metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 11 °C

Čtvrtek 25. dubna 2024. Svátek má Marek

Dalších 8 fotografií v galerii
Poprvé byl busking omezen loni, kdy vznikl seznam osmnácti míst, kde je zcela zakázán nebo částečně omezen. | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

S novým nařízením ulice metropole ztichly. Vyhláška zabrala první den

  13:18
Redakce Metra vyšla do pražských ulic, aby se přesvědčila o účinnosti nové vyhlášky proti hlučnému pouličnímu umění. „Dříve tu bylo mnohem veseleji,“ vzpomíná na atmosféru metropole před prvním omezováním buskerů Zdeněk, který pokrytý zlatým práškem každý den pózuje v­ dolní části Václavského náměstí.

„To jsme ještě vystupovali ve dvou. Prakticky ze dne na den odtud tehdy zmizely veškeré nástroje a ­s­ nimi i­ duch pouličního umění,“ stýská si Zdeněk.

Pouliční muzikanti se dočkali dalšího zpřísnění podmínek od začátku března. Nesmějí už hrát na vybrané hlasité nástroje. Novela vyhlášky, kterou zastupitelstvo schválilo letos v lednu, mimo jiné zakazuje použití elektrických zesilovačů, dud, saxofonů bez dusítek, bubnů či vystupování se zvířaty.

„Nejdřív nám hrát na ulici dovolí, pak nám to zase zakážou,“ řekla flétnistka Jana, která v doprovodu svého psa předvádí své umění na chodníku před vchodem do Obecního domu.

Technicky se ale nachází v ulici Na Příkopě, a tak by tu správně neměla vystupovat se psem.

„Schází se nás tu pořád hodně, zejména večer. Podobné zákazy jsou proti zdravému rozumu,“ dodává Jana.

Omezení pouliční produkce

Kromě konkrétních míst a ulic je busking úplně zakázán také: na dětských hřištích, u kostelů nebo jiných modliteben v­ době bohoslužeb, těsně před nimi a po nich, u škol (mimo sobot, nedělí, státních svátků a školních prázdnin), u zdravotnických zařízení, v prostoru nástupních ostrůvků nebo samostatných nástupišť veřejné dopravy.

Takzvaní buskeři by podle nové vyhlášky měli vystupovat každou hodinu na jiném břehu Vltavy, v lichou na levém a v sudou na pravém.

Pouliční umělci směli v Praze hrát bez povolení od roku 2012. Poprvé byl busking omezen loni, kdy vznikl seznam osmnácti míst, kde je zcela zakázán nebo částečně omezen. Od pondělka se tento seznam rozšířil například také o ­náměstí I. P. Pavlova, Jugoslávskou ulici nebo Tylovo náměstí.

Umělci, kteří se nechtějí nechat omezovat, příliš možností už nemají. Buď se musí přemístit, nebo prostě utichnout.

„Spoustu hlasitějších umělců stále najdete třeba na Staroměstském náměstí. Musejí se ale držet pravidel a být na jeho malé části,“ vysvětluje umělec Zdeněk. Vyhláška vznikla také na popud obyvatel z Prahy 1, kteří si stěžovali na hluk, zejména ve večerních hodinách.

Komentáře

Hlavní zprávy

Škůdci pronásledující i zvířata. Na Slovensku teď trápí psy takzvaný srdeční červ

vydáno 24. dubna 2024  13:08

Touha zachraňovat a pečovat je člověku vlastní. Projevilo se to i v životě paní Kateřiny z České Lípy, když objevila na sociálních sítích fenku, která...  celý článek

Rodiče, myslete na sykavky i vibranty svých potomků. Jednou vám za to poděkují

vydáno 24. dubna 2024  5:40

Málokterý dospělý mluví krásně precizně, ostatně každá druhá „tvář z televize“ má co dohánět, alespoň podle klinické logopedky Gabriely Kubíkové. Většina...  celý článek

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Soud vyhlásí rozhodnutí v případu muže obžalovaného z vraždy družky v Rajhradě

vydáno 25. dubna 2024  0:12

Krajský soud v Brně dnes vyhlásí rozhodnutí v případu muže, kterého obžaloba viní z vraždy družky v Rajhradě na Brněnsku na podzim 2022. Osmašedesátiletý...  celý článek