metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 19 °C

Pátek 7. října 2022. Svátek má Justýna

Větší foto
Filip Jaroševský (vpravo) se loučí se „svým“ podnikem. | foto: Metro.cz

Konec Tlusté koaly. Poslední pivo tu padne tento týden

  6:57
Redaktor deníku Metro naposledy poseděl v pubu v Senovážné ulici.

„Vás bude oproti rezervaci o­čtyři míň? Nevadí. Budete pít i za ně.“ Touhle průpovídkou nás s kamarády přivítaly dvě sympatické dámy v nejlepších letech, které mají odjakživa na starost horní patro Tlusté koaly – restaurace vyladěné do anglického stylu kousek od Senovážného náměstí a náměstí Republiky.

Hospůdka, která se na koloritu centra Prahy výrazně podílí již osmnáct let, tento týden přivítá posledního hosta. Majitel domu totiž Koale neprodloužil nájemní smlouvu a budovu se chystá rekonstruovat. „Začíná to být trochu boj, protože občas něco z lístku nemáme. V tomto týdnu pak přijde den, kdy bude vše snědeno a vypito a zavřeme úplně,“ dodává servírka, která dlouhá léta bývala dobrou duší Tlusté koaly. „Já jsem tu opravdu pořád. Dáte si zase naši točenou Koalu z Únětic? A k jídlu jako obvykle klokaní steak?“ slýchával jsem od obsluhy i tehdy, kdy jsem se v podniku více než tři čtvrtě roku neukázal.

Standardní provoz Tlustá koala oficiálně zakončila včera. V těchto dnech se plánuje nárazovým otevíráním s pomocí věrných hostů zbavit zásob a poslední únorový víkend vyklízet. Zda se po přestávce reinkarnuje někde jinde, zatím netuší ani provozovatel restaurace Radek Beneš, ani nikdo z obsluhy.

Oblíbený podnik místních­i turistů, kde vám uvařili i dlouho po půlnoci, totiž těžil především z výborného umístění vedle České národní banky, divadla Hybernia či Jindřišské ulice. „Co s námi bude dál, netušíme. Koala je každopádně jenom jedna. Doufáme, že se nás někdo ujme a po těch letech nezůstaneme dlouho bez práce. Kdyby měl nějaký restauratér zájem, ať dá vědět na facebooku Koaly,“ doplňují dámy z obsluhy.

Kult Koaly

Restauraci navštěvoval i bývalý guvernér centrální banky Zdeněk Tůma.

  • Byla oblíbeným útočištěm řady českých novinářů a psal o ní i Washington Post i New York Times. V Rusku je Tlustá Koala dodnes zařazena do většiny bedekrů. Oblíbili si ji i Britové.
  • Konec v poslední době potkává nejen Koalu, ale také řadu dalších kultovních podniků. Na konci loňského roku zavřela Čítárna Unijazz v Jindřišské ulici, Smíchov má zase do konce roku přijít o oblíbenou nádražní restauraci Oáza na Smíchovském nádraží. Tu zde nahradí fast food. Poslední dny má před sebou také Sportbar Nagano 98 v Nádražní ulici.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek