metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika
VOLBY 2022
Větší foto
Na druhém místě kandidátky Pirátů je místostarostka městské části Praha 10 Jana Komrsková. | foto: Metro.cz

Komrsková: Neradi bychom předali Prahu zpět do rukou kmotrům s vazbami na podsvětí

  16:09
Volby 2022 - Pražské komunální volby započnou již tento pátek. Deník Metro proto přináší sérii rozhovorů s osobnostmi kandidátek těch nejsilnějších stran. Ten dnešní vedeme s pražskou dvojkou kandidátky Pirátů a místostarostkou Prahy 10 Janou Komrskovou. Ta ve vnitrostranických primárkách neúspěšně usilovala o první místo. Jedničkou je tak nakonec současný primátor české metropole Zdeněk Hřib. Na třetím místě je pak současný radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský.

Co se za poslední čtyři roky ve vedení města Pirátům za primátora Zdeňka Hřiba povedlo?
Řídíme Prahu správně. Máme za sebou celou řadu úspěchů. Zahájili jsme stavbu metra D, rekonstruujeme Barrandovský most, na který roky nikdo nesebral odvahu, dáváme do pořádku spodní část Václavského náměstí a stavíme několik nových tramvajových tratí. Otevřeli jsme rekordní množství P+R parkovacích míst. Přitom jsme snížili počet úředníků na magistrátu o sedm procent.

Co šlo udělat lépe? Bylo nutné například zdražit svoz odpadu či zvýšit daně z nemovitostí?
Určitě mě mrzí, že se nepodařilo na začátku volebního období prosadit transparentní opatření v městských firmách, které naši koaliční partneři blokovali s tím, že nejsou potřeba. Názor změnili až v situaci, kdy vypukla kauza Dozimetr a náměstek primátora Petr Hlubuček skončil v poutech.

Jaké jsou vize Pirátů pro Prahu?
Zpracovali jsme šest vlajkových projektů. Chceme dokončit náš závazek a vysadit milion stromů, už jsme někde za půlkou. Chceme postavit Vědeckotechnický park, kde by vznikl prostor pro setkávání lidí z akademické sféry a byznysu. Zrychlíme cestování na okrajích Prahy výstavbou tramvajového okruhu. Šest miliard korun vyjednaných z EU investujeme do rozvoje zanedbaných sídlišť, na kterých bydlí celé generace Pražanů.

Máte plán na řešení aktuální energetické krize?
Vyhradíme dvě miliardy korun na zajištění levnějších energií pro Prahu. Osázíme střechy škol, školek, veřejných budov a parkovišť solárními panely. Už před rokem jsme schválili klimatický plán, který má za cíl nejen zdravější životní prostředí v našem městě, ale i omezení závislosti na diktátorech. Chceme vybudovat energocentrum v Bubenči, které zajistí vytápění celé nové čtvrti v Bubnech-Zátorách. Už teď je možné se připojit do pražské solární elektrárny na webu pripojdum.cz. Chystáme také stavbu bioplynové stanice, kde budeme vyrábět biometan z odpadu.

Co považujete za vaše největší úspěchy z pozice místostarostky Prahy 10?
Největším úspěchem pro mě je, že se nám podařilo desítku zbavit té negativní nálepky Zátoka sviní. Prošli jsme veškeré smlouvy na městské části. Ty nevýhodné jsme vypověděli a některé služby si dokážeme dělat sami, ačkoliv byly dřív outsourcovány.

A dál?
Podařilo se nám také kompletně přesoutěžit zakázku na úklid a uspořili jsme tím miliony korun. Vyřešili jsme rovněž situaci kolem našeho horského hotelu Desítka, ve kterém dlouhodobě mizely peníze za hodně podezřelých okolností.

Jak pomůžete s bydlením?
Za nás se povolila výstavba nejvíce nových bytů od roku 1989, přesto ceny bytů stále stoupají. Je zjevné, že město musí zahájit vlastní masivní výstavbu městského nájemního bydlení. Proto se státem finalizujeme směnu pozemků, na kterých chceme postavit městské byty pro desítky tisíc Pražanů. Chceme se věnovat i okrajovým částem města, na které předchozí primátoři zapomínali.

Tématem Pirátů je prohibiční vyhláška? Můžete vysvětlit, proč jste proti?
O změnu vyhlášky jsme usilovali proto, protože ta původní nám připadala nepřehledná. Nicméně to, co vzniklo, tu situaci ještě více znepřehlednilo a pro veřejnost je absolutně nemožné se v tom vyznat.

Piráti pro toto znění jako jediný klub v zastupitelstvu nehlasovali.
Ano. Přistupují ke všem Pražanům jako ke svéprávným lidem, kterým by nikdo neměl diktovat, zda si mohou či nemohou otevřít po práci lahev vína v parku.

S kým vylučujete povolební spolupráci?
Jako vždy se budeme řídit svou povolební strategií a samozřejmě programovou shodou ve věcech důležitých pro budoucnost Pražanů. Rozhodně je pro nás vyloučená spolupráce s extrémisty, jako je SPD a KSČM. Dále odmítáme sedět v městské radě s trestně stíhanými nebo obžalovanými osobami, které mají na kandidátkách někteří naši političtí konkurenti.

Jaký by měl být příští primátor či primátorka?
Primátor by měl mít jasnou vizi a současně odvahu řídit Prahu správně. Musí se hlavnímu městu věnovat na plný úvazek. Upřímně mě děsí představa, že by primátor dělil práci mezi řízení hlavního města, Poslaneckou sněmovnu, nebo třeba starostování na městské části. Primátor a strana, kterou zastupuje, by měli mít čistý štít – bez korupčních skandálů nebo podezřelých vazeb na podsvětí. Neradi bychom předali Prahu zpět do rukou kmotrům nebo Andreji Babišovi.

Komentáře

Hlavní zprávy

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek