metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Větší foto
ilustrační snímek | foto: Praha 1

Konec zabíjení plynem. Hledá se autor obecního holubníku. Praha 3 ho chce na Vítkově

  9:12
Kdykoli v deníku Metro píšeme o tom, že vedení hlavního města marně bojuje s přemnoženou holubí populací a jejím všudypřítomným trusem, je to vždy stejné. Posíláte nám často emotivní zprávy o tom, že by se mělo více než osmdesátitisícové hejno holubů regulovat tvrdě, ale humánně. S řešením, jež by mělo obě podmínky splňovat, nyní přicházejí zástupci třetí městské části. Před pár dny totiž vypsali otevřenou výzvu na autora nového obecního holubníku, který chtějí zbudovat na Vítkově.

„Primárním účelem je pobyt ptáků v holubníku, kde dostávají potravu a hnízdí, a minimum času pak tráví třeba na vaší okenní římse. Shromažďování holubů na jednom místě nám v neposlední řadě dává prostor k regulaci jejich populace, jelikož lze snadno odebírat vajíčka přímo z hnízd. Oproti běžnému plynování jde o mnohem humánnější řešení. Lze také snáze kontrolovat jejich zdravotní stav a předcházet šíření nemocí,“ říká pro deník Metro radní Prahy 3 pro životní prostředí Jan Bartko. O tom, že by mohl s přemnoženými opeřenci v Praze pomoci právě holubník, hovořil v minulosti pro deník Metro také náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček.

Holubníky mohou být nejrůznější velikosti. Ty největší v německých či nizozemských městech mívají kapacitu pro stovky ptáků. Podle Bartka radnice dva roky sháněla peníze a také vymýšlela, jak nejlépe holubník udělat. Nakonec se spojila s Galerií hlavního města Prahy (GHMP). „Nápad na vyhlášení výzvy na umělecké ztvárnění prvního městského holubníku jsem dostala já. Financování samotného projektu se podařilo opatřit v rámci programu Umění pro město, který byl zařazen pod GHMP. Až bude vysoutěženo a hotovo, dostane holubník do správy třetí městská část, jež bude následně financovat provoz,“ vysvětluje asistentka radní Hany Třeštíkové pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovního ruchu Anna Gümplová. 

„Výzva na holubník končí 8. července a ze zkušenosti mohu říct, že většina zájemců a zájemkyň posílá návrhy spíš na poslední chvíli. První návrhy tedy očekáváme tak nejdřív v půlce června. Zároveň chci zdůraznit, že zveřejnění všech návrhů proběhne ve stejnou chvíli s vyhlášením výsledků. Nebude tedy možné poskytovat ukázky či komentáře před samotným vyhlášením výsledků,“ dodává Gümplová.

Přemnožení

  • Osmdesát tisíc holubů zasype ročně metropoli stovkami tun trusu. Jeden dobře krmený městský holub totiž vyprodukuje podle odborníků klidně i několik kilogramů trusu ročně. 
  • V Praze se doposud s holuby bojovalo instalací maket dravců a protiholubích zábran. 
  • Prevencí a ochranou historických budov bývají také pásy s hroty, které zabraňují dosedání holubů na parapety, ale i sítě či lankové systémy. 
  • Podobný systém lze vídat například ve vestibulu Masarykova nádraží, kde se holubí populace natolik rozmnožila, že se opeřenci běžně srážejí v hale s popobíhajícími cestujícími. 
  • Zabíjení takzvaných létajících krys otráveným plynem, o kterém v článku hovoří radní Bartko, bylo ještě donedávna populární v Praze 8. Na střechy budov se rozmisťovaly klece s kvalitním krmivem. Jakmile však do nich holubi vlétli, byli v pasti. Pak je za několik dní čekala smrt udušením oxidem uhličitým.

Komentáře

Hlavní zprávy

Končí vám platnost řidičáku? Výměnu vyřešíte on-line. Žádost je zdarma, musíte mít „datovku“

vydáno 7. února 2023  5:22

Jste Pražan a k tomu řidič? Pak se raději pořádně podívejte do své dokladové peněženky. Více než 868 tisícům řidičů totiž letos skončí platnost jejich...  celý článek

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek