metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 23 °C

Neděle 28. května 2023. Svátek má Vilém

Další 3 fotografie v galerii
Původní návrh Novomlýnské brány | foto: DaM

Kontroverzní Novomlýnskou bránu postaví Jiřičná. Zatím se neví jak

  8:49
Novostavba v Revoluční ulici v Praze, o níž se mluví jako o Novomlýnské bráně, vznikne podle projektu architektky Evy Jiřičné. Včera jej představila společnost RSJ Private Equity, která projekt převzala po původním investorovi. Návrh stavby zatím nemá konkrétní podobu. Společnost Jiřičnou zvolila v malé soutěži, při níž oslovila několik architektonických studií.

Novomlýnská brána má zakončit Revoluční ulici a stát se jakousi branou do středu města směrem od řeky. RSJ Private Equity do projektu vstoupila před dvěma lety jako minoritní akcionář, aby se na něm finančně podílela. Nemohla ale rozhodovat o podobě stavby.

Novostavbu, která počítala s demolicí novorenesančního, dnes zdevastovaného domu a zakomponováním nízkého barokního domku, představil majoritní akcionář, společnost Brobosu Properties počátkem loňského roku. Projekt připravilo studio DaM, návrh měl již povolení pražských památkářů. RSJ Private Equity se později stali majoritním akcionářem a projekt studia DaM zavrhl.

Nový dům nebude křičet: Podívejte se na mě!

Chtěli jsme projekt, který by nevzbuzoval tolik kontroverzí, uvedli dnes zástupci společnosti. Nelíbilo se jim, že většina architektů navrhovala "vytvořit svojí sochu bez ohledu na to, jak to bude přijímat odborná i laická veřejnost a bez ohledu na finanční nároky". Proto před výběrem nového architekta prý novostavbu konzultovali i s Klubem za starou Prahu, který byl velkým kritikem předchozího projektu, i s památkáři.

"Neřekla jsem okamžitě ano, protože vím, jak je to strašně těžké, v Praze 1, naproti baroknímu domečku, naproti paláci Merkur... Ale pokušení se s tím potýkat bylo silnější než moudrost, tak jsem řekla, že se na to podívám," řekla dnes Jiřičná. Ráda by prý postavila dům, který splní všechny funkční požadavky, bude současnou architekturou a "přitom nebude křičet: Podívejte se na mě". "Strašně nerada něco bourám, strašně nerada ničím stromy, tahle budova ale, myslím, nemá dobrou možnost na to, aby se přestavěla," uvedla k záměru zbourat vedlejší novorenesanční dům. Uvedla, že k projektu bude přistupovat s co největším respektem k okolí.

Projekt bez šance na úspěch

  • Podoba stavby od studia DaM, která byla spíše skulpturou než domem, vyvolávala negativní ohlasy mezi zastánci konzervativního přístupu k rozvoji města - stejně jako je tomu v Praze v případě téměř všech plánovaných staveb, které vybočují z prověřeného modelu, přinejmenším sto let.
  • Odborníkům z Národního památkového ústavu se projekt nelíbil, městští památkáři mu ale povolení dali.
  • Ministerstvo kultury jako odvolací orgán státní památkové péče ale později jejich rozhodnutí změnilo a rozhodlo, že je nepřípustné zbourání historického domu.
  • Majitel domu a investor se odvolal a rozkladová komise ministerstva se kauzou zabývala až do letošního roku, kdy ji vrátila pražským památkářům.
  • V té době ale už měl projekt nového investora, který novostavbu v navrhované podobě nechtěl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dobrý pocit ve svém těle je důležitější než shozená kila, říká Andrea Voříšková

vydáno 27. května 2023  17:39

Influencerka @andy.fitfab je životní optimistka. Dobrou náladu šíří také v on-line světě, na Instagramu ji sleduje přes 40 tisíc uživatelů.  celý článek

Pes na dovolené není problém, připraví-li mu jeho páníček vhodné podmínky

vydáno 27. května 2023  9:27

Češi jsou národem chovatelů psů. Pro mnoho z nich představuje domácí mazlíček důležitou součást rodiny a absolvuje s nimi dovolenou a výlety.  celý článek

Outfit ze série o Homolkových i trilogie Slunce, seno je in jako nikdy

vydáno 26. května 2023  19:16

Základ šatníku tvoří černé a bílé tílko, které lze kombinovat s barvami a vzory. V zimě hřeje, v létě pohltí pot.  celý článek

Prasátko Peppa má i dospělácké fanoušky. Proč z něj vaše dítě nedostane autismus?

Strážce streamu
vydáno 26. května 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Vysílají jej ve sto osmdesáti zemích a přeložený je do mnoha desítek jazyků. I přesto se vás tenhle celosvětový fenomén, který vznikl již v roce 2004,...  celý článek