metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 30 °C

Pátek 20. května 2022. Svátek má Zbyšek

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Konec mejdanu. Českou exportní ekonomiku zřejmě čeká zpomalení

  15:50
Současný hospodářský růst Česka asi potáhne hlavně domácí spotřeba. Budou-li Češi dost vydělávat a zároveň utrácet hlavně doma, vyrovnají propad vývozu výrobků a služeb. Exportně zaměřené Česko totiž čekají potíže.

„Končí období hojnosti,“ tvrdí Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů, na adresu českého hospodářství. Srovnání prvních měsíců loňského a letošního roku podle Daňka ukazuje, že za hranice míří stále méně českých výrobků. Především do Německa, které je hlavním exportním partnerem tuzemských firem. „Vývoz do ostatních zemí Evropské unie se ale v meziročním porovnání zvýšil o třináct procent,“ říká Daněk. Upozorňuje, že objemově i finančně by to ale stačit nemuselo. Například do Velké Británie vyvážíme asi pětkrát méně automobilů než do Spolkové republiky. „Recese přichází z Německa, slýcháváme od českých exportérů,“ doplňuje Otto Daněk. Například vývoz českých aut do Spolkové republiky se meziročně propadl o deset procent.

Některé firmy v SRN se nyní alespoň snaží vyvézt s předstihem zboží do Velké Británie, než nastane brexit. Němci proto chtějí po českých subdodavatelích rychlejší splnění dodávek, aby před ním co nejvíc předzásobili ostrovní zákazníky. Tento trend je však dočasný, celkový propad českého vývozu do Německa se tím nezmírní.

Strach z vývoje EU versus Velká Británie panuje také mezi českými exportéry. I proto, že z finanční a ekonomické krize se v Evropě jako první vzpamatovalo už v roce 2014 ostrovní hospodářství. „Český export do Británie klesl pod čtyři procenta v porovnání s dřívějšími více než pěti,“ komentuje za exportéry Daněk. „Kromě strachu z brexitu existují jak v Evropě, tak u nás obavy, že Spojené státy a Čína se opravdu nedohodnou na obchodním smíru a že Spojené státy zavedou vysoká cla na evropské automobily a náhradní díly,“ analyzuje situaci Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank. „To by totiž mohly být hlavní spouštěče recese v nejbližším období,“ říká Horská. Právě auta jsou podle ní i podle Daňka zbytným zbožím i jedním z hlavních indikátorů stavu české ekonomiky. 

Celní válka USA–EU

  • Evropa by mohla mít problém nejen kvůli brexitu, ale také kvůli možné celní válce s USA. Na Česko by dopadly problémy kvůli clům na auta.
  • USA vyhrožují zvýšením cel na evropská osobní auta z 2,5 procenta na 20. Při dovozu do USA se platí clo 25 procent na lehké nákladní vozy a pick-upy.
  • EU uplatňuje na vozy z USA clo deset procent bez ohledu na kategorii.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z Prahy do Prčice. Na 55. ročník legendárního pochodu je povinná registrace předem

vydáno 19. května 2022  16:53

Loni jste se z Prahy do Prčice mohli projít pouze soukromě. Stejně jako předloni totiž plány organizátorů zhatila pandemie koronaviru. Letošní již 55....  celý článek

Rodiče, děti a peníze. Spořit do prasátka se v této době nevyplatí

vydáno 19. května 2022  10:20

Inflace je nejvyšší za posledních 30 let, podle odborníků se v následujících měsících vyšplhá nad 15 procent. Uložené peníze na běžných účtech kvůli tomu...  celý článek

Bankéři vám radí. Na zdražování a inflaci podle nich jen jedna práce nestačí

vydáno 19. května 2022  5:07

Inflace. Zdražování. Složenky, krávy zelené. Z čeho platit vyšší účty za plyn, elektřinu nebo palivo do auta? A šéf vám přidat nechce ani korunu? S radami...  celý článek

Komerční sdělení

Steelers čeká ve Snapbacks lize klíčový zápas na Bazalech

vydáno 19. května 2022

ISMM Ostrava Steelers se v rámci dohrávky 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu bude snažit udržet naděje na play-off. Steelers v neděli na Bazalech...  celý článek