metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 3 °C

Středa, 25. listopadu 2020. Svátek má Kateřina.
ilustrační snímek Koloblog
Větší foto
ilustrační snímek | foto: Shutterstock

KOLOBLOG: Lockdown II.

24. října 2020  17:43 Pavel Hrabica Metro.cz
Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na cyklovýlet i kterým místům se raději vyhnout. Tentokrát se bude opět věnovat zabezpečení kola.

Ještě něco málo o přivazování kol. Tam, kde na cyklisty myslí, přidávají ke vchodům do objektů i na veřejná prostranství stojany, kam si lze bicykl opřít a přivázat. Jenže někde tvůrci takových parkovišť zřejmě nikdy kolo nevlastnili, nejezdili na něm, o tom, že by se ho pokusili ukrást, ani nemluvě.

Ze starých dob je stále vžitá tendence budovat pro odpočinek kol jen nízké stojany, kam si najedete předním kolem a podle představy tvůrců si ho přivážete lankem. Pokud si tam postavíte stroj za dvacet, třicet a víc tisíc, tak se možná budete divit, že vám poberta nechá u stojanu připoutané přední kolo bez zbytku rámu. Zloděj si někde ukradne odpovídající přední kolo a je vymalováno.

Nedávno mě rozesmál stojan na kola u „vodního muzea“ u vodní nádrže Želivka. Zábavné hrací zařízení hlavně pro děti. Pokud tam rodina dorazí na kolech, je tu pár bytelných nerez stojanů. Skoro metr vysokých, takže k nim pohodlně připoutáte svého dvoukolového oře bezpečně i za rám, případně ještě i za přední ráfek, ale… Jednotlivé stojany jsou k betonu přišroubované, šrouby už jsou vyviklané, někde dokonce chybí. Stačí možná jen trochu trhnout a stojan vysunout a s kolem zmizet. Případně stačí nějaký prehistorický klíč na kola, tyhle nástroje zvládaly až sedmnáctky matice.

Pevné a neodmontovatelné stojany před lety instalovali v Praze před pankráckým obchodním centrem. Pěkně zapuštěné do podloží, možná až do plánované hloubky budoucí trasy metra D. Jenže několik let se na nich skvěl výrazný nápis, že kola parkovat je zakázáno! Naštěstí to dlouho nevydrželo, přirozená tendence kolařů parkovat tady pod řetězy a pákami své stroje zvítězila nad bláznivou estetikou architekta.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na Štědrý večer bude padat sníh. Alespoň v nové pohádce

Leonie Brill a Vojtěch Kotek v pohádce O vánoční hvězdě (2020)
vydáno 24. listopadu 2020  16:34

Svátky v televizi. Láska, souboj dobra se zlem i oceněné komedie.  celý článek

Za dva roky se postaví HolKa, poté se opraví celá Štvanice

Takto by měla vypadat nová lávka.
vydáno 24. listopadu 2020  11:26

Magistrát zaměřil pozornost na Holešovice a Karlín. Hustě zabydlené čtvrti chce změnit k nepoznání.  celý článek

Ponožkoboty mají novou verzi, z Moravy míří do celého světa

Produktová řada Skinners 2.0 je nyní v předprodeji.
vydáno 24. listopadu 2020  5:17

Před čtyřmi lety zkusila brněnská značka Skinners se svým hybridem mezi botou a ponožkou získat peníze na Kickstarteru. Letos jde stejnou cestou s...  celý článek

Polovině gastro podniků hrozí krach. Okénka často nestačí

Fronta před bistrem Le Camille na Andělu
vydáno 23. listopadu 2020  21:04

Opatření proti koronaviru silně zasáhla restaurační zařízení. Nejvíc pomůže osobní odběr.  celý článek

Vaše fotky z Prahy