metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / 0 °C

Neděle 5. února 2023. Svátek má Dobromila
Kongresové centrum | foto: KCP

Kongresové centrum začalo nakupovat vybavení, bude se modernizovat

  11:40
Kongresové centrum Praha (KCP) začalo po zhruba 14 letech s postupnou modernizací, která začala nákupem chybějícího vybavení. Postupně projde budova kompletní rekonstrukcí, opravy čekají i přilehlý hotel a business centrum. "Přesnější plán by měl být hotov letos v létě," řekl dnes generální ředitel Michal Kárník. Poslední opravou centrum prošlo před zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v roce 2000. Od té doby kvůli splácení dluhu nemohlo vedení do oprav investovat.

"Mezi prvními věcmi, které jsme realizovali, je doplnění systému požární signalizace, dále jsme nakoupili například ubrusy. Ačkoliv se to nezdá, částka za ubrusy ani jejich počet nejsou nijak malé," řekl Kárník.

Na rekonstrukci dá peníze město

Nákupy vybavení kryje KCP ze svého rozpočtu. Zahájení komplexní rekonstrukce a modernizace samotné budovy, hotelu a business centra je ale závislé na tom, kdy centrum dostane peníze od hlavního města. Praha dá na tyto práce 800 milionů korun, a to upsáním nových akcií. To již schválili pražští radní i zastupitelé. S navýšením základního kapitálu vyslovila souhlas i valná hromada společnosti. Jak přesně budou práce probíhat, bude jasné ze studie, kterou si centrum nechá zpracovat. "Její základ by měl by být hotov nejpozději do konce prázdnin," řekl Kárník.

Vnitřní dluh KCP dosahuje asi půl miliardy korun. Vedení chce proto vedle nákupu chybějícího vybavení například upravit podhledy, zrekonstruovat kotelnu a opravit technologické zázemí včetně audiovizuální techniky. Dále chce obnovit elektrické rozvody a upravit interiéry. Zvažuje i rozšíření budovy KCP směrem k hraně Nuselského údolí - centru totiž chybí výstavní prostory.

Kongresové centrum už není zadlužené

KCP se letos na jaře zbavilo svého zhruba dvoumiliardového dluhu. Do dluhu původně až čtyř miliard se dostalo v roce 2000 kvůli rekonstrukci na zasedání zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Objednavatelem oprav a ručitelem byl stát, který poté na splácení dluhu nedal peníze. Polovinu půjčky tak firma splatila sama. Dalších 1,85 miliardy korun v uplynulých měsících stát nakonec zaplatil, když vstoupil do majetkové struktury KCP.

Komentáře

Hlavní zprávy

Konspirace se rojí i kolem voleb. Všichni hledají zásahy tajných služeb nebo mocností

vydáno 3. února 2023  14:36

„Náhoda? Nemyslím si!“ O výhru Pavla se údajně postaral šikovně nastavený software. Vznikla prý „osa zla“.  celý článek

Šílená noc je vánoční verze Vyproštění, krvavější Sám doma i pupkatější Smrtonosná past

Strážce streamu
vydáno 3. února 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Akční komedie Šílená noc (anglicky Violent Night) byla jedním z nejpříjemnějších překvapení konce loňského roku. Herec David Harbour byl jako Santa Claus...  celý článek

České hory a nížiny obývají duchové, skřítci i princezna. Zveme vás na návštěvu

vydáno 3. února 2023  7:30

Máte-li dobré úmysly, pak jste mezi pohádkovými bytostmi vítáni. Pozor by si však měli dát zloduši.  celý článek

Státní podpora úsporného bydlení se v Česku stává rychlejší a snadnější

vydáno 2. února 2023  18:56

Vyznat se v dotacích na energetické vylepšení bydlení není snadné. Zájem o státní peníze na „zelené stavby“ je však obrovský. Lidé chtějí spořit na...  celý článek