metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 3 °C

Sobota, 23. února 2019. Svátek má Svatopluk.
Každý den jsou na Staroměstském náměstí desítky průvodců.
Větší foto
Každý den jsou na Staroměstském náměstí desítky průvodců. | foto: Jana HorníkováMetro.cz

Konec prolhaných průvodců v metropoli?

7. června 2018  8:55 Marek Hýř Metro.cz
Provádět po Praze dnes může skoro každý. Má to změnit novela.

Kdo šel někdy centrem metropole, ten je zná. Průvodci s deštníky cupitají Prahou a za nimi se táhne štrúdl turistů. Většina mladých cizinců, kteří vodí davy po památkách, si však jen na průvodce hraje. Chybí jim totiž profesní kvalifikace, jakou mají ostatní průvodci. Navíc „deštníkáři“ za své služby oficiálně nic nechtějí, na konci prohlídky však vždy dostanou nějakou tu stovku jako spropitné. Zda z nich pak odvedou zdravotní a sociální pojištění, to už nikdo neřeší.

Problémem podle odborníků také je, že cizinci, kteří túry po Praze mají jako brigádu, si občas vymýšlí. Například to, že Prahou protéká Rýn a vlévá se u Tábora do moře.

„Navíc o nás Češích obecně nemluví hezky, právě naopak. Asi proto, aby to měl zahraniční turista zajímavější,“ myslí si Jana Horníková, která provádí po Praze už dvacet let.

Podle této průvodkyně, jež absolvovala dvouletou nástavbu cestovní ruch a poté studovala na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, je problém, že „pohádkáře“ s deštníky skoro nikdo nekontroluje. Za pravdu jí dává i Barbora Hrubá, mluvčí Prague City Tourism. „Příslušný úřad kontroly provádí pouze v minimální míře, spíše výjimečně,“ říká Hrubá. Živnostenský úřad Prahy 1 ale tvrdí, že průvodce kontroluje a potřebné lejstro většina z nich má. „Z analýzy kontrol průvodcovské činnosti vyplývá, že v drtivé většině případů průvodci disponují živnostenským oprávněním pro živnost volnou. Loni byla uložena jen jedna pokuta za ne- oprávněné podnikání v průvodcovské činnosti, v předešlém roce dvě,“ říká Kristýna Solomonová, vedoucí oddělení živnostenského odboru Prahy 1.

Lidem, kteří by pravidelně prováděli po památkách za peníze a neměli patřičné živnostenské oprávnění, hrozí pokuta až do výše 500 tisíc korun.

Podle průvodkyně Horníkové mají úředníci dvojí metr. „Máme pocit, že z důvodu špatné jazykové vybavenosti kontrolují hlavně nás, na cizince si netroufnou,“ myslí si průvodkyně.

Podle ní je problém i to, že k této výdělečné činnosti je potřeba jen již zmíněná volná živnost. Jednoduše řečeno průvodci stačí, že živnost má. To se ale může brzy změnit. Pražští radní na konci května projednali návrh novely zákona, který si klade za cíl průvodcovství zpřísnit na vázanou živnost. Její získání by podléhalo splnění podmínky odborného vzdělání, případně složení rekvalifikační zkoušky.

Chystá se změna zákona

  • Pražští radní měli minulý týden na stole návrh novely zákona, která by měla zajistit, aby v Česku nedělali průvodce lidé bez vzdělání a znalostí.
  • „Chceme tím vyřešit situaci, kdy jsou často nabízeny průvodcovské služby také lidmi, kteří nemají znalost Prahy a pražských reálií, a tudíž jsou ty služby velmi nekvalitní,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová.
  • V praxi to znamená, že každý, kdo by ve městě chtěl vykonávat průvodcovskou činnost, by musel mít vzdělání v oblasti cestovního ruchu, historie – například dějin architektury či umění – nebo potřebnou rekvalifikaci.
  • Návrh novely musí ale nejprve za týden schválit pražské zastupitelstvo, následně pak projít Poslaneckou sněmovnou a senátem. „Nechceme suplovat roli ministerstev, ale je pravda, že toto je problém, který se týká především Prahy,“ říká primátorka.
  • Loni metropoli navštívilo více než 7,6 milionu osob a počet přenocování se vyšplhal na rekordních 18 milionů. Také proto chce magistrát dohlédnout na kvalitu zdejších průvodců.

Komentáře

Hlavní zprávy

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Na kostel je přilepen stánek. Podle památkářů je konstrukce v pořádku

Stánky zde byly už v minulosti.
vydáno 22. února 2019  10:54

„Na toto jsem narazila v Týnské ulici. Na jednu z nejpůsobivějších památek Prahy, kostel Matky Boží před Týnem, je nalepen prodejní stánek, který čeká na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám