metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 8 °C

Neděle 2. dubna 2023. Svátek má Erika
Vzorová zastávka Dostihová se nachází v Chuchli. Je tu spousta místa, tedy i koš. | foto: THMP

Koše se na zastávky nevejdou. Musejí je „nacpat“ do sloupků

  19:00
Téma proměny zastávek hromadné dopravy mezi občany hlavního města pořádně rezonuje. Řeší se chybějící lavičky, design reklamních displejů nebo podoba za stávkových sloupků, takzvaných označníků. Pražany ale zajímá také to, kam budou u více než sedmi stovek nových přístřešků vyhazovat odpadky. A proč se na některých nových zastávkách koše nenacházejí vůbec.

„Projektování a realizace zastávek se řídí normou, která vyžaduje minimální průchozí profil zastávky dva metry. Ve stísněných prostorech určené plochy je povoleno výjimečně 1,7 metru. Tam, kam standardní koš kvůli minimálnímu průchodu umístit nelze, je vložen do konstrukce označníku,“ říká pro deník Metro Petra Macháčková, mluvčí městské firmy Technologie hlavního města Prahy (THMP), která má proměnu budek a jejich okolí v metropoli na starosti.

Některé zastávky jsou podle ní svou šířkou na hranici použitelnosti standardního koše. Proto se na nich zatím nádoby na odpad nenachází. „Z toho důvodu řešíme s dodavatelem možnou výrobní úpravu tak, abychom byli schopni je na limitní zastávky umístit a zároveň minimální průchod 1,7 metru dodržet,“ dodává pro deník Metro Macháčková.

O tom, že by se nad předpisy přimhouřilo oko a koše by se na zastávku dočasně umístily navzdory předpisům, nemůže být podle THMP řeč. Podle zástupců této městské firmy je to podobné jako s tolikrát omílanými chybějícími lavičkami. Mnoho nových zastávek se po proměně přístřešků ocitlo bez posezení ze stejného důvodu. Přestože je to pro invalidní občany frustrující, předpisy podle Macháčkové obejít nelze.

„Kvůli přísným normám všechny zastávky vybavit přístřeškem s lavičkou a bočnicemi nejde. Fakt, že předchozí budky lavičku měly a často minimální průchod nedodržovaly, nelze při nové realizaci brát v potaz jako odůvodnění pro přehlížení dané normy. Dále je důležité odlišit lavičky integrované do přístřešků a samostatně stojící lavičky – ty řeší hlavní město Praha nebo městské části samy,“ doplňuje pro Metro Macháčková.

Harmonogram osazování laviček v rámci vyměňování přístřešků podle THMP rovněž neexistuje. „Buď zastávku osadíme přístřeškem s integrovanou lavičkou, nebo bez ní, tedy s ohledem na plnění výše zmíněné normy. Tyto dva typy přístřešků jsou dané a instalujeme je podle podkladů schválených radou hlavního města a podle doporučení Institutu plánování a rozvoje,“ vysvětluje Macháčková.

V nejbližší době se nové přístřešky s integrovanými lavičkami objeví na zastávkách Pavelkova, Slavia – Nádraží Eden, Dejvická, Budějovická, Poliklinika Budějovická, Pankrác nebo Michelská. Co se menších sloupkových košů týče, ví se zatím pouze to, že budou vyrobeny z ocelového plechu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Žhavé sklo, slabé pivo, rychlé čevabčiči a šachoví mistři. Vyrazili jsme na sever

vydáno 2. dubna 2023  5:28

Měl to být takový malý výlet do Lindavy. Zdejší sklárna je totiž vyhlášená. Nakonec se reportáž trošku protáhla. Člověk pak litoval, že se na sever Čech...  celý článek

Úklidové čety vyráží od pondělka do pražských ulic. O Velikonocích se čištění přeruší

vydáno 1. dubna 2023  8:51

Pozor! Stačí v těchto dnech přehlédnout přenosnou červeno-modrou značku ve vaší ulici a už jste jako nepozorný motorista o pár set korun chudší. Technická...  celý článek

Komerční sdělení

S Rentou z nemovitosti se senioři nečekaných výdajů bát nemusí

vydáno 1. dubna 2023

Už 7 let hovoříme se seniory na téma finanční gramotnosti, děláme přednášky a radíme jim, když jsou v úzkých. Pro mnohé z nich je těžké vyjít s důchodem....  celý článek

Spotlight, Zodiac a teď i Bostonský škrtič. Novináři nemusejí být ve filmech jen za idioty

Strážce streamu
vydáno 31. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Poctivá a po všech stránkách sympatická detektivní práce z novinářského prostředí se na plátnech kin či malých obrazovkách už moc neobjevuje. Dívat se na...  celý článek