metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 10 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Koronavirová pandemie odsouvá také léčení některých onemocnění

  5:39
Onkologičtí pacienti mají slabší imunitu, pro lidi s Parkinsonovou chorobou je důležitý každý den, kdy o nemoci ví.
Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Parkinsonovou chorobou trpí v Česku odhadem třicet až padesát tisíc lidí. Ohlašuje se hlavně u lidí po padesátce, není to však železné pravidlo, někdy člověka postihne i dříve. Provází ji především zpomalení pohybů, třes, ztuhlost svalů či poruchy rovnováhy. Zpomalení těchto příznaků nejvíc pomůže včasná léčba. Někteří pacienti navíc ani netuší, jaké možnosti léčení se nabízejí, a tak momentálně ani k lékaři nejdou. A ti, kteří se chtějí léčit, jsou pandemickou situací omezeni v prodloužení čekacích lhůt na vyšetření i na samotné léčebné zákroky.

Nejsou dárci

  • S potížemi se potýkají i transplantační pracoviště. Scházejí vhodné orgány. Je totiž i nižší nehodovost a úmrtnost na silnicích a z těchto případů často orgány pocházejí.
  • Někteří pacienti čekající na výměnu plic mohou přežívat s pomocí přístrojů měsíce, jiní ale mají šanci vydržet bez zákroku jen týdny.
  • Mezi méně urgentní zákroky patří transplantace ledvin a slinivky.

„Přibližně patnáct až dvacet procent parkinsoniků by mohlo podstoupit hlubokou mozkovou stimulaci,“ říká Romana Skála-Rosenbaum, předsedkyně pacientské organizace Parkinson-Help. Vzhledem k nedostatečné informovanosti a omezeným kapacitám ji však ročně podstoupí jen zlomek postižených. Přitom optimum pro načasování takového zákroku je čtyři až sedm let od stanovení diagnózy. Toto „okno“ se později uzavírá. Vinou neinformovanosti tak vhodnou léčbu propásnou stovky těch, kterým by výrazně zlepšila život. Nově vše navíc komplikuje příprava nemocnic, zdravotnických zařízení a lékařů na koronavirovou epidemii.

V současné době se lidem s Parkinsonovou nemocí nabízí léčba léky, hlubokou mozkovou stimulací nebo takzvanými pumpovými systémy, kterými účinný lék zavádějí přímo do tenkého střeva nebo pod kůži. „Všechny neakutní operace a zákroky se odkládají a bohužel jsou mezi nimi i ty, na které pacienti s Parkinsonovou nemocí čekají obvykle přes rok, a to po dalším několikaměsíčním vyhodnocování, zda jsou vůbec k takovému zákroku vhodní,“ potvrzuje Robert Jech, vedoucí Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Praha a Všeobecné fakultní nemocnice (VFN). Ale i za normálního stavu jsou odborná pracoviště pro tuto chorobu přetížená. „Kvůli přetíženosti center se čekací doba pro pacienty prodlužuje někdy až na dva roky,“ dodává Jech.

Koronavirovou nákazou jsou ale v této době ohroženi i onkologičtí pacienti. Jejich léčení probíhá, nejsou ale tak odolní vůči nákaze. „U těch, kteří k nám docházejí na kontroly, bych to neviděl dramaticky. Měli by se chovat jako běžná populace, dodržovat hygienická pravidla,“ říká David Feltl, ředitel VFN a také dlouholetý specialista na onkologická onemocnění. „Největší průšvih jsou ale pacienti zaléčení. Ti totiž mají kompromitovanou imunitu,“ upozorňuje onkolog a ředitel VFN Feltl. Riziko údajně není možné absolutně eliminovat, ale dodržováním pravidel ho pacienti mohou výrazně snižovat. 

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Ve čtvrtek vše předvedeme lidem a já se už nemůžu dočkat, těší se Anna K.

vydáno 23. dubna 2024  12:30

Čerstvá držitelka Ceny Anděl za píseň Údolí včel Anna K. zve své fanoušky na dva koncerty. V pražském Foru Karlín ve čtvrtek a o dva dny později v...  celý článek

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek