metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša

Větší foto
Vladimír Ždímal, vedoucí vědeckého oddělení chemie a fyziky aerosolů Akademie věd ČR | foto: avcr.czMetro.cz

Koronavirus se šíří hlavně vzduchem

  5:56
Pokud putují noviny z ruky do ruky, můžete se z nich nakazit? „Je to málo pravděpodobné,“ říká expert Vladimír Ždímal.

V obchodech, v metru i třeba na benzinové pumpě. Všude mají dávkovače na dezinfekci. Svět i takto bojuje proti pandemii koronaviru. Riziko přenosu viru přes povrch ale není tolik významné. Tvrdí to vedoucí vědeckého oddělení chemie a fyziky aerosolů Akademie věd Vladimír Ždímal.

 „Evropské centrum pro kontrolu nemocí nedávno konstatovalo, že ve světě nebyl prokázán přenos koronaviru kontaktem přes povrch,“ uvedl nedávno akademik v rozhovoru pro Rozstřel na iDNES.cz.

Přes povrch ne

  • Podle portálu covid.gov.cz se covid-19 častěji přenáší kapénkami nebo aerosolem při přímém mezilidském kontaktu než přes kontaminované povrchy, jako jsou kliky u dveří, mobily či hračky.
  • Vir ve vzduchu vydrží minimálně tři hodiny ve formě aerosolu, na plastech se udržel tři dny.

„Neznamená to ale, že to tak být nemusí, špatně se to však dokazuje. Když se setkají dva lidé a jeden z nich je nakažený bez příznaků, jak dokážete, že se nakazil přes kapénky, přes vysušená jadérka aerosolu nebo podáním ruky?“ dodal. „Z publikovaných informací se ale zdá, že dominantní je přenos vzduchem a ostatní přenosy jsou marginální,“ míní Ždímal.

Deník Metro často putuje z ruky do ruky. Obrátili jsme se proto na experta na aerosoly, zda je šance, že by se skrze tuto „předávku“ někdo nakazil koronavirem. „Podle v současnosti dostupných dat považuji tuto cestu přenosu za velmi málo pravděpodobnou. Zatím žádný takový přenos nebyl v případě covidu-19 prokázán,“ reagoval na náš dotaz Ždímal.

Anticovid papír ničí viry

Čeští výzkumníci vyvinuli nový typ papíru, který likviduje bakterie a viry. Na technologii pracovali odborníci z Ústavu chemických procesů AV a papírenské společnosti SPM-Security Paper Mill pět let. Čím je papír unikátní, vysvětlila deníku Metro Eva Kodešová Kinařová, produktová a výrobní ředitelka SPM.

Jak technologie v papíru ničí covid?
Zajištěný hygienický papír obsahuje plnivo, které je ve hmotě papíru. Účinné látky mají dlouhodobý virucidní aantibakteriální účinek. Pevně fixované plnivo brání uchování virů a množení bakterií po celou dobu životnosti produktu. Anticovid papír zcela likviduje viry typu SARS-CoV. Vir je eliminován ze 70 procent za prvních deset minut styku s povrchem papíru. Virus covid je zcela eliminován do půl hodiny. Anticovid papír působí proti širokému spektru bakterií, jako je MRSA nebo stafylokok zlatý. Testy prokázaly, že bakterie jsou likvidovány prakticky ihned při styku s povrchem papíru. Ten je unikátní tím, že účinná látka je ve hmotě papíru trvale stmelena s vlákny papíru. Když se virus setká s plnivem v papíru, tak mu plnivo inhibuje buď DNA, nebo polyprotein a okamžitě dojde ke zničení viru covid-19.

Jaký je o papír zájem?
Zájem zaznamenáváme zvýšený, v současné chvíli probíhají jednání se zákazníky z různých částí světa.

Kde všude se s ním budeme moci setkat?
Tato úprava bude vhodná pro hygienický papír, který je často v oběhu, bankovky, papír pro nemocniční zařízení a podobně.

Jaký je rozdíl mezi vaším a běžným papírem?
Papír vyráběný naší společností je papír ceninový. Tedy takový, který obsahuje prvky proti padělání, aby se odhalilo pozměňování nebo pokusy o něj. Běžný papír není ničím jištěn. Jištění může být ve struktuře papíru nebo v povrchu. Jedním z prvků jištění je průsvitka neboli vodoznak. Dalšími typy jištění mohou být barevná vlákna přidávající se do papírové hmoty, vlákna mohou být vidět pouhým okem nebo pod UV světlem nebo případně oběma způsoby. Kombinace těchto vláken je jedinečná pro každého zákazníka.

Jak velkým přenašečem covidu jsou noviny?
Novinový papír jsme nepodrobovali testům. Obecně lze však říci, že na povrchu neupraveného papíru vydrží SARS – COVID-2 až 24 hodin. Nevím však, jestli byl zaznamenán přenos z novin.

Komentáře

Hlavní zprávy

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek