metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 6 °C

Neděle, 23. ledna 2022. Svátek má Zdeněk.

Dalších 8 fotografií v galerii
Město chce vyhláškou omezit vystoupení pouličních hudebníků a dalších produkcí. | foto: Jan David, Metro.cz

Konec hadů a papoušků. Město mění i pravidla pro pouliční umělce

  6:06
Už žádná zvířata! A hudební zesilovače jen tam, kde je to nezbytně nutné. Pravidla pro pouliční uměleckou produkci neboli busking se v Praze už brzy zase změní.

Novela vyhlášky, která změní pouliční produkce, by měla platit od letošního 1. července. Její znění však ještě není definitivní.

„Pouliční umělce nechceme z ­ulic dostat. Na druhé straně je ale jejich produkci potřeba sladit se zájmy rezidentů,“ říká primátorka Adriana Krnáčová. Za poslední dva roky podle ní magistrát eviduje desítky stížností, především na hluk, ale také na nevhodnou produkci nebo znečišťování veřejného prostranství.

Návrh také rozšiřuje seznam ulic, ve kterých je hudební produkce zakázána: přibyla Mostecká ulice na Malé Straně. Nově by tak ve vyhlášce mělo být osmnáct ­ulic a prostranství, kde je hudební produkce zakázána.

Večer bude muset být klid o půl hodiny dříve

Zpěv či hra na hudební nástroj jsou již zakázány například v Celetné ulici, na Hradčanském náměstí nebo v Karlově ulici. Takzvané tiché umělecké činnosti, jako jsou třeba pantomima nebo živé sochy, jsou na těchto místech povoleny.

Vystupující zřejmě budou mít od července také zakázáno při produkci využívat zvířata. Změněna má být také doba, kdy je možné busking - pouliční produkci - provozovat. Zatímco nyní je to od 10 do 21.30 hodin, nově to zřejmě bude od 9 do 21 hodin.

Polovina produkcí je jen maskované žebrání, říká starosta

Vystupující nesmí zabírat více než dva metry čtvereční na osobu. Pouliční produkce je v ulicích metropole povolena více než dva roky. K ­první změně ve vyhlášce sáhlo město již loni.

Podle starosty Prahy 1 Oldřicha Lomeckého ale zůstává vyhláška dál na půli cesty. „Konečná vize není zakazovat, ale povolovat,“ vysvětluje Lomecký. Polovina produkcí v ­ulicích je podle něj jen maskované žebrání. Na veřejných prostranstvích by se měly objevovat jen produkce, které mají přiměřenou úroveň a neobtěžují své okolí. „Někdy mám pocit, že nám produkce pod okny vybubnuje mozek z hlavy,“ dodává Lomecký.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tady býval ráj netuzexových československých hifi nadšenců

PRAHA? AHA!
vydáno 22. ledna 2022  23:08

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Youtuberská limuzína stojí. Žáci buštehradské školy se vozí raději ve svém

vydáno 22. ledna 2022  8:46

Na „buštěhradském hrádku“ se studenti učí nejen točit videa, ale také hrát a vytvářet počítačové hry. Pro některé to je splnění velkého snu.  celý článek

Nejen Hra na oliheň. Jižní Korea umí pro Netflix točit i kvalitní reality show

Strážce streamu
vydáno 21. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už jste stihli zkouknout všech osm dílů seznamovací reality show Peklo pro nezadané, která měla na Netflixu premiéru kolem vánoc? Pokud ne, tak to...  celý článek

Chcete-li jezdit autem s ELkovou SPZkou, musíte mít kde dobíjet. Teď je to však snazší

vydáno 21. ledna 2022  12:27

SPZka s písmeny EL vám zajistí spoustu výhod. Od parkování zdarma na modrých zónách, přes umožnění vjezdu tam, kam se ostatní vozy nedostanou, až po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy