metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 15 °C

Sobota 1. října 2022. Svátek má Igor

Větší foto
Hynek Čermák a Dana Černáv seriálu Rapl (2019) | foto: Česká televize

Kouření nebo popíjení není v českých filmech žádné tabu

  15:55
Druhé místo v pití alkoholu v Evropě. Vysoká spotřeba cigaret. České neřesti nemizejí ani z obrazovek.

Život přináší paradoxy. Běží několikaminutová reportáž v pořadu Události komentáře o tom, jak se Česká televize podílí na natáčení kampaně Nepít je normální. A hned první reklama? Je na skotskou whisky, jejíž výrobce sponzoruje následující pořad. Na jedné straně boj proti alkoholu a alkoholismu, na straně druhé současně jeho komerční propagace. „Vysílání sponzoringu není porušením platné legislativy,“ řekla deníku Metro mluvčí veřejnoprávní televize Karolína Blinková. 

Dýmající Oscaři

Cigarety jsou často vidět i v zahraničních filmech. Třeba rok 2016: kouřilo se v 64 procentech nominovaných snímků na Oscara, ve 33 filmech z 39 nominovaných na nejlepší snímky v Německu.

Zajímalo nás také, jestli v televizích platí nějaká pravidla ohledně kuřáků a cigaret, jestli jsou tvůrci filmů a scénářů nějak limitováni, pokud vznikají díla v koprodukci s televizními stanicemi. „Nejsme v Americe,“ naráží Milan Fridrich, vedoucí programu České televize, na zaoceánské restrikce propagace kouření, kdy se například vymazávaly problematické scény ze starých filmů. „Žádné nařízení, které by stanovilo, jak moc nebo málo se ve filmu kouří, není. Co se týká například seriálu Rapl a herce Hynka Čermáka, hodilo se to k němu i k tématu,“ komentuje Fridrich hlavní postavu seriálu, která si třeba těžký astmatický kašel z plísně „léčí“ cigaretami.

Televizní stanice jsou v otázce propagace českých neřestí, hlavně alkoholu, opatrné. Jeho výrobci totiž patří k častým zadavatelům reklamy, pivovary například sponzorují i české olympioniky nebo fotbalové soutěže. „Pokud jde o zobrazení alkoholu a cigaret v námi vyráběných pořadech, postupujeme v souladu s platnou legislativou, obvyklými standardy a přiměřeně dramaturgickému záměru,“ uvedla pro deník Metro Lucie Melecká z tiskového oddělení televize Nova. „Konkrétně to znamená, že krom toho, že se řídíme zákony, tak dáváme extra pozor, abychom nedávali alkohol a cigarety do rukou postavám dětí a mladistvých,“ upřesnila mluvčí Novy. V roce 2005 vypili Češi průměrně o litr více čistého alkoholu než v roce 1981. 

Cigareta ve filmu je jenom laciná výpomoc

Režisérka Tereza Kopáčová, natočila úspěšný televizní film Metanol o tragické aféře s jedovatým alkoholem. 

Hlavní hrdina s cigaretou. Jak se na to díváte vy?
U mě to prodělalo docela velký vývoj. Ještě před deseti lety mi přišlo, že to může některé postavě dodat zajímavý rys, který o ní vypovídá. Teď už si myslím, že je to zcela zbytečné a hloupé. Možná jsme si tak lacině pomáhali, například ve filmu Chromozom, kde se kvůli mně naučila hlavní představitelka Tereza Brodská kouřit. Nebylo to nutné. 

Vy a cigarety?
Já jsem, bohužel, kuřačka. Kupodivu si už ale nedokážu představit, že by se kouřilo v restauracích. Zaplať pánbůh, že se tam dá dýchat a člověk nesmrdí další dva dny. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Dvě minuty na přestup jsou standard. Časy se určují na základě zkušeností, říká mluvčí ROPID

vydáno 30. září 2022  18:00

Jestli se vám tahle situace někdy nestala, patříte v hlavním městě k menšině. Potřebujete stihnout důležitou schůzku, bojíte se, že přijdete pozdě do...  celý článek

Horror Story či Horror Stories? Soubor strašidelných povídek je jako dav spolužaček

Strážce streamu
vydáno 30. září 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Povídkový seriál American Horror Stories, jehož druhá řada je nyní ke zhlednutí na streamovací platformě Disney+, volně navazuje na svého předchůdce -...  celý článek

Umění zahalené v kouři nebo street art v kostele. Navštívili jsme pražské galerie

vydáno 30. září 2022  5:22

Jedno odpoledne. Tři výstavy. Banksy, Mucha a V kroužcích dýmu. Prošli jsme za jeden den tři velké expozice a prohlédli si díla významných mistrů....  celý článek

Parkování zaplatíte už také přes aplikaci Lítačka. Zóny pohlídá nová firma

vydáno 29. září 2022  19:08

Pražské řidiče čeká v těchto dnech několik poměrně příjemných novinek. Městská společnost Operátor ICT (OICT) rozšířila ve spolupráci s Technickou správou...  celý článek