metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 3 °C

Úterý, 25. ledna 2022. Svátek má Miloš.
Stejný pohled do galerie nyní | foto: ArchivMetro.cz

Komerce jako daň. Jen výstavy umění galerii Mánes neuživí

  18:29
Červená Vltava měla upozornit na problémy pražské budovy.

Výstavní síň Mánes, která původně patřila slavnému avantgardnímu spolku, momentálně hostí tělocvičnu a ­prodávají se zde kraťasy a­ mikiny.„Reebok nám dal hodně moc peněz, proto teď v Mánesu jsou,“ říká Petr Kuthan, předseda správní rady Nadace českého výtvarného umění, která galerii provozuje.

Zahajovací výstava při otevření Mánesa v roce 1930.

Hodně peněz galerie momentálně opravdu potřebuje. Budova před lety prošla nákladnou rekonstrukcí a nadace musí postupně náklady na opravu splatit. „Dluh je ještě sto dvacet milionů,“ upřesňuje Kuthan a dodává: „Jen umění galerii neuživí.“

Zástupce nynějšího nájemníka tvrdí, že kromě peněz má Mánes z akce i další profit. „Akce přivádí do prostor galerie nové návštěvníky. Od 24. července do poloviny srpna už navštívilo naše tréninky, semináře či workshopy, které pro veřejnost pořádáme zdarma, přes dva a půl tisíce lidí. Jedná se přitom o návštěvníky, kteří by si jinak možná cestu sem ani nenašli,“ říká Patrik Kubečka, brand manažer firmy Reebok.

Historie

Galerii dal postavit Spolek výtvarných umělců Mánes v roce 1928.

V 50. letech komunisté spolek zakázali a jeho majetek propadl Svazu československých výtvarných umělců. Dnes galerii provozuje Nadace českého výtvarného umění, která je nástupnickou organizací svazu umělců. Spolek se o budovu dlouho neúspěšně soudil.

Podle něj značka nijak neomezila umělecký chod galerie. „Hledali jsme termín, na který nebyla naplánovaná žádná výstava,“ dodává Kubečka.

S tvrzením, že komerční akce galerii pomáhají, ale nesouhlasí skupina Bolt958, která na protest do Vltavy z Mánesa vylila 200 litrů červeného barviva. „Mánes má sloužit umělcům, avšak v současné době je spíše rozděluje. Věříme, že město by si mělo vážit starých tradic, chtít, aby byla zachována prestiž této budovy, a nenechat ji kolemjdoucími vnímat jako reklamní výkladní skříň,“ tvrdí ve svém prohlášení skupina.

Její čin ale řadu lidí pobouřil. Vadilo jim, že červená barva pocákala také omítku a ­že barvivo mohlo ublížit řece a ­rybám v ní. Skupina si za svým činem ale stojí. „Forma protestu musí zrcadlit míru problému,“ odepsali deníku Metro aktivisté.

S tím, že má galerie se skladbou akcí problémy, souhlasí i výtvarná kritička Kristýna Drápalová. „Prostor nemá žádnou dramaturgii, kterou by určoval kurátor, a­ obsah je tak určovaný spíše poptávkou pronájmu,“ uvedla pro MF DNES Drápalová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Doba, kdy za nás bude platit naše auto, je už za rohem

vydáno 25. ledna 2022  17:14

Metody, jak klientovi vytáhnout z kapsy peníze, hledají obchodníci denně. K novým způsobům, jak si plnit co nejrychleji a bez čekání své sny, přispívají i...  celý článek

Kvůli viru odvolávají spoje MHD. Dopravci si řidiče půjčují mezi sebou

vydáno 25. ledna 2022  17:00

Omikron dává zabrat i organizátorovi hromadné dopravy Ropid. Výpadky řeší i v řádu minut.   celý článek

Zmatky kolem biokontejnerů. Neplaťte za ně, radí popeláři

vydáno 25. ledna 2022  13:42

Omluva magistrátu za zdražení svozu odpadu, populismus, ale i příležitost pro ty, kteří chtějí ušetřit. Tak se hovoří o nové možnosti Pražanů zažádat si...  celý článek

Zahraniční filmaři opouštějí Česko. S nimi i prestiž a peníze

vydáno 25. ledna 2022  5:19

Zahraniční štáby loni v tuzemsku utratily přes devět miliard korun. Kvůli rozpočtovému provizoriu pro ně nejsou peníze na investiční pobídky, proto z...  celý článek

Vaše fotky z Prahy