metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 0 °C

Pondělí 6. února 2023. Svátek má Vanda

Větší foto
Nákupy v kamenném obchodě přijdou již brzy. | foto: MAFRA

Konvice a co nového na síti. Prodej elektroniky vydává svědectví

  19:00
Špiona nejlépe odhalíme, když se mu prohrabeme v odpadkovém koši. Co dělá Čech v epidemii? To zase prozrazují jeho nákupy na internetu.

Zkažené oči a bolesti krční páteře, jak registrují prodejci brýlí, oční lékaři i fyzioterapeuti, nasvědčují tomu, že jsme se za poslední epidemický rok zahleděli do malých displejů našich mobilních telefonů, abychom věděli, co se děje. Dokazují to nejen medicínská zjištění, ale i statistiky prodejců. Rozsáhlý výzkum ELEKTRO 2021 realizovaný společností Incomind také ukázal, jak se změnil celý nákupní proces, preferované značky i vztah k jednotlivým e-shopům i kamenným prodejnám.

Hurá do obchodů?

  • Češi nemají úplně jasno, jestli budou v kamenných obchodech nakupovat elektroniku stejně jako před epidemií.
  • Asi třetina z nás se těší na otevření klasických prodejen. Čtvrtina Čechů zůstane u nákupů on-line.

Vůně kávy a čaje hlavně u seniorských domácností
Nejnakupovanějším produktem byl chytrý telefon, který si koupilo v posledním roce více než padesát procent Čechů (podrobnosti – viz box). Sice až s odstupem následuje rychlovarná konvice, ale právě tento produkt byl nejčastějším objektem nákupu u generace lidí nad 65 let. Na druhé straně mladší zákazníci se zaměřovali (kromě smartphonů) také na sluchátka. Protože se více žilo a pracovalo doma, dařilo se novým televizím a také vysavačům. „Při nákupech spotřební elektroniky a komunikační techniky převažovaly nákupy v e-shopech, zatímco při nákupu spotřebičů byly oba prodejní kanály v rovnováze, či převážily kamenné prodejny nad e-shopy,“ říká Martina Drtinová, vedoucí celého projektu ELEKTRO 2021.

Krám je krám, chybí nám pokec s prodavači
Ukazuje se, že přes vzrůstající oblibu internetových nákupů schází lidem sociální kontakt i možnost „ohmatat“ si zboží přímo v obchodě. Z lidí, kteří nakupovali elektro on-line v době protipandemických opatření, by téměř polovina některé své nákupy realizovala raději v kamenné prodejně. Důvodem je i absence běžného kontaktu s prodejcem, možnost vyptat se přímo na místě na detaily a poradit se. „Tento postoj se častěji objevoval u hůře situovaných domácností a vyšších věkových kategorií a týkal se nejvíce drobných domácích spotřebičů,“ upřesňuje Drtinová. Po odeznění restrikcí se chce do kamenných obchodů vrátit třetina dotázaných. Další třetina se bude rozhodovat až po cenovém porovnání s nabídkou e-shopů.

Hlavně ať to frčí domů, a to co nejrychleji
„Při výběru e-shopu jsou pro Čechy klíčové informace o výrobcích (které na webových stránkách nahrazují osobní výběr a prohlídku zboží), jejich cenová úroveň a také důležitost zvládnuté logistiky, totiž kvalita a rychlost dodání a náklady na dopravu. V případě kamenných prodejen je jednoznačně na prvním místě cenová úroveň prodejny, následovaná odborností personálu,“ dodává k výsledků elektro průzkumu Martina Drtinová.

Leváren se dopouštěli podivní prodejci bot
Během loňského roku varovala Česká obchodní inspekce před téměř 360 rizikovými internetovými prodejci, což vychází v průměru na jedno varování denně. Trendem mezi podvodníky se v loňském roce staly obchody s nabídkou obuvi hlavních světových výrobců. Jak poznat nepoctivého prodejce? Především podle chybějících kontaktních údajů, kdy schází adresa, někdy také telefonické spojení, bývá tu jen e-mail. Na stránkách e-shopů musejí být obchodní podmínky. Podvodníci také často využívají to, že si kupují dříve funkční nebo propadlé registrace internetových domén, které firmy nebo živnostníci nestačili zprovoznit. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Konspirace se rojí i kolem voleb. Všichni hledají zásahy tajných služeb nebo mocností

vydáno 3. února 2023  14:36

„Náhoda? Nemyslím si!“ O výhru Pavla se údajně postaral šikovně nastavený software. Vznikla prý „osa zla“.  celý článek

Šílená noc je vánoční verze Vyproštění, krvavější Sám doma i pupkatější Smrtonosná past

Strážce streamu
vydáno 3. února 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Akční komedie Šílená noc (anglicky Violent Night) byla jedním z nejpříjemnějších překvapení konce loňského roku. Herec David Harbour byl jako Santa Claus...  celý článek