metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Středa, 27. října 2021. Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe.

Další 1 fotografie v galerii
Šeberácká idyla | foto: Kateřina Hájková

Koupit, vypustit, napustit a prodat? Osud Šeberáku je stále ve hvězdách

  9:55
Rybník Šeberák dostává k nelibosti místních pořádně zabrat. Podle šéfredaktorky Šeberáckých novin majitel rybníka, jímž je společnost Ogopogo, opakovaně poškozuje místní ekosystém jeho opakovaným vypouštěním. Nyní se zdá, že ve věci nastane další posun. Firma údajně uvažuje, že se vzdá svého původního plánu umístit na rybníku hausbóty.

„Vyšlo najevo, že ačkoliv majitel rybníka zpočátku medializoval svůj záměr výstavby plovoucích domů, patřičný projekt nebyl nikdy předložen,“ řekla deníku Metro šéfredaktorka Šeberáckých novin Kateřina Hájková. Podle ní chce majitel na rybníku především náležitě vydělat. „Vlastník chce rybník prodat za několikanásobek jeho původní ceny či jej vyměnit za jiné stavební pozemky,“ tvrdí Hájková.

Situaci již řeší ministerstvo životního prostředí

Kvůli praktikám společnosti Ogopogo, která rybník v roce 2009 koupila za dvanáct milionů korun, již v rybníce uhynulo mnoho ryb, plžů a žab a v loňském roce proti ní bylo zahájeno řízení ze strany ministerstva životního prostředí. Proti firmě se bouří také Občanské sdružení Pro Kunratice, které ve své petici proti vypouštění rybníka v minulých letech nasbíralo několik tisíc podpisů.

Šeberácká idyla

„V současnosti obracíme svou pozornost na oddělení ministerstva životního prostředí, jehož rozhodnutí mohou ovlivnit další bizarní osudy rybníka. Krokem k tomu je například neuznání manipulačního a provozního řádu, podle něhož se Šeberák doposud řídil, či povolení výjimky v usmrcování některých chráněných živočichů,“ doplňuje Hájková. Majitel sám o svých plánech nehodlá diskutovat a o budoucnosti rybníka mlží. „Tato problematika je poněkud složitější a není možné ji zjednodušovat,“ říká mediální zástupce společnosti Ogopogo David Adamec. „Projekt realizovat plánujeme, ale nerad bych celou situaci dále komentoval,“ dodal Adamec.

Šeberák v čase

  • 2009 – Ogopogo kupuje rybník od společnosti Líšno za asi 12 milionů korun.
  • 2011 – V zimě je Šeberák poprvé vypuštěn a nedá se bruslit.
  • 2014 – Rybník je částečně vyloven a následně opakovaně vypouštěn a napouštěn. Masivně hyne většina živočichů. Na místě je přítomna také policie. Inspekce životního prostředí zahajuje řízení proti majiteli rybníka. V říjnu dochází k dalšímu výlovu. Voda při vypouštění zaplavuje zahradu a objekt Policie ČR.
  • 2015 – Rybník je plný, ale čeká ho opětovné vypuštění. Majitel musí do konce března stihnout další odbahnění, které mu bylo povoleno.

Komentáře

Hlavní zprávy

Covidová facka pro hotely? Za ubytování si turisté v Praze připlatí

vydáno 26. října 2021  18:54

Turistický poplatek platil při návštěvě některého z českých či zahraničních měst snad každý Pražan. Pokud se někdo naopak do naší stověžaté metropole...  celý článek

Zelené budovy, v pátek dříve z práce. Firmy hledají úspory, jak si poradit s drahými energiemi

vydáno 26. října 2021  9:59

Nejen krach Bohemia Energy, ale také prudké zvyšování cen energií nutí domácnosti i firmy k rychlému zamyšlení: Kde ušetřit?  celý článek

Práce je nutno dělat pořádně, hájí četné uzavírky v hlavním městě radní Adam Scheinherr

vydáno 26. října 2021  6:25

Starosti potkávají šoféry, kteří využívají Argentinskou či Proseckou ulici. Může za to špatná koordinace? Podzim trápí Pražany nejen kvůli covidu, ale i...  celý článek

Komerční sdělení

Třinec ovládl druhou ligu amerického fotbalu i bez pozitivního Kosniovského

vydáno 26. října 2021

Finále druhé ligy amerického fotbalu přineslo napínavou zápletku. Třinec Sharks přicestovali na hřiště Pardubic Stallions bez quarterbacka Alana...  celý článek

Vaše fotky z Prahy