metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 13 °C

Sobota, 16. února 2019. Svátek má Ljuba.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Reuters

Konec ohňů i cigaret v parcích

25. července 2018  10:23 Filip Jaroševský Metro.cz
Na dodržování výstrahy meteorologů upozorňují cedule i lesníci.

Pokud v těchto dnech vyrazíte do parku Mrázovka na Smíchově, potkáte tu množství pejskařů s hořícími cigaretami v rukou. O tom, že porušují novou výstrahu Českého hydrometeorologického ústavu, která zakazuje kouřit v blízkosti všech větších porostů, ví přitom málokterý z nich.

„Cože? Že si nemůžu dát cigárko v parku? To je nějaký nesmysl,“ kroutí hlavou čtyřicátník, který si dopřál neřest při venčení svého buldočka. Nejen kouření, ale také rozdělávání ohňů či používání pyrotechniky zakázal pražský magistrát na rizikových místech kvůli možnému vzniku požárů. Kvůli dlouhotrvajícímu suchu platí stejná pravidla také ve Středočeském kraji. Dle magistrátu je dobré se s ohněm nepřibližovat hlavně lesům a parkům. Na zákaz si však musejí dát pozor i zahrádkáři a zemědělci.

Na oficiálních piknikových místech v parcích, které bývají v teplých dnech velmi populární, najdou Pražané v těchto dnech místo dřeva na otop jen varovné cedule. „Tabule informují o zákazu použití místa a také o zákazu jakékoliv manipulace s ohněm včetně grilování. Riziko požáru je v tomto období sucha enormní a jen nedopalek cigarety může ve vyschlém porostu způsobit nedozírné škody,“ vysvětluje pro deník Metro mluvčí pražských lesů Petra Fišerová. „Naši pracovníci také v lesích i parcích provádějí zvýšenou kontrolu, a to nejen na oficiálních piknikových místech, ale v celém porostu,“ dodává mluvčí lesů.

Riziko požáru

Zákaz rozdělávání ohňů, kouření či používání zábavné pyrotechniky platí pro všechny lesy na území hlavního města, dále pro parky, lesoparky, louky a zahrady.

  • Oheň také nesmíte rozdělávat ve vzdálenosti do padesáti metrů od kraje lesa.
  • Dočasně musíte zapomenout i na oblíbené grilování na piknikových místech. „Tento zákaz platí do odvolání a budeme vás informovat o dalším vývoji,“ slibuje mluvčí lesů Fišerová.
  • Zákaz rozdělávání ohňů Pražany naposled nepotěšil na čarodějnice. Kvůli suchu se nemohly zapálit ani hranice.

Před riziky varují také pražští strážníci. Právě jim totiž lesníci hlásí nepoctivce, kteří si nedají říct po dobrém. Strážníci mohou za prohřešky na místě uložit pokutu až do výše deseti tisíc korun. V extrémních případech pak celou záležitost předávají policii. Zákaz neudělal příliš velkou radost mnoha restauratérům. Například ve Vozovně Stromovka, sídlící kousek od Planetária v Královské oboře, museli přestat s venkovním grilováním. „Nesmíme. Je to prý nebezpečné. Vy si asi můžete s sebou přinést vlastní gril, ale nás dost hlídají,“ svěřila se místní obsluha.

Naopak v prostorách Přístavu 18600, restauraci sídlící v Karlíně, by vás klidně nechali grilovat přímo pod stromy. „U nás to stále možné je. Všechny grily máme zabukované na dva týdny dopředu,“ dodávají provozovatelé.

Částečně omezeny jsou také jízdy parními vlaky. Pokud ale jejich provozovatel prokáže zajištění protipožárních opatření, nemusí je nutně rušit. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Tahle vybíjená je fakt ostřejší

Pozor na přešlap! Také ten vás vyřadí ze hry.
vydáno 16. února 2019  5:55

Na vlastní kůži. Zahrál jsem si dodgeball.  celý článek

RECENZE: Nedotknutelní, ale i zbyteční

Nedotknutelní si dělají legraci z cévkování, opery, boháčů i lidí na podpoře.
vydáno 15. února 2019  14:42

Může se mi líbit snímek, který jsem už jednou v kině podstatně lépe zpracovaný viděl?  celý článek

Doba remaková. Hollywood se k smrti bojí originálních filmů

Hvězda se na plátnech zrodila již počtvrté.
vydáno 15. února 2019  12:37

Předělávky pár let starých trháků vládnou kinům. Diváky ale umějí také pěkně namíchnout.  celý článek

Sloupek Petra Justa: Mazat, či nemazat?

Petr Just, politolog, Metropolitní univerzita Praha
vydáno 15. února 2019  11:11

Nepáchá větší škody naopak šíření hoaxů? Pokládá si ve svém sloupku pro deník Metro politolog Petr Just.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám