metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 28 °C

Středa 29. června 2022. Svátek má Petr, Pavel

Větší foto
Senioři v době koronavirové | foto: MAFRA

Koronabludy. Komu věří starší ročníky?

  18:30
Když člověk s tituly před i za jménem vyplodí nebo sdílí nesmysl, stává se blud pravdou. Záleží na tom, na koho takové nesmysly míří.

Koronavirová pandemie se stala živnou půdou pro kdejakou fámu. Kontrolní čipy vpichované do těla spolu s vakcínou, sérum vyvolávající u Romů neplodnost a smrt, očkování způsobuje neplodnost a za vším stojí Bill Gates.

Podle posledního průzkumu důvěryhodnosti médií AMI Digital Index 2021 vykázali čeští senioři vyšší míru důvěry k nejrůznějším dezinformačním webových stránkám a také k tomu, co jim přichází do e-mailové pošty.

Absurdity nejčastěji plují řetězovými e-maily
Vliv to mělo a stále ještě má na to, že nejohroženější seniorská kategorie je leckde nedostatečně proočkovaná proti covidu. „Jestli si někdo myslí, že sto procent seniorů se chce nechat naočkovat, tak to pravda není. Všichni senioři, kteří chtěli být naočkovaní, jsou naočkovaní,“ konstatoval nedávno plzeňský krajský koordinátor Robin Šín. Přitom se blíží podzim a s ním obava, že se znovu, byť méně, vrátí výraznější růst nakažených. Současná stoupající nákaza mutací delta to může naznačovat. Za faktem, že se nejeden senior nedal dosud očkovat, ačkoli k tomu měl přednostní možnost už od začátku roku, stojí právě nejrůznější fámy.

Nepřemýšlí, sdílí

  • Již historický hoax (mystifikace záměrná i nechtěná či lživá zpráva), údajný výrok Jana Wericha o muslimech z roku 1938, popletl kdekoho.
  • Werichovi připisovaný citát přirovnával nacisty k mohamedánům.
  • Byl umístěn na falešném FB profilu Jiřího Ovčáčka.
  • „Výrok“ sdílela a šířila vysokoškolsky vzdělaná právnička Klára Samková, odpůrkyně migrace.

Bludy? Nejlépe mazat ještě před přečtením
„Od známých putují k seniorům často takzvané řetězové e-maily, které šíří nepravdivé, někdy až absurdní a nebezpečné informace nejen o koronaviru,“ vysvětluje některé z vlivů na očkování či spíše neočkování Jiří Juda, ředitel neziskové organizace Maltézská pomoc.

Jednou z cest je průběžná osvěta, kterou organizace mezi seniory provádí. Pomocí on-line kurzů se snaží, aby senioři bludy a lži uměli rozpoznat. „Ideálně je rovnou smazat, ještě než je člověk otevře,“ dodává ředitel Maltézské pomoci Juda.

Rodina, kamarádi, známí. Pilní šiřitelé hoaxů
Co je zajímavé zjištění – lidé nad šedesát let podle uvedeného průzkumu méně důvěřují tradičním médiím. To znamená, že méně dají na televizi, rádio, tištěné noviny nebo jejich internetovou podobu. V porovnání s ostatními věkovými skupinami je jejich důvěra v profesionální média nižší až o deset procent.

Zato rodinným příslušníkům, přátelům, případně kolegům věří víc. Včetně toho, co od nich slyší nebo co si přečtou na jejich profilech na sociálních sítích. „Co se týká koronaviru, senioři si nechají spíš poradit od známých, případně také od lékařů nebo sociálních pracovníků, u tradičních médií jsou ostražití,“ dokumentuje momentální situaci Jan Kučmáš, expert na komunikaci. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Po chodnících se řítí metráky sdílených kol a koloběžek. Kdy zabijí prvního chodce?

vydáno 29. června 2022  10:16

Sdílená kola, elektrokola či elektrické koloběžky. Kolik kilogramů představuje tahle atrakce? Deník Metro je zvážil. A docela jsme se divili. Při rychlé...  celý článek

Pojede to prázdninově. Na nové jízdní řády vlaků i autobusů se najede v pátek

vydáno 29. června 2022  5:37

Pozítří začíná doba letních jízdních řádů a výluk. Oboje patří k létu stejně neodmyslitelně jako horko, zpocená namačkaná těla a nedostatek deodorantu u...  celý článek

Komerční sdělení

Na Strakonické slalomy dorazí i mistryně světa Veronika Vojtová

vydáno 29. června 2022

První červencový víkend ve Strakonicích bude patřit vodákům. Na tamějším ostrově Podskalí se na řece Otavě před loděnicí v sobotu 2. července pojedou...  celý článek

Komerční sdělení

Městská mobilita 2: Rozumný a hbitý pohyb po městských aglomeracích.

vydáno 29. června 2022

Jak se v silně obydlené oblasti dostat z bodu A do bodu B? Téma, které pro obyvatele měst a jejich okolí nikdy neztratilo sílu. Zabírá široké spektrum...  celý článek