metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 32 °C

Neděle, 9. srpna 2020. Svátek má Roman.
Na střeše garáže v Jihlavě parkuje tramvaj.
Další 2 fotografie v galerii
Na střeše garáže v Jihlavě parkuje tramvaj. | foto: MAFRA

Koupím tramvaj. Zn.: Našetřil jsem „jen“ 350 tisíc korun

24. července 2020  5:11 Filip Jaroševský Metro.cz
O desítky nepotřebných vozidel bude možné bojovat obálkami opět v říjnu. Sbírání je mezi „šotouši“ trend.

Každý rok končí v soukromých rukou fanoušků hromadné dopravy, takzvaných šotoušů, mnoho desítek vyřazených autobusů a tramvají. Co se s nimi děje poté, je často zahaleno tajemstvím. Některé si jejich majitelé hrdě šperkují na svém dvorku, jiné končí na vrakovišti.

Tento osud potkal nedávno polorozpadlý autobus ze Zakryté ulice v Praze 4, o kterém deník Metro informoval před několika dny. Všichni fandové se přitom k vyřazeným vozům dostávají stejným způsobem. Při dražbách, jejichž prostřednictvím se dopravní podniky napříč republikou zbavují nepotřebného majetku.

Soukromý autobus nedávno shořel v Praze 8.

Soukromý autobus nedávno shořel v Praze 8.

„Pražský dopravní podnik tak činí obálkovou metodou, kdy zájemci vkládají nabízenou částku za konkrétní artikl do obálek a posílají je na příslušnou adresu. V současné době právě předáváme dopravní prostředky z dražby, která byla zveřejněna v termínu od 12. do 26. června. Další nabídku plánujeme zhruba na říjen,“ uvedla pro deník Metro mluvčí největšího pražského dopravce Aneta Řehková.

Asi nejznámější odstavená tramvaj stojí těsně za hranicemi Prahy, u dálnice D1 poblíž Čestlic. Od pražského dopravce ji koupila developerská firma Domo Development, jež zde soupravu využívá jako reklamní nosič.

Další známá soukromá tramvaj je zaparkovaná na střeše soukromé garáže v Jihlavě. Před dvěma lety přitom ještě jezdila v Olomouci. Jak uvedl redaktor Janek Rubeš ve svém internetovém pořadu Honest Guide, majitel za ni měl zaplatit čtyři tisíce eur, tedy něco přes sto tisíc korun. V Praze ale při nákupu v dražbě nestačí ani trojnásobek této částky.

Výzva

  • Znáte někoho, kdo vlastní autobus či tramvaj, které dříve jezdily v metropoli? Pošlete foto a vydělejte si až 300 korun.
  • Na e-mail dopisy@metro.cz zašlete fotku a několik vět o tom, kdy a za kolik se odkup uskutečnil. Nejlepší se objeví v deníku Metro.

„Funkční tramvaje typu T6A5 se nabízejí k prodeji za minimální stanovenou cenu 350 tisíc korun bez DPH. Skutečně dosažená cena je ale vždy ta nejvyšší nabídnutá,“ dodává Řehková.

Zatímco v případě tramvaje vám dopravní podnik klidně prodá vyřazený kus, který je v reálu plně funkční, u autobusů je tomu naopak. Autobusy v dražbách jsou podle Řehkové vždy nefunkční, vytěžené na náhradní díly, a tedy zcela vždy nepojízdné. U každého z nich je vždycky uvedena hmotnost a součinem s cenou za výkup kovového šrotu nebo za výkup autovraku si každý může odvodit minimální prodejní cenu daného vozu. Důvod je prostý. Pokud by bylo pro dopravce výhodnější autobus prodat do šrotu, udělá to raději, než by ho poskytl fandům.

„Prodáváme tedy jen za cenu, která musí být vždy vyšší, než je cena ve výkupnách. V některých případech je třeba dodatečně počítat i se ztrátou kol či s poplatkem za jeřáb ve výši 1350 korun,“ upřesňuje Řehková.

Zpětně tak již nedává příliš smysl to, proč skončil na vrakovišti „Bludný Holanďan“. Ztracený autobus, který se po pár týdnech rezavění ocitl náhle bez registračních značek i nárazníku na šrotišti, zaujal nejednoho čtenáře deníku Metro.

Tramvaj dopravní podniku z poslední červnové dražby.

Tramvaj dopravní podniku z poslední červnové dražby.

Ozval se nám dokonce čtenář Tomáš Jůza, jenž se s majitelem autobusu podle vlastních slov osobně zná. Co měl však majitel s autobusem v plánu a kolik reálně jeho prodejem do šrotu prodělal, se deníku Metro zjistit nepodařilo.

„Aktuální trend sbírání autobusů se silně rozšířil. Dopravní podniky je prodávají za hranicí životnosti 17 let za opravdu směšné částky. Pohybují se v rozsahu 30 až 60 tisíc korun,“ napsal nám čtenář Roman Hloch.

Komentáře

Hlavní zprávy

Eva „FitzPilarová“ zářila v každém žánru. Zpěvačka by dnes oslavila své 81. narozeniny

Eva Pilarová na koncertě k 90. narozeninám zpěvačky Yvetty Simonové (Praha, 18....
vydáno 9. srpna 2020  5:42

Tečka za kariérou Evy Pilarové se příliš nevydařila. Zemřela letos 14. března, zrovna v době, kdy byla česká společnost na vrcholu strachu z covidové...  celý článek

Příští stanice: malá zahrádka. Vyřazené tramvaje „slouží“ dál

Tramvaj T3 nedaleko vesnice Trhomné
vydáno 8. srpna 2020  5:50

Na konci července jsme vyzvali čtenáře, ať nám pošlou snímky vozů MHD, které vlastní někdo jiný než dopravní podnik. Pár fotek dorazilo.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Druhá řada The Boys se blíží. Superhrdinové budou opět zlobit v září

Queen Maeve a Homelander Strážce streamu
vydáno 7. srpna 2020  15:58

Svěží a brutální seriálová odpověď na superhrdinské trháky se vrátí druhou sezonou 4. září. A my se už na pokračování The Boys z produkce streamovací...  celý článek

Konec levných nákupů. Z tržnice v Praze 5 musí provozovatel odstranit azbest

Cedule u vstupu tržnice
vydáno 7. srpna 2020  13:21

Zklamaní prodejci i zákazníci. Drobné cedule u vchodů do tržnice u autobusového nádraží Na Knížecí oznamují, že místní stánkaři musí do 31. srpna skončit....  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám