metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Pondělí 26. září 2022. Svátek má Andrea

Větší foto
Vzorová zastávka Dostihová se nachází v Chuchli. Je tu spousta místa, tedy i koš. | foto: THMP

Koše se na zastávky nevejdou. Musejí je „nacpat“ do sloupků

  19:00
Téma proměny zastávek hromadné dopravy mezi občany hlavního města pořádně rezonuje. Řeší se chybějící lavičky, design reklamních displejů nebo podoba za stávkových sloupků, takzvaných označníků. Pražany ale zajímá také to, kam budou u více než sedmi stovek nových přístřešků vyhazovat odpadky. A proč se na některých nových zastávkách koše nenacházejí vůbec.

„Projektování a realizace zastávek se řídí normou, která vyžaduje minimální průchozí profil zastávky dva metry. Ve stísněných prostorech určené plochy je povoleno výjimečně 1,7 metru. Tam, kam standardní koš kvůli minimálnímu průchodu umístit nelze, je vložen do konstrukce označníku,“ říká pro deník Metro Petra Macháčková, mluvčí městské firmy Technologie hlavního města Prahy (THMP), která má proměnu budek a jejich okolí v metropoli na starosti.

Některé zastávky jsou podle ní svou šířkou na hranici použitelnosti standardního koše. Proto se na nich zatím nádoby na odpad nenachází. „Z toho důvodu řešíme s dodavatelem možnou výrobní úpravu tak, abychom byli schopni je na limitní zastávky umístit a zároveň minimální průchod 1,7 metru dodržet,“ dodává pro deník Metro Macháčková.

O tom, že by se nad předpisy přimhouřilo oko a koše by se na zastávku dočasně umístily navzdory předpisům, nemůže být podle THMP řeč. Podle zástupců této městské firmy je to podobné jako s tolikrát omílanými chybějícími lavičkami. Mnoho nových zastávek se po proměně přístřešků ocitlo bez posezení ze stejného důvodu. Přestože je to pro invalidní občany frustrující, předpisy podle Macháčkové obejít nelze.

„Kvůli přísným normám všechny zastávky vybavit přístřeškem s lavičkou a bočnicemi nejde. Fakt, že předchozí budky lavičku měly a často minimální průchod nedodržovaly, nelze při nové realizaci brát v potaz jako odůvodnění pro přehlížení dané normy. Dále je důležité odlišit lavičky integrované do přístřešků a samostatně stojící lavičky – ty řeší hlavní město Praha nebo městské části samy,“ doplňuje pro Metro Macháčková.

Harmonogram osazování laviček v rámci vyměňování přístřešků podle THMP rovněž neexistuje. „Buď zastávku osadíme přístřeškem s integrovanou lavičkou, nebo bez ní, tedy s ohledem na plnění výše zmíněné normy. Tyto dva typy přístřešků jsou dané a instalujeme je podle podkladů schválených radou hlavního města a podle doporučení Institutu plánování a rozvoje,“ vysvětluje Macháčková.

V nejbližší době se nové přístřešky s integrovanými lavičkami objeví na zastávkách Pavelkova, Slavia – Nádraží Eden, Dejvická, Budějovická, Poliklinika Budějovická, Pankrác nebo Michelská. Co se menších sloupkových košů týče, ví se zatím pouze to, že budou vyrobeny z ocelového plechu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží nejezdí od pondělí tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek