metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 25 °C

Čtvrtek 1. června 2023. Svátek má Laura

Další 1 fotografie v galerii
Šeberácká idyla | foto: Kateřina Hájková

Koupit, vypustit, napustit a prodat? Osud Šeberáku je stále ve hvězdách

  9:55
Rybník Šeberák dostává k nelibosti místních pořádně zabrat. Podle šéfredaktorky Šeberáckých novin majitel rybníka, jímž je společnost Ogopogo, opakovaně poškozuje místní ekosystém jeho opakovaným vypouštěním. Nyní se zdá, že ve věci nastane další posun. Firma údajně uvažuje, že se vzdá svého původního plánu umístit na rybníku hausbóty.

„Vyšlo najevo, že ačkoliv majitel rybníka zpočátku medializoval svůj záměr výstavby plovoucích domů, patřičný projekt nebyl nikdy předložen,“ řekla deníku Metro šéfredaktorka Šeberáckých novin Kateřina Hájková. Podle ní chce majitel na rybníku především náležitě vydělat. „Vlastník chce rybník prodat za několikanásobek jeho původní ceny či jej vyměnit za jiné stavební pozemky,“ tvrdí Hájková.

Situaci již řeší ministerstvo životního prostředí

Kvůli praktikám společnosti Ogopogo, která rybník v roce 2009 koupila za dvanáct milionů korun, již v rybníce uhynulo mnoho ryb, plžů a žab a v loňském roce proti ní bylo zahájeno řízení ze strany ministerstva životního prostředí. Proti firmě se bouří také Občanské sdružení Pro Kunratice, které ve své petici proti vypouštění rybníka v minulých letech nasbíralo několik tisíc podpisů.

Šeberácká idyla

„V současnosti obracíme svou pozornost na oddělení ministerstva životního prostředí, jehož rozhodnutí mohou ovlivnit další bizarní osudy rybníka. Krokem k tomu je například neuznání manipulačního a provozního řádu, podle něhož se Šeberák doposud řídil, či povolení výjimky v usmrcování některých chráněných živočichů,“ doplňuje Hájková. Majitel sám o svých plánech nehodlá diskutovat a o budoucnosti rybníka mlží. „Tato problematika je poněkud složitější a není možné ji zjednodušovat,“ říká mediální zástupce společnosti Ogopogo David Adamec. „Projekt realizovat plánujeme, ale nerad bych celou situaci dále komentoval,“ dodal Adamec.

Šeberák v čase

  • 2009 – Ogopogo kupuje rybník od společnosti Líšno za asi 12 milionů korun.
  • 2011 – V zimě je Šeberák poprvé vypuštěn a nedá se bruslit.
  • 2014 – Rybník je částečně vyloven a následně opakovaně vypouštěn a napouštěn. Masivně hyne většina živočichů. Na místě je přítomna také policie. Inspekce životního prostředí zahajuje řízení proti majiteli rybníka. V říjnu dochází k dalšímu výlovu. Voda při vypouštění zaplavuje zahradu a objekt Policie ČR.
  • 2015 – Rybník je plný, ale čeká ho opětovné vypuštění. Majitel musí do konce března stihnout další odbahnění, které mu bylo povoleno.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek

Mucha je jeden z nemnoha českých malířů, který svým dílem přesáhl národní věhlas, říká Pospíšil

vydáno 1. června 2023  8:00

Spolek pro Slovanskou epopej zahájil výstavu Budoucnost Slovanské epopeje, která představuje vybrané varianty budoucího umístění stěžejního díla Alfonse...  celý článek

Pečujte o své vztahy a nehoňte se za nejistými cíli, radí psychoterapeutka

vydáno 1. června 2023  6:00

Klimatická krize, omezení a ztráty na majetku i na životech způsobené pandemií covidu, válka vedená Ruskem proti Ukrajině – to jsou některé z příčin, jež...  celý článek

Komerční sdělení

Steelers ovládli šlágr Snapbacks ligy na Bazalech

vydáno 1. června 2023

8. kolo Snapbacks ligy amerického fotbalu proti sobě svedlo oba vedoucí týmy skupin. ISMM Ostrava Steelers na Bazalech vyzvali Vysočinu Gladiators. Dlouho...  celý článek