metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Pátek 24. března 2023. Svátek má Gabriel
ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

  5:22
Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich řidičských průkazů. V hlavním městě se to týká přesně 86 077 lidí. Pokud si je nestihnou včas vyměnit, za případnou jízdu s propadlým průkazem jim hrozí pokuta ve výši až dva a půl tisíce korun.

„Kvůli žádosti o nový doklad už lidé nemusí chodit na úřad,“ říká Marek Růžička, výkonný ředitel společnosti Bankovní identita, jež službu s podporou devíti českých bank zaštiťuje. „Požádat o něj mohou pohodlně a kdykoli přes Portál občana či Portál dopravy, kam se jednoduše přihlásí přes svoji bankovní identitu. Tato identita je v tuzemsku nejvyužívanějším nástrojem na ověřování totožnosti občanů při využívání on-line služeb státu,“ pokračuje Růžička. Lidé podle něj oceňují, že si své úřední záležitosti vyřídí kdykoli a odkudkoli a nemusí si kvůli návštěvě úřadu brát třeba dovolenou.

Výhodou elektronické žádosti o nový řidičský průkaz, která je zdarma, je její poměrně snadné vyřízení. Žádost je předvyplněná, včetně nejaktuálnější fotografie a podpisu. O nový doklad může řidič požádat nejdříve tři měsíce před koncem platnosti původního. Důležité je počítat s délkou jeho vyhotovení, která činí dvacet dnů. „Podmínkou pro odeslání žádosti je mít připojenou datovou schránku fyzické osoby. Nicméně i tu si občan snadno založí pomocí bankovní identity přes Portál občana či na webu chcidatovku.gov.cz,“ dodává Růžička s tím, že výzva k vyzvednutí hotového dokladu přijde žadateli SMS zprávou nebo e-mailem, což si nastavuje při vytvoření žádosti. „Stejně tak si při žádání o průkaz řidič vybere obecní úřad, kde si nový doklad vyzvedne,“ doplňuje Růžička.

Oficiální státní elektronickou nebo bankovní identitu je nutné si zřídit i v případě, že chcete využívat Portál Pražana. Na tomto webu hlavního města, který byl zřízen před zhruba třemi lety, lze v současnosti řešit poplatky za psa či za svoz odpadu, zaplatit za parkování či si stáhnout a předvyplnit elektronické formuláře. Jak ale končící primátor Zdeněk Hřib v minulosti opakovaně přiznal, zřizování identity mohou lidé brát jako zbytečnou překážku. „Uznávám, že to může někoho na první pohled odradit, ale tak to prostě zákon vyžaduje. S tím nic neuděláme,“ míní Hřib. „Snažíme se to ale lidem maximálně ulehčit a na úvodní stránce portálu máme přehledný návod, jak na to. A jakmile už se jednou do portálu přihlásíte, budete moci napořád využívat jednoduše jeho služby, nechat si ulehčovat život a šetřit čas. Myslím, že to za to stojí,“ věří Hřib.

Digitální občanka

  • Bankovní identitě se také přezdívá digitální občanka.
  • Podle statistik jde v tuzemsku o nejpoužívanější metodu digitálního ověření totožnosti u státních institucí a firem.
  • Bankovní identitu má pět a půl milionu klientů bank, kteří využívají elektronické bankovnictví. Umožňuje jim přihlášení k portálům státní správy i firem, jednoznačné prokázání osobních údajů, například plnoletosti a podepsání dokumentů.
  • V Česku funguje od ledna 2021 pod značkou BankID. Za tu dobu ji využilo více než dva a půl milionu lidí, což představuje více než třetinu dospělé populace.

Komentáře

Hlavní zprávy

Přes den dovádíme na pódiu, v noc přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek

Zenovou saunu najdete na střeše. Doplněná je také o japonskou zahradu

vydáno 23. března 2023  6:47

Mistrovství republiky bývá většinou nervy drásající podívaná. To v saunových ceremoniálech je pravým opakem. Diváky čeká relax a zklidnění. Zmiňované...  celý článek

Je tu jaro. Pojďte si hrát. Zveme vás na zajímavá pražská dětská hřiště

vydáno 22. března 2023  14:49

Ověřené tipy o Praze pro děti i rodiče. To je web Pražské zkratky. Jeho autorka Růžena Jeleneková tentokrát čtenářům poradí, kde v metropoli najdete...  celý článek