metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 24 °C

Neděle, 26. září 2021. Svátek má Andrea.
Zadržený muž v bekovce je na Andělu údajně „známá firma“. | foto: PRAHA 5

Konec narkomanů na Andělu? Praha je dlouhodobě přehlíží

  18:58
V Praze 5 jsou dvě ze tří pražských kontaktních center pro závislé. Zásahy policistů v civilu ovoce zatím ale nepřinášejí.

Okolí metra na Andělu i širší okolí Smíchova jsou již několik let nechvalně proslulé. Stahují se sem totiž drogově závislí z celé Prahy a dávno již neplatí, že jich nejvíce potkáte v okolí hlavního nádraží.

„Děje se tak, protože jsou dvě ze tří pražských kontaktních center na území pětky. Problémoví uživatelé drog se ve velkém stahují sem. Přitom dle evropské praxe by na každých sto tisíc obyvatel mělo připadnout jedno takové centrum. Tak komplexní celopražský problém logicky nemůže táhnout jedna městská část. Řešení je v rukou magistrátu,“ stěžuje si na liknavé jednání magistrátu starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková.

Policisté v civilu u Anděla monitorují trh s drogami a probíhají zde preventivní protidrogové zátahy. Jeden, který se starostka rozhodla medializovat, se například odehrál minulý týden.

„To ale nestačí. Týdny plynou a nikdo z místních, kteří proudí denně přes Anděl nebo dokonce bydlí vedle kontaktních center u Plzeňské či Santošky, nechce čekat v nejistotě, kdy a co se bude dít. Na září proto připravuji setkání zaměřené na pražskou bezpečnost. Pozveme starosty, místostarosty s gescí bezpečnosti a sociálních věcí, zástupce magistrátu, policii, odborníky na protidrogovou prevenci, a pozvání samozřejmě dostali také obyvatelé problémových lokalit, kteří se připojili k apelu na magistrát a sepsali petici. Zde musí jasně zaznít, jak magistrát problém vyřeší,“ dodává Zajíčková.

Narkomany nikdo nechce
Ono třetí nízkoprahové středisko se nachází v centru metropole, a to v ulici Karoliny Světlé na Praze 1. Tato střediska slouží k tomu, aby si zde drogově závislí mohli v dohodnutých časech vyměnit použité injekční stříkačky za sterilní, dostali další pomůcky pro bezpečnější injekční aplikaci a také nafasovali vitaminy, kondomy, čaje a polévky a podobně. Kdo má chuť, může si také o své situaci popovídat s odborníky. Preventivní protidrogové zátahy provádějí pražští strážníci v okolí těchto center pravidelně. Všichni odborníci, kteří se problémem zabývají, však vědí, že pomůže jedině rozšíření sítě těchto zařízení do celé metropole. Ona zařízení ale městské části na svých územích logicky dobrovolně mít nechtějí a raději nabízejí podporu pro pracovníky v terénu, kteří ale musejí mít sídlo jinde.

„S případným magistrátním návrhem se určitě rádi seznámíme a budeme podporovat efektivní systémová řešení, která však zároveň nezvýší zátěž na našem území. Praha7 se protidrogové prevenci a práci s komunitou ohroženou závislostí na návykových látkách ve spolupráci s neziskovým sektorem dlouhodobě věnuje a jsme připraveni se na této problematice podílet dále. V současné době u nás funguje Denní stacionář společnosti Sananim a realizujeme také intenzivní terénní program. Toto téma je třeba dále řešit na celopražské úrovni a rovnoměrně rozkládat zátěž na území hlavního města,“ svěřil deníku Metro mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. V této městské části, kterou jsme si vybrali jako příklad zcela náhodně, se narkomani stahují například do Letenských sadů či do brownfieldu v Holešovicích.

Odliv jinam? Ale kam?
Ačkoliv se starostka Prahy 5 Zajíčková prezentuje jako kritik nepříliš aktivního magistrátu, podle radní Mileny Johnové, která má agendu pod sebou, je situace odlišná.

„Shodly jsme se s paní starostkou, že hlavní město v minulosti situaci neřešilo a že je nutné vést strategii rozvoje menších center. Ty pak nejsou lokálně takovou zátěží. Připravujeme novou protidrogovou politiku hlavního města, ve které stanovíme další rozvoj sítě nízkoprahových služeb pro nejbližší roky. Klíčový ale bude postoj městských částí. V tomto případě je to především na starostech a jejich ochotě domluvit se na zřizování menších center napříč Prahou,“ vysvětluje pro deník Metro Johnová.

Centra pro závislé

Na 100 tisíc obyvatel by mělo v každé městské části existovat jedno kontaktní centrum.
V metropoli by jich mělo být nejméně deset.
V Praze 5 fungují centra Sananim a Progressive. 

S rozšiřováním sítě menších center chce Praha brzy začít. „Spolupracujeme na tom se zapojením služeb, se kterými jsme na poslední protidrogové komisi vybrali první místo pro zcela novou nízkoprahovou službu. Nedávno jsme také slavnostně nevládním organizacím předávali dvě sanitky financované z veřejných zdrojů,“ doplňuje pro Metro Johnová.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na Žižkově se otevřel sklad uměleckého materiálu za odvoz. Místo uren jsou zde hrnce

vydáno 26. září 2021  7:52

První pražský sklad art re use se otevřel na Žižkově. Jeho součástí budou dílny a doprovodný program. Neziskový projekt vznikl za podpory městské části...  celý článek

Vyrazte do trojských zahrad. Zoo slaví, botanická nabízí orchideje

vydáno 25. září 2021  5:26

Na den přesně uplyne v úterý 28. září 90 let od prvního otevření Zoo Praha. Oslavy začnou již v dopoledních hodinách a ponesou se v duchu první republiky....  celý článek

Růst skautingu závisí i na dostatečné kapacitě oddílů

vydáno 24. září 2021  5:58

Tisíce kluků a holek míří do skautských oddílů, najít místo i sehnat klubovnu je těžké. Například podle skautů z obcí v okolí Prahy je na čekacích...  celý článek

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Vaše fotky z Prahy