Julius Lukeš je momentálně jediným žijícím českým zástupcem v NAS. „Je to první cena, ze které jsem se opravdu orosil,“ komentuje Lukeš s nadhledem své nové působení v organizaci, kam nové členy navrhují jejich kolegové za významný přínos ve svých vědních oborech.
Letos se do NAS dostalo 120 amerických vědců a pouze 24 mezinárodních členů z celého světa.
Parazitolog Lukeš se profesně zabývá molekulární a buněčnou biologií parazitických prvoků, kteří způsobují řadu závažných onemocnění.
Od roku 1987 působí na Parazitologickém ústavu BC a od roku 2003 i na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity. O rok později se stal členem Učené společnosti ČR.
Tělo jako zoo. Organismy v nás ovlivňují i naše chování, říká parazitolog Lukeš |
Užší vazby na americkou vědu má už od roku 2018, kdy se zařadil mezi členy prestižní Americké asociace pro rozvoj vědy, loni se navíc stal členem Evropské organizace pro molekulární biologii.
Kromě toho obdržel také řadu domácích vyznamenání, mezi nimi například Medaili G. J. Mendela za zásluhy v biologických vědách (2023) či Cenu Akademie věd ČR za mimořádný výsledek výzkumu, experimentálního vývoje a inovací (2020).
Sám na sobě vyzkoušel šest druhů parazitů
Do povědomí širší veřejnosti se před lety dostal díky tomu, že za účelem vědeckého zkoumání snědl vajíčka tasemnic. Chtěl zjistit, jestli se opravdu vyvinou a zda to bude mít zdravotní minusy, či plusy.
„V literatuře jsem se dočetl, že rostou několik centimetrů za den, ale asi to nebude zase tak ‚ostré‘. Ty moje dorostly do délky pěti šesti metrů, což je ovšem jen odhad podle ne zrovna publikovatelných ‚pozorování‘,“ vyprávěl se smíchem v rozhovoru pro časopis Téma.
Paraziti jsou naši přátelé, říká vědec, který snědl vajíčka tasemnice |
Postupně vyzkoušel šest druhů parazitů. A upozornil, že vždycky mu bylo dobře. „Jednou jsem se infikoval prvokem Giardia lamblia, který už je možná trochu hraniční. Je to významný parazit způsobující většinou urputné průjmy s charakteristickým zápachem. Tohle už je pro silnější povahy, nicméně ačkoliv jsme džusu s giardií s kolegou vypili stejné množství, já byl zcela v pohodě, zatímco u něj se všechny příznaky projevily. Tím jsem si ověřoval teorii, že se giardie nemusí vždy chovat jako patogen, ačkoliv to učebnice uvádějí,“ prohlásil.
Americká národní akademie věd je organizací zabývající se otázkami vědy a problémy, u nichž jsou vědecké poznatky zásadní. Julius Lukeš se zde zaměří na patogenní organismy a evoluční otázky.
V minulosti se v NAS objevili pouze dva čeští vědci, a to od roku 1995 neurofyzik Jan Bureš a od roku 2015 také virolog Jan Svoboda. Oba již zemřeli.