metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 0 °C

Neděle, 20. ledna 2019. Svátek má Ilona.
Ant-Man a Wasp je součástí většího příběhu.
Větší foto
Ant-Man a Wasp je součástí většího příběhu. | foto: Marvel Studios

Konec hvězdných trháků. Kina táhnou spíš na prověřené značky

21. července 2018  6:11 Filip Jaroševský Metro.cz
Komiksové filmy od Marvelu trhají rekordy. Tvůrci filmový vesmír budovali deset let.

Doby, kdy stačilo na filmovém plakátu či v kino upoutávce zmínit jméno hollywoodské hvězdy a peníze se sypaly v podstatě automaticky, jsou již minulostí. Filmových celebrit, jejichž účast zaručuje filmařům vysoké zisky, je v posledních letech jako šafránu. 

Na fanoušky naopak víc než kdy jindy platí osvědčené značky a již známé osvědčené filmové vesmíry.

Jedním z nejlepších příkladů se v posledních letech stal svět tvořený snímky podle komiksů od Marvelu. Jejich další vyslanec – komediální trhák Ant-Man a Wasp – opět slaví v kinech až nečekaný úspěch. Podle kritiků jde přitom pouze o nápaditou komedii, která by za normálních okolností neměla v kinech utržit ani polovinu současných tržeb.

Aktuální čísla nyní ukazují, že spíše než na dobrodružství dvou hrdinů se schopnostmi se zmenšovat na velikost hmyzu dorazili fanoušci do kina na pokračování nedávno uvedených Avengers: Infinity War. „Všichni tak nějak tušíme, že se malý velký muž spíše svezl na absolutním úspěchu Infinity War. Nebo je tu mezi čtenáři snad někdo, kdo se na laškování Scotta Langa a Hope van Dyne vyloženě těšil?“ okomentoval úspěch snímku server moviezone.cz s tím, že se v roce 2021 pravděpodobně dočkáme dalšího pokračování.

Pokud se zadíváme na žebříček deseti nejvýdělečnějších filmů historie, čtyři jeho příčky opanují filmy právě od Marvel Studios. Zmíněné pokračování Avengers, které se v českých i světových kinech startovalo koncem dubna, dosud utržilo v přepočtu více než 45 miliard českých korun. 

Kdo by ale na tuto astronomickou sumu pohlédl s tím, že dobrý film s dobrými herci a nápadem logicky utržil také slušné peníze v pokladnách, celou problematiku by příliš zjednodušil. Aby snímek získal takovou návštěvnost, předcházela mu v posledních deseti letech necelá dvacítka filmů od stejného studia, odehrávající se v tomtéž filmovo-komiksovém vesmíru. 

„Marvel na ty dvě miliardy dolarů potřeboval jen 48 dnů. Už po prvních třech jsme ale všichni věděli, že nás čeká velký tržební úspěch. A není se čemu divit. Na marvelovský vesmír pečlivě dohlíží prezident studia Kevin Feige,“ dodává šéf webu Lajk.cz Milan Rozšafný.

Prověřené filmové světy jsou pro diváky velkým lákadlem. Podobně jako například seriály umožňují fanouškům stále se vracet mezi staré známé. I když, jak se to vezme. „Na jedné straně tu máme například sérii Hvězdných válek, jejichž poslední dvě pokračování se nacházejí mezi nejvýdělečnějšími filmy historie na čtvrtém a jedenáctém místě, na druhé jsou tu dějové odbočky. Řeč je o Rogue One: A Star Wars Story, nebo o nedávno uvedeném snímku Solo: Star Wars Story. V případě jednoho se dá hovořit o tržebním úspěchu, druhý snímek ale ukázal, že vše s nálepkou Hvězdné války v kinech uspět nemusí,“ dodává Rozšafný.

Vesmírů, jejichž každý nový přírůstek utrží v kinech často ještě mnohem více než ten předchozí, bychom nalezli ještě více. Ať už je řeč o sérii Rychle a zběsile, Jurský svět či Fantastická zvířata, která rozvíjí svět čarodějnické série o Harrym Potterovi. Přitom ještě před několika lety stačilo napsat jména hereckých es na plakát a peníze se kinařům jen sypaly. Že tenhle model není již použitelný, prověřil v těchto dnech herec Dwayne Johnson se svým akčním béčkem Mrakodrap. I přesto, že jeho jméno donedávna znamenalo úspěch, snímek v kinech propadl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Je ta Florenc, nebo ten Florenc? Deník Metro oslovil onomastika

Freska zlatého anděla – podle ní má místo název.
vydáno 19. ledna 2019  12:20

Starousedlíkům občas novější pojmenovávání vadí. Deník Metro sídlí na Andělu, nebo u Anděla? Redakce oslovila Pavla Štěpána, onomastika z Ústavu pro jazyk...  celý článek

Sloupek Petra Justa: Pod Tatrami

Petr Just, politolog, Metropolitní univerzita Praha
vydáno 19. ledna 2019  5:55

Slovensko je stále výrazně ovlivněno loňskou vraždou novináře Jána Kuciaka, píše Petr Just ve sloupku pro deník Metro.  celý článek

Zranění z Troji mohli dostat peníze dříve

Lávka v Troji padla v prosinci 2017. Oběti jsou dodnes bez koruny.
vydáno 18. ledna 2019  12:20

Oběti pádu trojské lávky dostanou zatím jen zálohu. Pojišťovna ji navíc možná vyplatí později, než slibují radní.  celý článek

Nový hlas v devíti stanicích metra

Stanice metra Budějovická
vydáno 18. ledna 2019  5:55

Hlášení pro nevidomé mají premiéru na Muzeu, Jinonicích i Karlově náměstí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám