metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 26 °C

Sobota 13. července 2024. Svátek má Markéta

Bellarie změnila při rekonstrukci barvu, teď ji po letech znovu otevřou lidem

  9:22
Rokokový letohrádek Bellarie v zámecké zahradě v Českém Krumlově změnil barvu. Po náročné několikaleté rekonstrukci tu připravují zcela novou prohlídkovou trasu. V září památkáři perlu zahrady před otáčivým hledištěm představí lidem.

Tyrkysové okenice spolu s fialovými prvky na fasádě září do velké dálky skrz koruny stromů. Opadanou omítku a viditelné cihly na rokokové památce už nenajdete. Letohrádek Bellarie v českokrumlovské zámecké zahradě má kompletní opravu za sebou. Už zbývá jen dovybavit interiéry.

„Od prvního května jsme předali letohrádek Jihočeskému divadlu. A až do 20. září má na Bellarii přednostní právo právě divadlo a jeho program,“ zmiňuje Pavel Slavko, kastelán českokrumlovského zámku, pod který sídlo v parku bude spadat.

Umělci využijí prostory v zámečku po dobu letní sezony před sousedním otáčivým hledištěm pro své šatny a další zázemí. Bude fungovat stejný systém jako v minulých sezonách. Bellarie je pro provoz otáčivého hlediště v letních měsících stěžejní. Režiséři s ní pracují téměř ve všech hrách, je tak vlastně tou největší rekvizitou.

„V červenci a v srpnu ve chvílích výměny divadelního repertoáru nastane několik dní volna, které využijeme k prvním veřejným prezentacím a zpřístupnění Bellarie. Budeme chtít především ukázat výsledek kompletní rekonstrukce letohrádku,“ přibližuje Slavko.

Hlavním datem v letošním roce pro rokokovou Bellarii však bude až 27. září, kdy se slavnostně krumlovská historická památka otevře pro veřejnost. „Letohrádek dovybavíme, zcela připravíme a spolu s tím oficiálně ukážeme lidem novou prohlídkovou trasu – Letohrádek Bellarie a zámecká zahrada,“ předesílá kastelán krumlovského zámku.

Zájemci se tak budou moci těšit na nově zpřístupněné prostory, které dlouhé roky moc lidí nevidělo. Největšími lákadly Bellarie jsou kouzelný stůl, který ze spodních pater přiváží na hostinu jídlo, či umělá jeskyně – grotta.

Historie Bellarie

Předchůdce dnešního letohrádku, pavilon na zvýšené terase při severozápadní zdi zahrady, vznikl v letech 1690 až 1692. Později za Schwarzenbergů byla Bellarie několikrát přestavěna ve stylu rokoka pod dohledem stavitele Andrease Altomonteho (1699–1780). První rekonstrukce nastala v roce 1746, kdy se zde poprvé objevil výtah na jídlo. V dalších stoletích už se pak letohrádek výrazně nepřestavoval. Měnila se pouze barevnost fasády. Část letohrádku opravovali v roce 1993 s dokončením dnešní podoby otáčivého hlediště. Bellarii značně využívá hlavně Jihočeské divadlo.

Ta byla vykládaná perlorodkami říčními, jež spolu s tlumeným osvětlením svícnů vytvářely jedinečnou světelnou podívanou. V současné době chráněné perlorodky nahradí moderní technologie s pomocí 3D tisku.

Obě tyto rarity by se měly po rekonstrukci vrátit do původního stavu. „Zhruba po třech generacích otevíráme tyto prostory v plném rozsahu, takže to je zhruba nějakých šedesát až sedmdesát let, co se do Bellarie znovu veřejnost může podívat,“ zve Slavko.

Pozorný divák už dnes přímo v zámeckém parku může vidět, jak se oproti stavu před rekonstrukcí změnila barevnost celého letohrádku. Omšelou růžovou, šedivou a bílou nahradila tyrkysová a fialová barva. Je to výsledek dlouhých restaurátorských průzkumů.

„V devatenáctém a dvacátém století se nanesly na plášť svévolné barvy a odstíny, které nebyly opřené o spolehlivé restaurátorské bádání. Nyní je už Bellarie barevností, výsadbou zeleně i stavem interiérů orientovaná opravdu k letům 1750 až 1755,“ vysvětluje Slavko.

Krumlovskému letohrádku nejvíce uškodilo více než dvacetileté zatékání přes konstrukce schodiště a horní terasy. Kvůli tomu celý objekt dlouho výrazně chátral. Celková rekonstrukce vyšla zhruba na 45 milionů korun.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: Petr Lundák
  • Nejčtenější

Umění v temném podzemí. Florenc na lince C rozkvetla okázalými barvami

7. července 2024  18:18

Vážení milovníci metra, seznamte se s výzdobou, která vás bude na Florenci na „céčku“ provázet...

Monte Christo po korejsku? Asijská pomsta chutná nejen na Netflixu nejlépe za studena

5. července 2024

STRÁŽCE STREAMU Na střední škole zažila brutální šikanu. Pálili ji rozžhavenou kulmou, cigaretami, bili ji,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Romantická krajina venkovské Libně. Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty

7. července 2024

Jen těžko uvěřit, že idylická venkovská krajina na obrázku je Libeň na začátku 19. století....

Krade se všude. V Německu kola, v Rakousku e-koloběžky, v Česku se bicykly ztrácí přímo z balkonu

8. července 2024  5:08

Policisté v Česku v posledních letech evidují průměrně asi 4,5 tisíce krádeží jízdních kol za rok....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...} {LABEL}

Upřímná filmová zpověď abstinující alkoholičky, v hlavní roli zazáří Tereza Ramba

9. července 2024

Poslední sklenička, dnes už popáté. Každej se někdy napije, ne? Film Zápisník alkoholičky režiséra...

Na festivalu ve Vizovicích vystoupí Avantasia a také bratři Cavalerové

13. července 2024

Ve Vizovicích na Zlínsku bude třetím dnem pokračovat rockový a metalový festival Masters of Rock....

Divoká Orlice v Orlickém Záhoří klesla na 2. stupeň, už tam neprší

12. července 2024  23:42,  aktualizováno  13.7

Na řece Divoká Orlice v Orlickém Záhoří v hradeckém kraji hladina v pátek pozdě večer překročila...

Začal Festival Krumlov, zahajovací koncert spojil hudbu, tanec a výtvarné umění

12. července 2024  22:06

Dnešní zahajovací koncert mezinárodního Festivalu Krumlov spojil hudbu, tanec a výtvarné umění....

Kvůli zaplavenému rondelu na D11 a I/35 u H. Králové je uzavřený sjezd z D11

12. července 2024  21:55

Kvůli zaplavení části kruhového objezdu na křížení dálnice D11 a silnice I/35 v Plotištích u Hradce...