metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Pátek, 22. ledna 2021. Svátek má Slavomír.
U Barrandovského mostu Koloblog
Další 2 fotografie v galerii
U Barrandovského mostu | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

KOLOBLOG: Zahrádkáři Kersku aneb Slavnosti sněženek pro cyklisty

2. prosince 2020  14:07 Pavel Hrabica Metro.cz
Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na cyklovýlet i kterým místům se raději vyhnout. Tentokrát se zaměřil na vznik nových cyklopruhů.

V Menzelově filmu o životě lidí v Kersku chodí po chatařské oblasti dvojice místních členů zahrádkářského svazu, a kde je napadne, tam přes šablonu namalují nápis ZAHRÁDKÁŘI KERSKU. Až je Kersko omalované všude.

Praha je teď na tom podobně. Akorát, že tudy nechodí dvojice pěstitelů se šablonou, ale jak tak jezdím po městě, všímám si, jak za poslední měsíce přibyly a přibývají nové a nové extra pruhy pro cyklisty. A to i na místech, kde bych si to kdysi nedokázal ani představit. Překvapuje mě, že se většinou cyklopruhy na pražské vozovky docela dobře vejdou. Některé nové úseky mám projeté jak na kole, tak za volantem a neměl jsem pocit, že by to pro ty silnější plechové stroje nějak ubralo prostor. Ale je to můj subjektivní dojem, motoristé mohou mít většinově jiný názor.

Poskalí

Poskalí

Jednu velkou výhodu to velké pražské pomalovávání silnic má. Najednou je na asfaltu docela jasně vidět – tudy jedeš ty (auto) a tudy jedeš ty (kolo). Pro bicyklisty totiž platí, že na vozovce pro motorová vozidla jedou co možná nejblíže k pravému okraji (v Británii je to asi k levému okraji). To na místech, kde je jasně namalovaná cesta pro obě strany provozu, dává přece jen klidnější pocit. Hlavně v případě kolařů.

Jak ukazují sčítače cyklistů od jara do listopadu, pandemie poslala na stezky i na silnice asi o třicet procent silnější cyklocestování. I když jsem byl dost skeptický ke slibům pražské radnice, co všechno udělají pro lidi na kolech, zdá se, že to zase tak strašné nebude. Ale asi je ještě brzo na hodnocení. Když nic jiného, mohlo by tohle kreslení pruhů nastolit trochu smír mezi motorizovanými a nemotorizovanými na silnicích.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pražské tramvaje byly opraveny v Ostravě

Tramvaj ev.č. 7269 se po opravě z Ostravy vrátila v prosinci 2020. Na snímku je...
vydáno 21. ledna 2021  17:30

Dvojici retro tramvají nechal pražský dopravní podnik opravit externě.   celý článek

Postavil dům z kontejnerů. Teď chce know-how předat dál

Kontejnerový dům v Hranicích na Moravě při dokončování fasády.
vydáno 21. ledna 2021  7:24

Když začal loni v březnu stavět Marek Popálený v Hranicích na Moravě dům z kontejnerů, začali se u něj stavovat místní, ale i další, kteří projížděli....  celý článek

Vyzkoušeli jsme si každodenní patálie pražských řidičů. Místo na sídlišti jsme hledali vážně dlouho

V Novodvorské ulici se parkuji i „v druhé řadě“.
vydáno 20. ledna 2021  17:38

Kroužíme po sídlišti. Je šest večer a my už pět minut hledáme místo. Vytipovali jsme si vchod v Novodvorské v Praze 4, který je v tuto chvíli naším...  celý článek

Hledáte parťáka na výlet? Máme pro vás tip

Z výletu na Okoř.
vydáno 20. ledna 2021  12:00

Máte toulavé boty, rádi sportujete nebo vás baví divadlo, ale vašim přátelům se moc „ven“ nechce? Zkuste facebookovou skupinu Pražáci pro společné...  celý článek

Vaše fotky z Prahy