metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 3 °C

Pátek, 5. března 2021. Svátek má Kazimír.
Vladimír Ždímal, vedoucí vědeckého oddělení chemie a fyziky aerosolů Akademie...
Větší foto
Vladimír Ždímal, vedoucí vědeckého oddělení chemie a fyziky aerosolů Akademie věd ČR | foto: avcr.czMetro.cz

Koronavirus se šíří hlavně vzduchem

13. února 2021  5:56 Marek Hýř Metro.cz
Pokud putují noviny z ruky do ruky, můžete se z nich nakazit? „Je to málo pravděpodobné,“ říká expert Vladimír Ždímal.

V obchodech, v metru i třeba na benzinové pumpě. Všude mají dávkovače na dezinfekci. Svět i takto bojuje proti pandemii koronaviru. Riziko přenosu viru přes povrch ale není tolik významné. Tvrdí to vedoucí vědeckého oddělení chemie a fyziky aerosolů Akademie věd Vladimír Ždímal.

 „Evropské centrum pro kontrolu nemocí nedávno konstatovalo, že ve světě nebyl prokázán přenos koronaviru kontaktem přes povrch,“ uvedl nedávno akademik v rozhovoru pro Rozstřel na iDNES.cz.

Přes povrch ne

  • Podle portálu covid.gov.cz se covid-19 častěji přenáší kapénkami nebo aerosolem při přímém mezilidském kontaktu než přes kontaminované povrchy, jako jsou kliky u dveří, mobily či hračky.
  • Vir ve vzduchu vydrží minimálně tři hodiny ve formě aerosolu, na plastech se udržel tři dny.


„Neznamená to ale, že to tak být nemusí, špatně se to však dokazuje. Když se setkají dva lidé a jeden z nich je nakažený bez příznaků, jak dokážete, že se nakazil přes kapénky, přes vysušená jadérka aerosolu nebo podáním ruky?“ dodal. „Z publikovaných informací se ale zdá, že dominantní je přenos vzduchem a ostatní přenosy jsou marginální,“ míní Ždímal.

Deník Metro často putuje z ruky do ruky. Obrátili jsme se proto na experta na aerosoly, zda je šance, že by se skrze tuto „předávku“ někdo nakazil koronavirem. „Podle v současnosti dostupných dat považuji tuto cestu přenosu za velmi málo pravděpodobnou. Zatím žádný takový přenos nebyl v případě covidu-19 prokázán,“ reagoval na náš dotaz Ždímal.

Anticovid papír ničí viry

Čeští výzkumníci vyvinuli nový typ papíru, který likviduje bakterie a viry. Na technologii pracovali odborníci z Ústavu chemických procesů AV a papírenské společnosti SPM-Security Paper Mill pět let. Čím je papír unikátní, vysvětlila deníku Metro Eva Kodešová Kinařová, produktová a výrobní ředitelka SPM.

Jak technologie v papíru ničí covid?
Zajištěný hygienický papír obsahuje plnivo, které je ve hmotě papíru. Účinné látky mají dlouhodobý virucidní aantibakteriální účinek. Pevně fixované plnivo brání uchování virů a množení bakterií po celou dobu životnosti produktu. Anticovid papír zcela likviduje viry typu SARS-CoV. Vir je eliminován ze 70 procent za prvních deset minut styku s povrchem papíru. Virus covid je zcela eliminován do půl hodiny. Anticovid papír působí proti širokému spektru bakterií, jako je MRSA nebo stafylokok zlatý. Testy prokázaly, že bakterie jsou likvidovány prakticky ihned při styku s povrchem papíru. Ten je unikátní tím, že účinná látka je ve hmotě papíru trvale stmelena s vlákny papíru. Když se virus setká s plnivem v papíru, tak mu plnivo inhibuje buď DNA, nebo polyprotein a okamžitě dojde ke zničení viru covid-19.

Jaký je o papír zájem?
Zájem zaznamenáváme zvýšený, v současné chvíli probíhají jednání se zákazníky z různých částí světa.

Kde všude se s ním budeme moci setkat?
Tato úprava bude vhodná pro hygienický papír, který je často v oběhu, bankovky, papír pro nemocniční zařízení a podobně.

Jaký je rozdíl mezi vaším a běžným papírem?
Papír vyráběný naší společností je papír ceninový. Tedy takový, který obsahuje prvky proti padělání, aby se odhalilo pozměňování nebo pokusy o něj. Běžný papír není ničím jištěn. Jištění může být ve struktuře papíru nebo v povrchu. Jedním z prvků jištění je průsvitka neboli vodoznak. Dalšími typy jištění mohou být barevná vlákna přidávající se do papírové hmoty, vlákna mohou být vidět pouhým okem nebo pod UV světlem nebo případně oběma způsoby. Kombinace těchto vláken je jedinečná pro každého zákazníka.

Jak velkým přenašečem covidu jsou noviny?
Novinový papír jsme nepodrobovali testům. Obecně lze však říci, že na povrchu neupraveného papíru vydrží SARS – COVID-2 až 24 hodin. Nevím však, jestli byl zaznamenán přenos z novin.

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Jako v bavlnce. Na Netflixu okrádají penzisty

Jako v bavlnce Strážce streamu
vydáno 5. března 2021  14:00

Soudem jmenovaná zákonná zástupkyně Marla (Rosamund Pike) podvádí svoje klienty, a místo aby o ně pečovala, získává nad nimi absolutní moc. Její...  celý článek

Sdílené skútry už vandalové neničí. Odrazuje je velmi hlasitý alarm

Na skútrech Blinkee brázdí lidé Prahu od června 2020.
vydáno 5. března 2021  11:34

Provozovatelé elektrovozítek mění strategii. Ke klasickým zákazníkům přibírají kurýry.  celý článek

Kina jsou doma. Hru o streamy hrají Eddie Murphy, superhrdinové i legendární monstra

Eddie Murphy se vrací jako princ Akeem po téměř 33 letech.
vydáno 5. března 2021  5:10

Deník Metro připravil výběr očekávaných filmů, jichž se díky premiérám na malých obrazovkách letos opravdu dočkáme.  celý článek

Jak se stát hodinářem. Nesmí chybět nadšení a pevná ruka

Hodináři z Podskalí: Faruk Mahrezi a Zdeněk Rott
vydáno 4. března 2021  21:59

Jak se z elektrikáře a hodinového manžela či státního úředníka stane šikovný hodinář? Někdo změní profesi, protože musí. A pak jsou tu tací, kteří kvůli...  celý článek

Vaše fotky z Prahy