metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 20 °C

Pondělí, 6. dubna 2020. Svátek má Vendula.
Darování krve
Větší foto
Darování krve | foto:  František Vlček, MAFRA

Koronavir ohrožuje i zásoby krve, zatím je jí ale dostatek

10. března 2020  14:27 Pavel Hrabica Metro.cz
Operace se kvůli epidemii nebezpečné nákazy zastavit nemohou. Transfuzní stanice pečlivě kontrolují dárce.

„Od rána volalo více lidí, které zajímalo, jestli mohou v současné době kvůli koronaviru darovat krev,“ řekla deníku Metro sestra transfuzního oddělení nemocnice v Novém Jičíně na severní Moravě. Některé dárce museli kvůli jejich návratu z Itálie odmítnou. „Nejedná se o velký počet v porovnání s jiným obdobím,“ vysvětluje zdravotnice. Nedostatek dárců krve nepociťují podle zjištění deníku Metro ani v dalších nemocnicích, třeba v Českých Budějovicích nebo v Plzni.

Přesto transfuzní stanice v Česku mají kvůli „čínskému“ koronaviru na webových stránkách informace vymezující podmínky, za nichž mohou lidé darovat vzácnou tekutinu, ať již pro klasickou transfuzi, nebo kvůli krevní plazmě. Nemocnice neberou odběr krve, zvláště po izolaci italského severu, na lehkou váhu. „Jedinci, kteří pobývali v rizikových oblastech, by měli darování krve a krevních složek o měsíc odložit,“ řekla deníku Metro Daniela Dušková, primářka Fakultního transfuzního oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Krev není archivní víno

  • Krevní destičky je možné použít jen pět dní, červené krvinky šest týdnů.
  • Před rokem a půl musely transfuzní stanice odmítat dárce, kteří v té době navštívili třeba Srbsko, Maďarsko, Itálii, Řecko a Rumunsko. Důvodem byl výskyt západonilské horečky. Tu přenášejí komáři a inkubační doba je 3 až 14 dnů.

Vyšetření krve před odběrem jsou stejná jako u jiných virových onemocnění. „V případě, že již krev někdo daroval a má příznaky koronaviru, důrazně upozorňujeme, aby své podezření neprodleně transfuzní stanici nahlásil,“ vysvětluje primářka Dušková. Pracoviště krev dohledá a okamžitě ji znehodnotí. Dobrovolné dárce upozorňuje také Fakultní nemocnice v Hradci Králové. „Na doporučení Společnosti pro transfuzní lékařství by neměli dárci věnovat krev a její složky po dobu 28 dnů,“ říká mluvčí nemocnice Jiří Sochor.

„Italské“ dárce musejí odmítat i v jiných nemocnicích. „Zatím se vyřazení v souvislosti s pobytem v Itálii ale týkalo jen několika lidí a na dostupnost krve to nemělo vliv,“ řekl deníku Metro Petr Sulek, mluvčí Thomayerovy nemocnice v Praze. Na jeden měsíc se vyřazují již tradičně všichni, kdo pobývali v zahraničí mimo Evropu, tím se eliminuje přenos koronavirové infekce například z Číny, Jižní Koreje a dalších zemí. „Rozumné by pochopitelně bylo takzvaně udělat si zásoby, ale to vzhledem k trvanlivosti krve nejde,“ připomíná Sulek. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Dopravní podnik otočil. Během velikonočního víkendu nakonec výluka metra bude

Takto probíhala výměna pražců v roce 2014 ve stanici Dejvická.
vydáno 5. dubna 2020  18:59

Na části metra C se několik dní nesvezete.  celý článek

Seminář poodhaluje budoucnost módy. Češi patří ve vývoji nových materiálů mezi špičku

Seminář Future Fashion, pohled do budoucnosti módního sektoru
vydáno 5. dubna 2020  12:58

Institut módní tvorby je nenápadně schován v domě na Vinohradech, ve třech místnostech si lidé, co mají rádi různé směry módy, mohou plnit své sny. Já se...  celý článek

Kapličky? Ne! Tohle jsou „domečky na počasí“

Výtvarník a urbanista Jan Trejbal a letecký meteorolog René Tydlitát.
vydáno 4. dubna 2020  12:03

Přes pět desítek meteorologických sloupů stojí v ulicích českých a moravských měst. Hitem byly hlavně na přelomu 19. a 20. století. Ty nejchytřejší...  celý článek

Naše štěstí je, že jsme firmu rozjížděli rovnou jako e-shop, říká prodejce kol

Do půlky března jsme měli frmol, říká Martin Říha.
vydáno 3. dubna 2020  16:30

Prodej kol je silně kontaktní disciplína. Zákazník si potřebuje svůj budoucí stroj osahat, mnoho věcí ladí až v prodejně. Jenže i prodejci a servisy kol...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám