metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 8 °C

Středa, 14. dubna 2021. Svátek má Vincenc.
Šeberácká idyla
Další 1 fotografie v galerii
Šeberácká idyla | foto: Kateřina Hájková

Koupit, vypustit, napustit a prodat? Osud Šeberáku je stále ve hvězdách

26. února 2015  9:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Rybník Šeberák dostává k nelibosti místních pořádně zabrat. Podle šéfredaktorky Šeberáckých novin majitel rybníka, jímž je společnost Ogopogo, opakovaně poškozuje místní ekosystém jeho opakovaným vypouštěním. Nyní se zdá, že ve věci nastane další posun. Firma údajně uvažuje, že se vzdá svého původního plánu umístit na rybníku hausbóty.

„Vyšlo najevo, že ačkoliv majitel rybníka zpočátku medializoval svůj záměr výstavby plovoucích domů, patřičný projekt nebyl nikdy předložen,“ řekla deníku Metro šéfredaktorka Šeberáckých novin Kateřina Hájková. Podle ní chce majitel na rybníku především náležitě vydělat. „Vlastník chce rybník prodat za několikanásobek jeho původní ceny či jej vyměnit za jiné stavební pozemky,“ tvrdí Hájková.

Situaci již řeší ministerstvo životního prostředí

Kvůli praktikám společnosti Ogopogo, která rybník v roce 2009 koupila za dvanáct milionů korun, již v rybníce uhynulo mnoho ryb, plžů a žab a v loňském roce proti ní bylo zahájeno řízení ze strany ministerstva životního prostředí. Proti firmě se bouří také Občanské sdružení Pro Kunratice, které ve své petici proti vypouštění rybníka v minulých letech nasbíralo několik tisíc podpisů.

Šeberácká idyla

„V současnosti obracíme svou pozornost na oddělení ministerstva životního prostředí, jehož rozhodnutí mohou ovlivnit další bizarní osudy rybníka. Krokem k tomu je například neuznání manipulačního a provozního řádu, podle něhož se Šeberák doposud řídil, či povolení výjimky v usmrcování některých chráněných živočichů,“ doplňuje Hájková. Majitel sám o svých plánech nehodlá diskutovat a o budoucnosti rybníka mlží. „Tato problematika je poněkud složitější a není možné ji zjednodušovat,“ říká mediální zástupce společnosti Ogopogo David Adamec. „Projekt realizovat plánujeme, ale nerad bych celou situaci dále komentoval,“ dodal Adamec.

Šeberák v čase

  • 2009 – Ogopogo kupuje rybník od společnosti Líšno za asi 12 milionů korun.
  • 2011 – V zimě je Šeberák poprvé vypuštěn a nedá se bruslit.
  • 2014 – Rybník je částečně vyloven a následně opakovaně vypouštěn a napouštěn. Masivně hyne většina živočichů. Na místě je přítomna také policie. Inspekce životního prostředí zahajuje řízení proti majiteli rybníka. V říjnu dochází k dalšímu výlovu. Voda při vypouštění zaplavuje zahradu a objekt Policie ČR.
  • 2015 – Rybník je plný, ale čeká ho opětovné vypuštění. Majitel musí do konce března stihnout další odbahnění, které mu bylo povoleno.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kutilové, odhadování počasí podle oblohy berte s rezervou

vydáno 14. dubna 2021  18:04

Meteorologie to má s námi složité. Ve středu se už chystáme na víkend na chatu. Podle předpovědi by mělo být krásně. To se pak divíme, že o víkendu musíme...  celý článek

A to víte, že...? Zábavné statistiky mizí z metra. Jsou považovány za reklamní smog

vydáno 14. dubna 2021  6:19

Technické údaje a statistiky z provozu MHD se objevily v rámečcích ve vagonech již v roce 2014. Nyní ustupují.  celý článek

Nabídl se nám i odborník na opravu slunečních hodin, říkají noví majitelé usedlosti Cibulka

vydáno 13. dubna 2021  18:52

S opravou areálu rádi pomůžeme, slibují lidé na sociálních sítích i v anketě. Objekt má být zrekonstruovaný do roku 2026.   celý článek

Nejen Cibulka. Deník Metro připomíná další známé squaty a jejich ne vždy růžové konce

vydáno 13. dubna 2021  17:07

Říká se jim různě – autonomní, kulturní či sociální centra nebo prostě jen hanlivě squaty. Tyhle zdánlivě veřejné a zároveň opuštěné budovy mají jedno...  celý článek

Vaše fotky z Prahy