metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 7 °C

Neděle, 24. února 2019. Svátek má Matěj.
Šeberácká idyla
Další 1 fotografie v galerii
Šeberácká idyla | foto: Kateřina Hájková

Koupit, vypustit, napustit a prodat? Osud Šeberáku je stále ve hvězdách

26. února 2015  9:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Rybník Šeberák dostává k nelibosti místních pořádně zabrat. Podle šéfredaktorky Šeberáckých novin majitel rybníka, jímž je společnost Ogopogo, opakovaně poškozuje místní ekosystém jeho opakovaným vypouštěním. Nyní se zdá, že ve věci nastane další posun. Firma údajně uvažuje, že se vzdá svého původního plánu umístit na rybníku hausbóty.

„Vyšlo najevo, že ačkoliv majitel rybníka zpočátku medializoval svůj záměr výstavby plovoucích domů, patřičný projekt nebyl nikdy předložen,“ řekla deníku Metro šéfredaktorka Šeberáckých novin Kateřina Hájková. Podle ní chce majitel na rybníku především náležitě vydělat. „Vlastník chce rybník prodat za několikanásobek jeho původní ceny či jej vyměnit za jiné stavební pozemky,“ tvrdí Hájková.

Situaci již řeší ministerstvo životního prostředí

Kvůli praktikám společnosti Ogopogo, která rybník v roce 2009 koupila za dvanáct milionů korun, již v rybníce uhynulo mnoho ryb, plžů a žab a v loňském roce proti ní bylo zahájeno řízení ze strany ministerstva životního prostředí. Proti firmě se bouří také Občanské sdružení Pro Kunratice, které ve své petici proti vypouštění rybníka v minulých letech nasbíralo několik tisíc podpisů.

Šeberácká idyla

„V současnosti obracíme svou pozornost na oddělení ministerstva životního prostředí, jehož rozhodnutí mohou ovlivnit další bizarní osudy rybníka. Krokem k tomu je například neuznání manipulačního a provozního řádu, podle něhož se Šeberák doposud řídil, či povolení výjimky v usmrcování některých chráněných živočichů,“ doplňuje Hájková. Majitel sám o svých plánech nehodlá diskutovat a o budoucnosti rybníka mlží. „Tato problematika je poněkud složitější a není možné ji zjednodušovat,“ říká mediální zástupce společnosti Ogopogo David Adamec. „Projekt realizovat plánujeme, ale nerad bych celou situaci dále komentoval,“ dodal Adamec.

Šeberák v čase

  • 2009 – Ogopogo kupuje rybník od společnosti Líšno za asi 12 milionů korun.
  • 2011 – V zimě je Šeberák poprvé vypuštěn a nedá se bruslit.
  • 2014 – Rybník je částečně vyloven a následně opakovaně vypouštěn a napouštěn. Masivně hyne většina živočichů. Na místě je přítomna také policie. Inspekce životního prostředí zahajuje řízení proti majiteli rybníka. V říjnu dochází k dalšímu výlovu. Voda při vypouštění zaplavuje zahradu a objekt Policie ČR.
  • 2015 – Rybník je plný, ale čeká ho opětovné vypuštění. Majitel musí do konce března stihnout další odbahnění, které mu bylo povoleno.

Komentáře

Hlavní zprávy

Čeština pro mě byla výzva, říká Mirka Miškechová

Slovenská písničkářka Mirka Miškechová
vydáno 24. února 2019  6:05

Slovenská písničkářka Mirka Miškechová korzuje po pódiích již několik let. Osudovým se jí stalo vítězství v soutěži a následné předskakování na turné...  celý článek

Schindler tu zachraňoval Židy, nyní zde vzniká muzeum

V areálu bývalé textilní továrny v Brněnci se bude v novém muzeu promítat také...
vydáno 23. února 2019  14:05

Zanedbaný areál, kde dříve stála továrna na textil, obnovuje potomek rodiny Löw-Beerů.  celý článek

Pod Hradištěm voní Itálie. Kousek od Litoměřic funguje první česká pršuterie

Vlastimil Chovaneček mladší (vlevo) a jeho bratr Tomáš.
vydáno 22. února 2019  17:39

„Naší inspirací je italská cesta. Cesta slunce, vína, dobrého jídla a rodiny,“ říká Vlastimil Chovaneček mladší a rozhlíží se po Českém středohoří. Tady,...  celý článek

Starosto, přijeďte! Jsou čtyři ráno a kokrhá mi tady kohout

Volání v tramvaji (ilustrační foto)
vydáno 22. února 2019  15:12

Aby k nim měli občané blíž, zveřejňuje většina starostek a starostů malých obcí i menších měst číslo svých mobilních telefonů. Pro případ urgentních...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám