metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Sobota, 15. prosince 2018. Svátek má Radana, Radan.
Podzemní parkoviště u Nového divadla v Plzni.
Větší foto
Ilustrační foto | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Konec triků při parkování v podzemních garážích

11. prosince 2017  5:58 Filip Jaroševský Metro.cz
V nákupních centrech opadne nutnost stahovat u závor okénko.

Stát celý den na parkovišti v nákupním centru uprostřed Prahy a k tomu úplně zadarmo? Ještě před pár měsíci na to v Obchodním centru Nový Smíchov na Andělu stačil jednoduchý trik. Těsně před uplynutím prvních tří nezpoplatněných hodin stačilo z podzemních garáží vyjet, otočit auto a vrátit se na další tři hodiny zdarma.

Tomu ale v dubnu udělalo vedení centra přítrž díky zavedení skenerů registračních značek aut. Podle jednatele smíchovského nákupního centra Davida Pažitky tak již systém nejde obejít a doba stání se řidičům automaticky sčítá dohromady.

„Když se to zavedlo, měli jsme desítky stížností týdně, takže to o něčem vypovídá. Nový systém totiž již neumožňuje nikomu bezplatný opakovaný vjezd. Pokud jde o takzvaná kolečka, zaznamenáváme takové pokusy i dnes, nejčastěji s lidmi pracujícími v okolí nebo i v našem centru a parkující celý den u nás. To se ostatně prokázalo reakcí některých nespokojenců, kteří nás pochválili i na sociálních sítích,“ říká Pažitka, podle kterého bylo paradoxně hlavním důvodem investice do nového systému zvýšit komfort zákazníků.

Podobně nedobytný systém na SPZ funguje nejen na Smíchově, ale také na parkovištích center na Chodově, v Edenu či Arkádách. Zavést ho v příštím roce plánují i v Palladiu. „Zatím nám to systém neumožňuje,“ vysvětluje Helena Watson z marketingu Palladia.

Podle Pažitky se také mílovými kroky blíží doba, kdy díky systému nebude třeba ani parkovacích lístků. Systém si prostě při vjezdu načte zákazníkovu SPZ, ten pak zaplatí parkovné a bez nutnosti stahovat okénko kvůli skenu lístku zase pohodlně odjede. „Minimálně pro členy věrnostních programů už dnes existují aplikace, kdy máte předplacené parkování v konkrétním centru, takoví uživatelé už dnes vjíždějí do centra bez otevírání okénka,“ dodává Pažitka.

S kolečky řidičů, kteří chtějí ušetřit peníze za parkovné, mají také zkušenost v nákupním centru Eden. Zde podle jejich mediální zástupkyně Renaty Nejtkové zavedli identifikaci SPZ hlavně proto, aby urychlili výjezdy vozidel. Opakované vjezdy jsou tu však spíš náhodné. „Týkají se hlavně mimopražských návštěvníků, nebo řidičů z okrajových částí Prahy,“ doplňuje Nejtková.

Komentáře

Hlavní zprávy

GALERIE: TSK letos dokončila rekonstrukci či výstavbu dvanácti mostů a lávek

Zenklova
vydáno 15. prosince 2018  13:15

Technická správa komunikací (TSK) má na území hlavního města na starosti více než sedm set mostů a lávek. Kromě aktuálních diagnostik těch velkých přes...  celý článek

Lev, sova či ježek. Maskota má jen polovina prvoligových týmů

Maskot
vydáno 15. prosince 2018  6:26

V zámoří je celkem běžné, že sportovní týmy mají kromě roztleskávaček své maskoty. Většinou vycházejí z klubového znaku. Často jde o zvířata a nejinak...  celý článek

V kancelářích bez košů? Velké firmy mění zvyky

Recyklační boxy
vydáno 14. prosince 2018  15:04

Asi padesáti pracovníkům pražské centrály ČSOB odebrali minulý měsíc odpadkové koše. Chtějí-li něco vyhodit, musí ujít pár desítek metrů do kuchyňského...  celý článek

Spisovatel z hlavy odvypráví, co, kdy a kam letí. Právě vydal knihu o cestování

Filip Schiller
vydáno 14. prosince 2018  12:49

Na cedulce připevněné na košili, kterou nosí při práci v kavárně na Andělu, má nápis „FILIP – cestovatel :-)“. Za blonďatými kudrnami a úsměvem od ucha k...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám