metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 19 °C

Sobota 3. června 2023. Svátek má Tamara

Konsolidační balíček má snížit i investice do technologií. Stát riskuje udržitelnost českého průmyslu

  12:05
Praha 26. května 2023 (PROTEXT) - Jednou z klíčových obav nedávno představeného konsolidačního balíčku, je výrazné snížení národních dotací pro podnikatele ve výši 54,4 miliard korun. Tyto dotace hrají zásadní roli při podpoře podniků a podpoře udržitelných inovací.

Představení konsolidačního balíčku vzbuzuje obavy z jeho negativního dopadu na udržitelnost českého průmyslu. Výrazné snížení dotací pro podnikatele, snížení provozních nákladů a platů ve veřejném sektoru, zvýšení daní a změny v systému DPH mohou mít nepříznivé dopady na růst podnikání, inovace a celkovou konkurenceschopnost českého průmyslu.

„Drastickým snížením těchto dotací vláda riskuje omezení rozvoje a udržitelné konkurenceschopnosti českého průmyslu. Toto snížení by mohlo vést k poklesu výzkumných a vývojových aktivit, snížení investic do technologií a infrastruktury a snížení podpory pro malé a střední podniky (MSP), které jsou závislé na prosperitě těchto dotací“ podotýká Karel Kotoun, zakladatel společnosti Green0meter.

Součástí konsolidačního balíčku jsou také změny v systému daně z přidané hodnoty (DPH), které snižují sazby DPH na základní zboží, bydlení a zdravotnické produkty z 15 % na 12 %. Snížené sazby DPH v kombinaci se zjednodušením systému DPH mohou omezit schopnost vlády shromáždit dostatečné finanční prostředky na podporu veřejných služeb a investic do udržitelného rozvoje.

„Pro zajištění udržitelné a prosperující budoucnosti České republiky je nezbytná komplexní analýza dlouhodobých dopadů těchto opatření. Prostřednictvím dat může Green0meter pomoci Českým firmám správně argumentovat velkou přidanou hodnotu udržitelné transformace jako významnou úspornou páku“ dodává Karel Kotoun.

Konsolidační balíček ve zkratce

Česká vláda nedávno představila ambiciózní konsolidační balíček skládající se z 58 opatření, která mají zlepšit saldo státního rozpočtu. Předpokládá se, že tato opatření budou mít v letech 2024 až 2025 kumulativně pozitivní dopad na saldo státního rozpočtu ve výši 147,5 miliardy Kč. Balíček sice může řešit bezprostřední fiskální obavy, ale vyvolává obavy z jeho negativních dopadů na udržitelnost českého průmyslu.

Primárním cílem vládního konsolidačního úsilí je snížit současný rozpočtový deficit ve výši 3,5 % HDP na odhadovaných 1,8 % HDP v roce 2024 a 1,2 % HDP v roce 2025. Ministr financí Zbyněk Stanjura zdůrazňuje nutnost nápravy zhoršující se veřejné finance země zděděné po předchozí administrativě. „Zatímco záměr zlepšit stav veřejných financí je chvályhodný, konkrétní opatření navrhovaná v konsolidačním balíčku mohou mít nepříznivé dopady na udržitelnost českého průmyslu,“ říká Karel Kotoun z Green0metru.

Kontakt pro média:

Martin Moc

e-mail: moc@prmoc.net

Hlavní zprávy

Veřejná wi-fi? Nejen na dovolených ji používáme, často patří samotným podvodníkům

vydáno 3. června 2023  16:29

Nabíjení telefonu na cestách přes USB zásuvky může být rizikové, vysoký výkon dokáže zničit celé zařízení.   celý článek

Led se neptá, jestli se ještě někdy uvidíme, říká přírodovědec, fotograf a spisovatel

vydáno 3. června 2023  9:47

Přírodovědec, fotograf, autor knih i pořadů. To je dobrodruh Petr Jan Juračka. Nyní svůj příběh líčí pro Metro.  celý článek

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek