metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Pátek 7. října 2022. Svátek má Justýna
Koloblog
Větší foto
ilustrační snímek | foto: Shutterstock

KOLOBLOG: Příhody s pobudy aneb Pod kamerou je největší tma

  5:35
Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na cyklovýlet i kterým místům se raději vyhnout. Tentokrát se bude věnovat čórkařům.

Na rozdíl od aut u kol některá pravidla neplatí. Například řidič ví, že pokud nevlastní garáž, je lépe parkovat vůz na viditelném místě, pod lampou. Šance, že se mu v autě bude hrabat poberta, se tím snižuje. U bicyklů to v podstatě neplatí.

„Zaparkoval jsem kolo na Sokolovské, u kancelářského centra, kousek od metra Florenc, dokonce u vchodu do supermarketu a pět metrů od tramvajové zastávky. V místě, kde denně procházejí tisíce lidí,“ vzpomíná cyklokurýr Adrian. I když své popojíždědlo uzamkl pevnou pákou, poté, co se vrátil z přilehlé budovy, kam vezl obálku, stáli u jeho kola dva pobudové (vzhledově i intelektuálně) a snažili se páku násilím odemknout. „Šel jsem k nim a docela slušně jim oznámil, aby to kolo nechali na pokoji, že je moje. Poslali mě do pr… .“ Kolem chodili lidé, ze supermarketu vycházeli zákazníci, na to celé se dívali lidé čekající na tramvaj. Klídek a pohoda. „Zjistil jsem, že je to každému fuk. Kdybych kolo na těch pár minut dával někam, kde nikdo nechodí, asi by si ho nikdo nevšiml,“ konstatuje Adrian. O žádný bicykl zatím nepřišel, ale podobných příhod, kdy se o jeho pracovní nástroj zajímali zloději, má mnohem víc.

Kola se kradou. Vždy a všude. Zvláště, když jsou na očích. Protože šikovný zloděj se chová, jako by to kolo, které se snaží odcizit, bylo jeho. Pod svícnem je tma. Kola zaparkovaná u obchodů ve stojanech, u institucí, u sportovišť. Kamery nekamery.

Takový je život. I mně jedno kolo ukradli. U supermarketu. Přišli dva (ochranka mi je pak konfekčně i rasově dost přesně popsala). Udělali cvak kleštěmi (byl jsem blbý a měl jsem kolo připoutané jen obyčejným tenkým lankem) a kolo fuč. Kolemjdoucí byli v tomto případě všímaví, zavolali ochranku obchodu, ale nikdo se za zloději nevydal.

Příště něco o ochranných mimikrech a o pitomostech u stojanů na kola.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek