metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 18 °C

Čtvrtek 23. března 2023. Svátek má Ivona

Další 1 fotografie v galerii
Magistrát si slibuje zvýšení plynulosti dopravy a bezpečnosti i snížení emisí, a to i na světoznámé Ringstraße. | foto: Zahraniční kancelář města Vídně v Praze

Konec čekání na semaforech? Vídeň testuje aplikaci, která řidičům ukáže příchod zelené vlny

  12:00
Projet městem na zelenou bývá ve velkých evropských metropolích často nedostupným snem. Vídeňským řidičům a cyklistům se má však už brzy blýskat na lepší časy.

„Město bude na frekventovaných ulicích v centru testovat aplikaci, která řidičům ukáže příchod zelené vlny. Magistrát této dvoumilionové metropole si slibuje zvýšení plynulosti dopravy a bezpečnosti i snížení emisí, a to i na světoznámé Ringstraße. Podle pracovníků radnice pilotní projekt a jeho první část - aplikace Zelená vlna Vídeň, může ušetřit až patnáct procent emisí,“ říká pro deník Metro mediální zástupce Zahraniční kanceláře města Vídně Martin Landa.

Sedmdesát pět semaforů
Vídeň na akci spolupracuje se společností Kapsch TrafficCom, která vyvíjí inteligentní dopravní systémy. Speciální software nyní propojuje sedmdesát pět vídeňských semaforů na slavném Ringstraße, frekventované Prinz-Eugen-Straße, přivaděči Landstraßer Gürtel a klíčových dopravních tepnách na obou stranách bočního ramene Dunaje. Celková délka úseků dosahuje sedmnácti kilometrů. 

Magistrát si slibuje zvýšení plynulosti dopravy a bezpečnosti i snížení emisí, a to i na světoznámé Ringstraße.

„Aplikace zde na základě GPS zobrazí, při jaké povolené rychlosti se cyklisté a řidiči dostanou k semaforu v době, kdy se na něm rozsvítí zelená. Těm, kdo už stojí na červené, se zobrazí čas do přepnutí na zelenou. Účastníci provozu díky tomu mohou upravit svoji rychlost podle signálů semaforu a pokud už stojí na červené, mohou se lépe připravit na rozjezd. Díky všem výhodám Vídeň předpokládá, že vozidla mohou dosáhnout až patnáctiprocentní úspory emisí CO2,“ dodává ředitel softwarové firmy Georg Kapsch.

Pokud se testovací provoz aplikace na zelenou vlnu ve Vídni osvědčí, připojí Vídeň do systému dalších 600 semaforů na hlavních trasách. Radnice chce usilovat i o to, aby se podobné dopravní funkce výhledově staly součástí výbavy automobilů. „To, co ještě dnes zní trochu jako sci-fi, by se v dohledné době mohlo stát zcela běžným. Protože právě to všechno umožňují propojené a chytré dopravní systémy, které nyní ve Vídni testujeme,“ uvádějí zástupci vídeňské radnice.

Pražské appky
Systém, který měl podobně jako ve Vídni sledovat dopravu v reálném čase, plánovala před lety zavést i česká vláda. „Státní navigace“, jak někteří systému říkávali, však měla řadu kritiků. Ti upozorňovali na to, že jsou data o dopravě již nyní dostupná zdarma například v mobilních aplikacích Waze či Google maps.

Praha má v oblasti dopravních aplikací ještě hodně co dohánět. Posledním výrazným úspěchem v této oblasti se v létě pochlubil tým náměstka primátora pro dopravu Adama Scheinherra. V tunelovém komplexu Blanka totiž od srpna konečně funguje navigace. V úseku Malovanka, Prašný most a Letná je díky práci TSK Praha a odborníků z Fakulty dopravní ČVUT možné využívat aplikaci Waze. Navigace jakéhokoli typu totiž v podzemí nefungovaly.

Zkušební provoz technologie funguje na principu bluetooth signálu. Řidiči za jízdy nemusejí manipulovat s telefonem a propojení s jejich zařízením schvalovat. Stačí mít bluetooth zapnutý dopředu.

„Když je bluetooth vypnutý a trasa vede přes tunel s majáky, aplikace vás vyzve k jeho zapnutí. Je-li zapnutý, nic nepoznáte,“ vysvětlují zástupci Waze Česká republika.

Duchové tramvají
Ryze pražské dopravní aplikace se zatím týkají pouze hromadné dopravy. Magistrátní aplikace Lítačka například ukazuje polohu a zpoždění jednotlivých vozů. Podle jejích uživatelů ale nefunguje vždy, jak má.

„Pokud je na trati nehoda, aplikace začne bez varování ukazovat polohu podle jízdního řádu a zpoždění nulové. Takže můžete na přeplněné zastávce, kde nic nejede, pozorovat v aplikaci jak kolem vás projíždějí duchové tramvají,“ glosuje na stránce facebookové skupiny Praha číslo 1 uživatel Michal Otipka.

Komentáře

Hlavní zprávy

Je tu jaro. Pojďte si hrát. Zveme vás na zajímavá pražská dětská hřiště

vydáno 22. března 2023  14:49

Ověřené tipy o Praze pro děti i rodiče. To je web Pražské zkratky. Jeho autorka Růžena Jeleneková tentokrát čtenářům poradí, kde v metropoli najdete...  celý článek

Akce představí také nezničitelné želvušky, popularizuje vědu a její přístroje

vydáno 22. března 2023  13:25

Právě probíhá týden plný akcí zaměřených na elektronovou mikroskopii. Zajímavá je pro malé i velké.  celý článek

„My skláři máme k vesmíru blízko, je to naše inspirace,“ říká výtvarnice

vydáno 22. března 2023  10:16

Křestní jméno dostala po Alici Masarykové, dceři Tomáše Garrigua Masaryka. Se sklářkou Alicí Dostálovou se setkáváme v kavárně Louvre v Praze. „Dětství...  celý článek

Datové schránky jsou pro mnohé lidi „strašákem roku“, o život určitě nejde

vydáno 22. března 2023  5:59

Hurá do toho a pak honem hurá od toho. Vztah občana a státu je někdy jako tobogán. Některé novoty se ani neohřejí a mizí.  celý článek