metro.cz

Počasí v Praze

-8 °C / 2 °C

Středa 8. února 2023. Svátek má Milada

Větší foto
Vzorová zastávka Dostihová se nachází v Chuchli. Je tu spousta místa, tedy i koš. | foto: THMP

Koše se na zastávky nevejdou. Musejí je „nacpat“ do sloupků

  19:00
Téma proměny zastávek hromadné dopravy mezi občany hlavního města pořádně rezonuje. Řeší se chybějící lavičky, design reklamních displejů nebo podoba za stávkových sloupků, takzvaných označníků. Pražany ale zajímá také to, kam budou u více než sedmi stovek nových přístřešků vyhazovat odpadky. A proč se na některých nových zastávkách koše nenacházejí vůbec.

„Projektování a realizace zastávek se řídí normou, která vyžaduje minimální průchozí profil zastávky dva metry. Ve stísněných prostorech určené plochy je povoleno výjimečně 1,7 metru. Tam, kam standardní koš kvůli minimálnímu průchodu umístit nelze, je vložen do konstrukce označníku,“ říká pro deník Metro Petra Macháčková, mluvčí městské firmy Technologie hlavního města Prahy (THMP), která má proměnu budek a jejich okolí v metropoli na starosti.

Některé zastávky jsou podle ní svou šířkou na hranici použitelnosti standardního koše. Proto se na nich zatím nádoby na odpad nenachází. „Z toho důvodu řešíme s dodavatelem možnou výrobní úpravu tak, abychom byli schopni je na limitní zastávky umístit a zároveň minimální průchod 1,7 metru dodržet,“ dodává pro deník Metro Macháčková.

O tom, že by se nad předpisy přimhouřilo oko a koše by se na zastávku dočasně umístily navzdory předpisům, nemůže být podle THMP řeč. Podle zástupců této městské firmy je to podobné jako s tolikrát omílanými chybějícími lavičkami. Mnoho nových zastávek se po proměně přístřešků ocitlo bez posezení ze stejného důvodu. Přestože je to pro invalidní občany frustrující, předpisy podle Macháčkové obejít nelze.

„Kvůli přísným normám všechny zastávky vybavit přístřeškem s lavičkou a bočnicemi nejde. Fakt, že předchozí budky lavičku měly a často minimální průchod nedodržovaly, nelze při nové realizaci brát v potaz jako odůvodnění pro přehlížení dané normy. Dále je důležité odlišit lavičky integrované do přístřešků a samostatně stojící lavičky – ty řeší hlavní město Praha nebo městské části samy,“ doplňuje pro Metro Macháčková.

Harmonogram osazování laviček v rámci vyměňování přístřešků podle THMP rovněž neexistuje. „Buď zastávku osadíme přístřeškem s integrovanou lavičkou, nebo bez ní, tedy s ohledem na plnění výše zmíněné normy. Tyto dva typy přístřešků jsou dané a instalujeme je podle podkladů schválených radou hlavního města a podle doporučení Institutu plánování a rozvoje,“ vysvětluje Macháčková.

V nejbližší době se nové přístřešky s integrovanými lavičkami objeví na zastávkách Pavelkova, Slavia – Nádraží Eden, Dejvická, Budějovická, Poliklinika Budějovická, Pankrác nebo Michelská. Co se menších sloupkových košů týče, ví se zatím pouze to, že budou vyrobeny z ocelového plechu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Žáci bohumínských škol změří síly v rámci akce Veslujeme do středu země

vydáno 8. února 2023

V pondělí 13. února zpestří program bohumínských základních i středních škol další ročník akce s názvem Veslujeme do středu země. Tentokrát mezi sebou...  celý článek

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek

Kolegové na sebe mohou zjistit cokoli. U tiskáren se povalují i daňová přiznání nebo výplatní pásky

vydáno 7. února 2023  12:37

Nikdy nezjišťujte, koho vaši kolegové volili, kdy mají narozeniny a kolik berou. Je to neslušné. Přijít na to ale není zase až tak složité.  celý článek