metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 26 °C

Pátek, 26. dubna 2019. Svátek má Oto.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Konec mejdanu. Českou exportní ekonomiku zřejmě čeká zpomalení

10. dubna 2019  15:50 Pavel Hrabica Metro.cz
Současný hospodářský růst Česka asi potáhne hlavně domácí spotřeba. Budou-li Češi dost vydělávat a zároveň utrácet hlavně doma, vyrovnají propad vývozu výrobků a služeb. Exportně zaměřené Česko totiž čekají potíže.

„Končí období hojnosti,“ tvrdí Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů, na adresu českého hospodářství. Srovnání prvních měsíců loňského a letošního roku podle Daňka ukazuje, že za hranice míří stále méně českých výrobků. Především do Německa, které je hlavním exportním partnerem tuzemských firem. „Vývoz do ostatních zemí Evropské unie se ale v meziročním porovnání zvýšil o třináct procent,“ říká Daněk. Upozorňuje, že objemově i finančně by to ale stačit nemuselo. Například do Velké Británie vyvážíme asi pětkrát méně automobilů než do Spolkové republiky. „Recese přichází z Německa, slýcháváme od českých exportérů,“ doplňuje Otto Daněk. Například vývoz českých aut do Spolkové republiky se meziročně propadl o deset procent.

Některé firmy v SRN se nyní alespoň snaží vyvézt s předstihem zboží do Velké Británie, než nastane brexit. Němci proto chtějí po českých subdodavatelích rychlejší splnění dodávek, aby před ním co nejvíc předzásobili ostrovní zákazníky. Tento trend je však dočasný, celkový propad českého vývozu do Německa se tím nezmírní.

Strach z vývoje EU versus Velká Británie panuje také mezi českými exportéry. I proto, že z finanční a ekonomické krize se v Evropě jako první vzpamatovalo už v roce 2014 ostrovní hospodářství. „Český export do Británie klesl pod čtyři procenta v porovnání s dřívějšími více než pěti,“ komentuje za exportéry Daněk. „Kromě strachu z brexitu existují jak v Evropě, tak u nás obavy, že Spojené státy a Čína se opravdu nedohodnou na obchodním smíru a že Spojené státy zavedou vysoká cla na evropské automobily a náhradní díly,“ analyzuje situaci Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. „To by totiž mohly být hlavní spouštěče recese v nejbližším období,“ říká Horská. Právě auta jsou podle ní i podle Daňka zbytným zbožím i jedním z hlavních indikátorů stavu české ekonomiky. 

Celní válka USA–EU

  • Evropa by mohla mít problém nejen kvůli brexitu, ale také kvůli možné celní válce s USA. Na Česko by dopadly problémy kvůli clům na auta.
  • USA vyhrožují zvýšením cel na evropská osobní auta z 2,5 procenta na 20. Při dovozu do USA se platí clo 25 procent na lehké nákladní vozy a pick-upy.
  • EU uplatňuje na vozy z USA clo deset procent bez ohledu na kategorii.

Komentáře

Hlavní zprávy

Největším nebezpečím jsou v Bruselu belgické pralinky, říká Pospíšil

Jiří Pospíšil
vydáno 26. dubna 2019  15:20

Deník Metro oslovil před nastávajícími květnovými eurovolbami sedm europoslankyň a europoslanců, kteří reprezentují sedm politických stran a hnutí – dvě...  celý článek

Soumrak největšího českého e-shopu s módou. Zachrání se?

ZOOT na Andělu
vydáno 26. dubna 2019  11:48

Zoot.cz nezvládá tlak zahraniční konkurence ani zákazníků, kteří vracením zboží připravovali firmu o desítky milionů korun.  celý článek

Komerční sdělení

Gladiators v Paddock lize válcují soupeře. Teď se představí v televizi

Gladiators v Paddock lize válcují soupeře. Teď se představí v televizi
vydáno 26. dubna 2019  9:00

V Paddock lize amerického fotbalu jsou první sezonu. Po dvou odehraných zápasech byste to ale nepoznali. Nejprve Vysočina Gladiators porazila Brno Sígrs...  celý článek

Děti i rodiče mají problém. Propadají zatím nepojmenované nemoci

Ilustrační snímek
vydáno 26. dubna 2019  6:15

Do psychologických poraden a psychiatrických ordinací míří stále více rodičů. Jejich děti žijí jen na počítači nebo mobilním telefonu, reálný svět se...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám