metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 25 °C

Sobota, 31. července 2021. Svátek má Ignác.

Další 1 fotografie v galerii
Šeberácká idyla | foto: Kateřina Hájková

Koupit, vypustit, napustit a prodat? Osud Šeberáku je stále ve hvězdách

  9:55
Rybník Šeberák dostává k nelibosti místních pořádně zabrat. Podle šéfredaktorky Šeberáckých novin majitel rybníka, jímž je společnost Ogopogo, opakovaně poškozuje místní ekosystém jeho opakovaným vypouštěním. Nyní se zdá, že ve věci nastane další posun. Firma údajně uvažuje, že se vzdá svého původního plánu umístit na rybníku hausbóty.

„Vyšlo najevo, že ačkoliv majitel rybníka zpočátku medializoval svůj záměr výstavby plovoucích domů, patřičný projekt nebyl nikdy předložen,“ řekla deníku Metro šéfredaktorka Šeberáckých novin Kateřina Hájková. Podle ní chce majitel na rybníku především náležitě vydělat. „Vlastník chce rybník prodat za několikanásobek jeho původní ceny či jej vyměnit za jiné stavební pozemky,“ tvrdí Hájková.

Situaci již řeší ministerstvo životního prostředí

Kvůli praktikám společnosti Ogopogo, která rybník v roce 2009 koupila za dvanáct milionů korun, již v rybníce uhynulo mnoho ryb, plžů a žab a v loňském roce proti ní bylo zahájeno řízení ze strany ministerstva životního prostředí. Proti firmě se bouří také Občanské sdružení Pro Kunratice, které ve své petici proti vypouštění rybníka v minulých letech nasbíralo několik tisíc podpisů.

Šeberácká idyla

„V současnosti obracíme svou pozornost na oddělení ministerstva životního prostředí, jehož rozhodnutí mohou ovlivnit další bizarní osudy rybníka. Krokem k tomu je například neuznání manipulačního a provozního řádu, podle něhož se Šeberák doposud řídil, či povolení výjimky v usmrcování některých chráněných živočichů,“ doplňuje Hájková. Majitel sám o svých plánech nehodlá diskutovat a o budoucnosti rybníka mlží. „Tato problematika je poněkud složitější a není možné ji zjednodušovat,“ říká mediální zástupce společnosti Ogopogo David Adamec. „Projekt realizovat plánujeme, ale nerad bych celou situaci dále komentoval,“ dodal Adamec.

Šeberák v čase

  • 2009 – Ogopogo kupuje rybník od společnosti Líšno za asi 12 milionů korun.
  • 2011 – V zimě je Šeberák poprvé vypuštěn a nedá se bruslit.
  • 2014 – Rybník je částečně vyloven a následně opakovaně vypouštěn a napouštěn. Masivně hyne většina živočichů. Na místě je přítomna také policie. Inspekce životního prostředí zahajuje řízení proti majiteli rybníka. V říjnu dochází k dalšímu výlovu. Voda při vypouštění zaplavuje zahradu a objekt Policie ČR.
  • 2015 – Rybník je plný, ale čeká ho opětovné vypuštění. Majitel musí do konce března stihnout další odbahnění, které mu bylo povoleno.

Komentáře

Hlavní zprávy

My nic, my muzikanti. Agentura stojany nevlastní, majitelé konstrukcí jsou totiž jinde

vydáno 31. července 2021  11:11

Radnice v pražských Kunraticích likvidovala načerno postavené reklamní stojany na katastrálním území městské části. Nespokojení nejsou jen kunratičtí...  celý článek

Jsou seriály ze světa Marvelu zbytečné? Po Lokim už nikoliv

Strážce streamu
vydáno 30. července 2021  14:00

STRÁŽCE STREAMU Psát Strážce streamu o letošních marvelovských seriálech nemá smysl, protože si své fandy a pochvalné kritiky bez problému najdou tak jako tak. Tohoto...  celý článek

Politické trafiky na Žižkově nerozdávají. Radnice Prahy 3 se opět chlubí nejmenším rizikem korupce

vydáno 30. července 2021  6:00

Antikorupční webová platforma Hlídač státu letos opět udělovala vysvědčení městským samosprávám. Úspěch opět slaví radnice třetí městské části. Transakce...  celý článek

V oblékání Češi neprohrají. Za módní lúzry jsou Francouzi

vydáno 29. července 2021  18:08

Na letošní nové uniformy Českého olympijského týmu kombinující staročeské a japonské prvky se sype jeden negativní komentář za druhým. Stejně jako na...  celý článek

Vaše fotky z Prahy