metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 2 °C

Pátek, 3. prosince 2021. Svátek má Svatoslav.

Větší foto
Darování krve | foto:  František Vlček, MAFRA

Koronavir ohrožuje i zásoby krve, zatím je jí ale dostatek

  14:27
Operace se kvůli epidemii nebezpečné nákazy zastavit nemohou. Transfuzní stanice pečlivě kontrolují dárce.

„Od rána volalo více lidí, které zajímalo, jestli mohou v současné době kvůli koronaviru darovat krev,“ řekla deníku Metro sestra transfuzního oddělení nemocnice v Novém Jičíně na severní Moravě. Některé dárce museli kvůli jejich návratu z Itálie odmítnou. „Nejedná se o velký počet v porovnání s jiným obdobím,“ vysvětluje zdravotnice. Nedostatek dárců krve nepociťují podle zjištění deníku Metro ani v dalších nemocnicích, třeba v Českých Budějovicích nebo v Plzni.

Přesto transfuzní stanice v Česku mají kvůli „čínskému“ koronaviru na webových stránkách informace vymezující podmínky, za nichž mohou lidé darovat vzácnou tekutinu, ať již pro klasickou transfuzi, nebo kvůli krevní plazmě. Nemocnice neberou odběr krve, zvláště po izolaci italského severu, na lehkou váhu. „Jedinci, kteří pobývali v rizikových oblastech, by měli darování krve a krevních složek o měsíc odložit,“ řekla deníku Metro Daniela Dušková, primářka Fakultního transfuzního oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Krev není archivní víno

  • Krevní destičky je možné použít jen pět dní, červené krvinky šest týdnů.
  • Před rokem a půl musely transfuzní stanice odmítat dárce, kteří v té době navštívili třeba Srbsko, Maďarsko, Itálii, Řecko a Rumunsko. Důvodem byl výskyt západonilské horečky. Tu přenášejí komáři a inkubační doba je 3 až 14 dnů.

Vyšetření krve před odběrem jsou stejná jako u jiných virových onemocnění. „V případě, že již krev někdo daroval a má příznaky koronaviru, důrazně upozorňujeme, aby své podezření neprodleně transfuzní stanici nahlásil,“ vysvětluje primářka Dušková. Pracoviště krev dohledá a okamžitě ji znehodnotí. Dobrovolné dárce upozorňuje také Fakultní nemocnice v Hradci Králové. „Na doporučení Společnosti pro transfuzní lékařství by neměli dárci věnovat krev a její složky po dobu 28 dnů,“ říká mluvčí nemocnice Jiří Sochor.

„Italské“ dárce musejí odmítat i v jiných nemocnicích. „Zatím se vyřazení v souvislosti s pobytem v Itálii ale týkalo jen několika lidí a na dostupnost krve to nemělo vliv,“ řekl deníku Metro Petr Sulek, mluvčí Thomayerovy nemocnice v Praze. Na jeden měsíc se vyřazují již tradičně všichni, kdo pobývali v zahraničí mimo Evropu, tím se eliminuje přenos koronavirové infekce například z Číny, Jižní Koreje a dalších zemí. „Rozumné by pochopitelně bylo takzvaně udělat si zásoby, ale to vzhledem k trvanlivosti krve nejde,“ připomíná Sulek. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Trénink boxu je makačka. Když na vás ale dohlíží Muhammad Ali, bát se nemusíte

vydáno 3. prosince 2021  6:00

Vezměte si rukavice a chránič na zuby a přijďte, dává mi do telefonu instrukce jeden ze zástupců pražské boxerny Delroy’s Gym. Naštěstí došlo k...  celý článek

Správný chlap již dávno nemá smrdět. Nová generace kosmetiky se balí do posekané trávy

vydáno 2. prosince 2021  16:05

Pojem udržitelná móda, takzvaná slow fashion, je stále častějším předmětem debat. Lidé se více zajímají o oblečení vyráběné z ekologičtějších materiálů. A...  celý článek

Čert nemá volno? Tak jděte bruslit!

vydáno 2. prosince 2021  12:10

Už to voní Vánocemi! Máme pro vás přehled svátečních akcí v metropoli.  celý článek

Pojistěte si duši. Pokud ale chcete peníze, pozor na drogy a taky alkohol

vydáno 2. prosince 2021  9:14

Kolik je doopravdy lidí, kteří změní profesi kvůli vyhoření? Psychickou únavu přizná jen zlomek z nich. Někteří změní profesi, aby se už nemuseli potýkat...  celý článek

Vaše fotky z Prahy