metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 5 °C

Pátek, 28. ledna 2022. Svátek má Otýlie.
Takto by vypadal kostel svatého Mikuláše, kdyby ho přebarvili na černo. | foto: Metro.cz

Kostel na Staroměstském náměstí chtějí přetřít na černo

  6:00
Chátrající kostel svatého Mikuláše na Staroměstském náměstí se dočká opravy. Po dokončení by mohla být fasáda budovy natřena na černo. Rozhodující slovo bude mít ale až město.

Do děravé střechy zatéká, z fasády opadávají kusy omítky. Chrám svatého Mikuláše je v dezolátním stavu. To se má ale brzy změnit. Po celkové opravě, kterou město chystá, se chrám promění k nepoznání. "Nyní uvažujeme, že bychom vrátili svatostánku podobu, kterou měl druhé polovině 19. století. Fasáda by tak získala černou fermežovou barvu," říká architekt Karel Doubner, který bude opravu provádět.

Současná fasáda není původní

V první polovině 18. století, kdy byl kostel postaven, měla fasáda světlou barvu. Mezi léty 1870 až 1914 ale přešel do rukou pravoslavné církve. "V této době byla fasáda přebarvena na černo," popisuje Doubner.

Nyní ale svatého Mikuláše spravuje Církev československá husitská. Otázkou zůstává, jak se ke změně postaví. "Konečné slovo ale budou mít až pražští památkáři a magistrát, který budovu opravdu vlastní," vysvětluje Doubner.

Oprava se stále odkládá

Kdy budou práce na opravě významné budovy zahájeny, není jasné. Bývalý pražský radní pro kulturu Lukáš Kaucký sliboval jejich zahájení na jaře letošního roku. To ale podle jeho nástupce není možné. "O provedení stále jednáme, k žádnému pokroku zatím nedošlo," říká radní hlavního města pro oblast kultury Václav Novotný.

Chrám chtějí opravit do tří let

  • Podle dosavadních odhadů bude stát oprava chrámu 70 milionů korun.
  • Kvůli nedostatku financí budou práce probíhat na etapy.
  • Vedení metropole chce opravu stihnout do roku 2015, kdy se chystá velký duchovní program k šestistému výročí úmrtí mistra Jana Husa.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Kvůli nové lávce do Karlína si dávají tramvaje v Holešovicích přednost

vydáno 27. ledna 2022  5:49

Na Bubenském nábřeží zbyla kvůli výstavbě pouze jediná kolej. Pro Pražany je to atrakce.  celý článek

Rozviklané nohy i politý stůl. V re-use centru Z pokoje do pokoje dělají z odpadu retro poklady

vydáno 26. ledna 2022  15:40

Z ostravských sběrných dvorů putují do re-use centra nejen nábytek, ale i nádobí, hračky, nářadí, kočárky nebo třeba lyže. OZO Ostrava může být pro Prahu...  celý článek

Vaše fotky z Prahy