Vědci z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR se podíleli na odlovu dvou největších sumců v portugalských sladkých vodách. Jeden sumec měřil 222 centimetrů a vážil 76,5 kilogramu a druhý měl 228 centimetrů a vážil 91,5 kilogramu. Sumec velký je ve vodách ve státech jižní Evropy nepůvodním a invazním druhem, který poškozuje ekosystémy a představuje hrozbu pro původní přírodu. V tiskové zprávě o tom informovala Daniela Procházková z biologického centra.
Stav populace sumce velkého zkoumali čeští hydrobiologové s odborníky z lisabonské univerzity minulý týden na nádrži Cedillo v oblasti Parque Natural do Tejo Internacional na hranicích Portugalska a Španělska. U všech sumců zjišťovali například jejich růst, kondici, pohlaví nebo potravu. Celkem ulovili přes 40 sumců, deset z nich vážilo více než 30 kilogramů.
"Všichni sumci byli ve výborné tělesné kondici, u řady z nich jsme zaznamenali přítomnost viscerálního tuku," řekl vedoucí českého vědeckého týmu Martin Čech z Hydrobiologického ústavu Biologického centra AV ČR. Vědci zjistili, že sumci mají v portugalských sladkovodních lokalitách pestrou stravu. "Podle očekávání využívali sumci na přehradě Cedillo širokou škálu potravních zdrojů, od nepůvodního raka červeného přes zdomácnělého kapra, nepůvodního karase, okounka, candáta, slunečnici a ouklej až po původní iberské endemity, to znamená druhy, které se nevyskytují nikde jinde na světě, a to parmu bocagei, vzácnou parmu comizo nebo ostroretku druhu Parachondrostoma polylepis," uvedl člen týmu Lukáš Vejřík.
Na odlov sumců používali vědci dvě metody. Jednou z nich byla metoda velkookých, zřasených tenatových sítí, kterou na přehradě Cedillo používá rodina místních profesionálních rybářů. Celkem vědci ulovili 1,1 tuny sumce.