to je v tomto směru jiné kafe. Ale film o kolistech v Brně, jak se jim v této branži slangově říká? Ve filmu jsou jich navíc celá hejna – to by Brno muselo být jako New York. Posel se tak stal jen dalším vtipem Pražáků o Brně.

Cyklistiku potkáte v řadě českých filmů.

  • Nejslavnější scéna je v Obecné škole (1991), kdy syn sebere tatínkovi (Zdeňkovi Svěrákovi) blatníky. Ten je pak při jízdě v dešti zašpiněn od odstřikujícího bahna. Což je mírně přehnané, rám kola jezdce částečně chrání a navíc odstředivá síla směřuje kapky vody a špíny spíš nahoru a mírně dopředu před kolo (ověřeno nesčíslněkrát autorem článku).
  • Náruživým cyklistou je i Roman Luknár v Krásce v nesnázích (2006). Jeho výkon v sedle je uvěřitelný.
  • Ve Vratných láhvích (2007), opět se Zdeňkem Svěrákem) vysloví penzionovaný učitel pravdu o tom, co je posláním úspěšného kurýra na kole: „Takovej posel, to je živá spojka mezi lidmi.“
  • Smutným obrazem cyklistiky je puberťácký film Bajkeři (2017). Jen cyklistický blb (ve filmu představovaný Vojtěchem Machutou) praští kolem na zem stranou, na které má přehazovačku.

Režisér se ani neporadil, jak to v takových spedičních firmách chodí. Podle jeho scénáře poslíčci o zakázky soutěží, kdo rychleji dorazí k zákazníkovi pro zásilku, ten ji má. Jak se říká, ptákovina na entou. Zásilky přiděluji dispečink a dostane ji ten, kdo je nejblíže, nebo to má na cestě s dalšími zásilkami. Hraje tam víc proměnných, než ve slovní úloze o vlacích, které proti sobě vyrazily ve stejný čas z Prahy a Brna.

Jen naprostý messenger pablb si přiváže kolo jen tenkým lankem a navíc jen za přední kolo, jako to udělá ve filmu Matěj Hádek – a samozřejmě mu kolo za těžké peníze (taky volovina) hned ukradnou. Navíc před cyklobazarem, který současně kradená kola vykupuje. Každý normální poslíček na kole nejezdí zaprvé na stroji za desítky tisíc, ale většinou na ojeté šunce (ti zkušenější někdy zainvestují do lepšího popojíždědla). Kromě toho mají na zajištění buď těžké kované řetězy, nebo různé masivní páky.

Přiznám se, že mezi pražskými kolisty neznám jediného bývalého cyklistického reprezentanta, který by se touhle prací živil. A kdyby přece, nebude – jako oba hlavní účinkující v Poslovi – si dávat každý večer po zhruba stovce najetých kilometrů další trénink – opět na kole. To je totéž, jako by si pornoherec po osmi hodinách dřiny před kamerou dal další směnu doma.

Kromě toho je Posel dokonalou iluzí, jakou skýtá jen film. Jak Matěj Hádek, tak Jiří Vyorálek jsou slušní kuřáci a iluzi nadupaných cyklistů opravdu jen hrají. S prouzenými plícemi (pár kuřáků mezi kolisty v Praze je, ale jsou to buď hodně mladí kluci, nebo starci nad hrobem jezdící výletním tempem) se vskutku špatně jezdí. Doby, kdy režiséři obsazovali do rolí sportovců herce-sportovce tělem i duší, jsou nenávratně pryč.

Komentáře

Hlavní zprávy

Bytová revoluce po viru? „Nemůžeme byty jen tak začít skupovat,“ říká pražský radní

ilustrační snímek
vydáno 31. května 2020  19:29

Trh s realitami prošel během koronavirové krize mnoha otřesy. Airbnb se má vrátit v plné síle do půl roku.  celý článek

To, jak se cítíte, je půlkou úspěchu, říká elitní letec

Martin Šonka
vydáno 31. května 2020  13:16

Martin Šonka by mohl z fleku hrát v nějakém historickém velkofilmu o letci, který se nebeské poezie dotýká. O létání mistr světa elitní letecké soutěže...  celý článek

S kosmetikou pro muže chtějí dobýt svět, jen jim to trvá déle

Daniel Trnka
vydáno 31. května 2020  8:56

Na existenci tuzemské značky prémiové kosmetiky pro muže Beviro mě před časem upozornil kamarád. Zvědavost i fakt, že jsem některé z jejích produktů...  celý článek

Severský styl Česku nevoní, hotovost by nám chyběla

Ilustrační snímek
vydáno 30. května 2020  13:14

Koronavirová doba přeje internetbankingu. Čeští uživatelé přesto zůstávají u starých zvyků.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám