metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Pondělí 5. prosince 2022. Svátek má Jitka
PRAHA? AHA!
Dalších 11 fotografií v galerii
Na Cihlářce. Hmota vítězí nad duchem. | foto: Pavel Hrabica, Metro.cz

Kopce nad Smíchovem zarůstají soukromými „mrakodrapy“ a bobtnají hmotou

  11:58
Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky unikalo, i když to míjíte denně. Nabízíme vám známá místa jinýma očima i zcela neznámé skutečnosti. Uvidíte, že procházka Prahou může být neopakovatelné dobrodružství.

Malvazinky a Mrázovka. Dvě vilové čtvrti tyčící se nad Smíchovem. Lákadlo pro ty, kteří hledali klid a smír s přírodou i městem. V minulém století tu vyrostla řada zajímavých bytových domů i jedinečných vil. nebo rodinných domů a domků, za které se Praha 5 nemusí stydět.

To se ale nyní mění. Některé pozoruhodné stavby změnily majitele, ať už ti umřeli a dědici je prodali, nebo je prodali sami vlastníci. Některé stavby už mají už své odžité, zvnějšku i zevnitř to samozřejmě není technologicky v 21. století. Ale jak se zdá, někteří noví majitelé využili vily jen jako základ, jak realizovat své sny. Občas člověka ale napadne, že spíš své peníze.

Ota Pavel popisuje v knížce, jak se jeho tatínek pomstil pánovi, který mu prodal rybník s jedním kaprem. A to tak, že mu prodal ledničku, ovšem bez motoru. Když přijel přístroj zapojit technik Beznoska z Kladna a viděl, co má „zapojit“, utekl se slovy, že s tím nechce mít nic společného.

Při pohledu na stavby vil na Mrázovce a na Malvazinkách, které architekti vyhánějí betonovými bloky o patro, o dvě i tři nahoru, mě napadá, zda se někdy našel nějaký, který od nápadů investora utekl s výkřikem, že s tím nechce mít nic společného. Zřejmě se žádný takový nenašel. Jak říkává architekt David Vávra, první republika, v níž se vily na tomto kopci také stavívaly, byla plná investorů, a to investorů osvícených. U některých staveb si říkám, zda nebylo hlavní touhou majitele vidět co nejdál, dohlédnout z horního patra do Alp či na Sněžku, nebo alespoň na Pražský hrad. A tak se horní „výhledny“ zastavily právě v této výšce.

Waldemar Matuška se kdysi proslavil písní o tom, že postaví schody do nebe. Zdá se, že se soudobí mrázovští a malvazinští investoři v hitu shlédli.

Komentáře

Hlavní zprávy

Geometrie a její symetrie uklidňují můj vnitřní zmatek, říká o svých špercích Hana Melčová

vydáno 4. prosince 2022  17:33

Jako malá si Hana Melčová přála prodávat v květinářství, líbilo se jí množství barev, tvarů květin a tvůrčí prostředí. Před lety začala pod značkou...  celý článek

Když architekti kouzlí, vznikají skládačky, sluje, převisy. Chtěli byste v tom bydlet?

PRAHA? AHA!
vydáno 4. prosince 2022  11:58

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Spadla vám do díry v poklopu klíče či jiná cennost? Některé kanály za úplatu odklápějí

vydáno 4. prosince 2022  6:00

Přemýšleli jste někdy o tom, co dělat, když vám spadnou klíče do kanálu? Podobná svízelná situace se přitom může lehce stát každému. V takovém případě je...  celý článek

Kdo nejlépe uvaří sníh? Staroměstské náměstí bude plné čertů, andělů a soutěží

vydáno 3. prosince 2022  18:33

Největší vánoční trhy v metropoli ožijí v pondělí velkou podívanou. Na Staroměstském náměstí si totiž dávají sraz Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy....  celý článek