metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 18 °C

Neděle, 1. srpna 2021. Svátek má Oskar.

Větší foto
Kostlivá Viktorka | foto: Archiv K. Hoška

Kostlivá Viktorka neměla povolení. Musela pryč z Prahy

  13:46
Šestimetrová socha by se mohla do metropole příští rok vrátit.

V rámci třicátého výročí sametové revoluce umístil sochař Kryštof Hošek šestimetrovou kostlivou ruku na Jungmannovo náměstí. „Bohužel jsem ji tam musel umístit bez povolení. Nechtěl jsem jít do konfliktu. Ale informaci, že povolení není, jsem se dozvěděl pár dní předtím, po několika měsících práce,“ vysvětluje Hošek. Povolení mu měl zajistit pořadatel sochařského festivalu Sculpture Line. „Vytvářel jsem sochu cíleně k výročí sametové revoluce. Tak jsem už nad tím více nepřemýšlel, rozhodl jsem se, že tam ten den být musí. Jinak by mě to trápilo,“ dodává umělec.

V ten den ji vidělo tisíce lidí a reakce byly pozitivní. „Nelituji, že jsem do toho rizika šel, i když jsem nevěděl, co to pro mě bude obnášet,“ říká Hošek, který byl později upozorněn, že sochu musí odstranit, aby nedošlo ke správnímu řízení. „Asi se na mě něco chystá, asi mě čeká pokuta,“ přiznává.

Socha zatím nemá název. „Nechtěl jsem tam dávat něco, co by pouze opakovalo, co vlastně znázorňuje. Navíc socha mluví sama za sebe. Lidé jí říkají Kostlivá Viktorka,“ usmívá se Hošek. K podstavci napsal 17. 11. 2019, tedy datum, kdy byla na Jungmannově náměstí instalovaná. „Zatím svůj název nepotřebuje. Dává to prostor k tomu, aby si každý divák našel to svoje. Mohlo by to působit negativně, jako kostra ruky, ale v rámci 17. listopadu a toho, na co to mělo apelovat, to lidé pochopili,“ říká.

V současné chvíli je Kostlivá Viktorka k vidění v Černošicích před Galerií 90°, kde probíhá do 26. ledna společná výstava sochařů a malířů s názvem Už je nejhůř, zaměřená na současnou politickou situaci. Hošek zde vystavuje také sochu Národ sobě z roku 2013. „Jedná se o reakci na první přímou prezidentskou volbu a podrazy, které se tam udály, které tu volbu ovlivnily. Připomíná prezidenta jako bezobsažnou, roztékající se hmotu, která už podle mého názoru nemá naší společnosti co dát,“ vysvětluje svůj kritický pohled sochař. „Řada lidí mi už tenkrát řekla, že je to velmi trefné. A že jsem předpověděl, kam se bude prezidentská funkce ubírat. S odstupem času si myslím, že to bylo panem prezidentem bohatě překonáno,“ dodává.

Z Černošic se bude výstava přesouvat do Rock Café. „Kostlivá Viktorka se do interiéru nevejde, možná budeme hledat jiné vhodné místo v Praze,“ vysvětluje Hošek. Pravděpodobně však bude socha v příštím roce k vidění na jeho samostatné výstavě v Praze, místo ale zatím umělec prozrazovat nechce.

Další velkou sochu, kterou v tomto roce Kryštof Hošek vytvořil, je sousoší Adam a Eva. Postavy, které v polovině těla přerůstají v knihy, jsou k vidění na dvoře Angloamerické univerzity na Malé Straně. „Je to vtipná náhoda, zde jsem totiž chodíval do mateřské školky,“ vzpomíná Hošek, rodilý Malostraňák. „Mám rád starou část Prahy, Malou Stranu. Kampu, Nový Svět a Staré město. Má to stále kafkovskou atmosféru. Občas i pochmurnou a tajuplnou. Ne že bych tam přímo dostal nápad na sochu, ale Praha mě podvědomě inspiruje stále. Stará část Prahy je pulzující a živá, když si odmyslím turisty. Rád tam vždycky nějakou sochu umístím,“ přiznává. 

Komentáře

Hlavní zprávy

K létu patří nejen dovolená, ale také víc sexuálních hrátek. Pozor na pohlavní choroby!

vydáno 1. srpna 2021  6:00

Volnější oděv, víc odhalená, často do bronzova opálená těla. Letní období víc podněcuje erotickou fantazii. „Všiml jsi si, kolik těch našich holek chodí...  celý článek

My nic, my muzikanti. Agentura stojany nevlastní, majitelé konstrukcí jsou totiž jinde

vydáno 31. července 2021  11:11

Radnice v pražských Kunraticích likvidovala načerno postavené reklamní stojany na katastrálním území městské části. Nespokojení nejsou jen kunratičtí...  celý článek

Jsou seriály ze světa Marvelu zbytečné? Po Lokim už nikoliv

Strážce streamu
vydáno 30. července 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Psát Strážce streamu o letošních marvelovských seriálech nemá smysl, protože si své fandy a pochvalné kritiky bez problému najdou tak jako tak. Tohoto...  celý článek

Politické trafiky na Žižkově nerozdávají. Radnice Prahy 3 se opět chlubí nejmenším rizikem korupce

vydáno 30. července 2021  6:00

Antikorupční webová platforma Hlídač státu letos opět udělovala vysvědčení městským samosprávám. Úspěch opět slaví radnice třetí městské části. Transakce...  celý článek

Vaše fotky z Prahy