metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 27 °C

Pátek 19. srpna 2022. Svátek má Ludvík

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Praha 1

Konec zabíjení plynem. Hledá se autor obecního holubníku. Praha 3 ho chce na Vítkově

  9:12
Kdykoli v deníku Metro píšeme o tom, že vedení hlavního města marně bojuje s přemnoženou holubí populací a jejím všudypřítomným trusem, je to vždy stejné. Posíláte nám často emotivní zprávy o tom, že by se mělo více než osmdesátitisícové hejno holubů regulovat tvrdě, ale humánně. S řešením, jež by mělo obě podmínky splňovat, nyní přicházejí zástupci třetí městské části. Před pár dny totiž vypsali otevřenou výzvu na autora nového obecního holubníku, který chtějí zbudovat na Vítkově.

„Primárním účelem je pobyt ptáků v holubníku, kde dostávají potravu a hnízdí, a minimum času pak tráví třeba na vaší okenní římse. Shromažďování holubů na jednom místě nám v neposlední řadě dává prostor k regulaci jejich populace, jelikož lze snadno odebírat vajíčka přímo z hnízd. Oproti běžnému plynování jde o mnohem humánnější řešení. Lze také snáze kontrolovat jejich zdravotní stav a předcházet šíření nemocí,“ říká pro deník Metro radní Prahy 3 pro životní prostředí Jan Bartko. O tom, že by mohl s přemnoženými opeřenci v Praze pomoci právě holubník, hovořil v minulosti pro deník Metro také náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček.

Holubníky mohou být nejrůznější velikosti. Ty největší v německých či nizozemských městech mívají kapacitu pro stovky ptáků. Podle Bartka radnice dva roky sháněla peníze a také vymýšlela, jak nejlépe holubník udělat. Nakonec se spojila s Galerií hlavního města Prahy (GHMP). „Nápad na vyhlášení výzvy na umělecké ztvárnění prvního městského holubníku jsem dostala já. Financování samotného projektu se podařilo opatřit v rámci programu Umění pro město, který byl zařazen pod GHMP. Až bude vysoutěženo a hotovo, dostane holubník do správy třetí městská část, jež bude následně financovat provoz,“ vysvětluje asistentka radní Hany Třeštíkové pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovního ruchu Anna Gümplová. 

„Výzva na holubník končí 8. července a ze zkušenosti mohu říct, že většina zájemců a zájemkyň posílá návrhy spíš na poslední chvíli. První návrhy tedy očekáváme tak nejdřív v půlce června. Zároveň chci zdůraznit, že zveřejnění všech návrhů proběhne ve stejnou chvíli s vyhlášením výsledků. Nebude tedy možné poskytovat ukázky či komentáře před samotným vyhlášením výsledků,“ dodává Gümplová.

Přemnožení

  • Osmdesát tisíc holubů zasype ročně metropoli stovkami tun trusu. Jeden dobře krmený městský holub totiž vyprodukuje podle odborníků klidně i několik kilogramů trusu ročně. 
  • V Praze se doposud s holuby bojovalo instalací maket dravců a protiholubích zábran. 
  • Prevencí a ochranou historických budov bývají také pásy s hroty, které zabraňují dosedání holubů na parapety, ale i sítě či lankové systémy. 
  • Podobný systém lze vídat například ve vestibulu Masarykova nádraží, kde se holubí populace natolik rozmnožila, že se opeřenci běžně srážejí v hale s popobíhajícími cestujícími. 
  • Zabíjení takzvaných létajících krys otráveným plynem, o kterém v článku hovoří radní Bartko, bylo ještě donedávna populární v Praze 8. Na střechy budov se rozmisťovaly klece s kvalitním krmivem. Jakmile však do nich holubi vlétli, byli v pasti. Pak je za několik dní čekala smrt udušením oxidem uhličitým.

Komentáře

Hlavní zprávy

Člověka, který by mluvil jako kniha, prakticky nepotkáte, říkají jazykovědci

vydáno 18. srpna 2022  16:39

Je současná psaná i hovorová mluva jednodušší, než jakou mluvili naši prarodiče? Někdo tvrdí, že ano, ale Michal Škrabal, ředitel Ústavu Českého národního...  celý článek

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Komerční sdělení

Festival netradičních sportů zve na atraktivní program

vydáno 18. srpna 2022

NEfestival neboli Festival netradičních sportů bude v sobotu 20. srpna velkým lákadlem v Heřmanově Městci na Chrudimsku.   celý článek

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek