Téměř dva roky stavěli dělníci na okraji Jindřichova Hradce třípodlažní domov pro seniory. Od října v něm najdou nový domov první nájemníci. Moderní stavba v lokalitě Bobelovka nabídne bezbariérové ubytování až pro 94 klientů, a to v jedno- či dvoulůžkových pokojích. Celý objekt nyní zbývá dovybavit.
Senioři navíc mohou v areálu využít také aktivizační či takzvanou multismyslovou místnost nebo kapli. „Každý pokoj má také kuchyňskou linku, což navozuje pocit domova. Klienti totiž potřebují mít v novém místě takové ty známé prvky,“ pochvaluje si ředitelka Domova pro seniory Bobelovka Radka Vegrichtová.
Nová budova na okraji města nahradila komplex stacionáře pro lidi s handicapem. Dohromady výstavba vyšla na více než půl miliardy korun. K areálu patří také příjezdové komunikace, parkoviště, dílna či technické zázemí pro údržbu. Jeho součástí bude také park se sadem nebo zahradní altán s krbem.
„Snažíme se stavět podobná zařízení ve všech okresech, protože pobytové sociální služby byly v kraji poddimenzované. Právě Bobelovka je zdárným příkladem, že se to může povést, protože jsme kapacitu na Jindřichohradecku navýšili o 94 lůžek,“ vysvětluje náměstkyně hejtmana pro sociální služby Lucie Kozlová.
V Písku přestavěli internát
V poslední době to není jediné takové zařízení, které se Jihočeskému kraji podařilo vybudovat. V lednu se budou první klienti stěhovat do nového Domova Sovova nedaleko nemocnice v Písku. Zařízení pro 57 seniorů postavili za dva roky na místě bývalého internátu. Jeho vybudování vyšlo na 203 milionů, město na něj získalo dotace ve výši 80 milionů.
První zájemci o umístění do domova, který má 38 jedno- i dvoulůžkových pokojů, budou moci podávat žádosti od 1. října. Nebudou zde chybět centrální koupelny, aktivizační prostory nebo místnosti pro personál či prádelna. Na pozemku u domova najdou klienti také zahradu s pergolou.
„Významnou součástí domova je velkokapacitní vývařovna, ve které bude možné připravit až tisíc porcí denně. Kuchyně tak zabezpečí stravování značného počtu seniorů ve městě, které dosud zajišťují školní kuchyně našich základních škol, což není pro nás jako zřizovatele ideální,“ uvedl písecký místostarosta Michal Přibáň.
Krajské vedení v budoucnosti počítá s posilováním kapacit pobytových služeb pro seniory. Další takové zařízení má v příštích letech vyrůst například v Týně nad Vltavou na Budějovicku. Ten je jedinou jihočeskou obcí s rozšířenou působností, který zatím nemá vlastní domov pro seniory.
„Měli jsme několik jednání s panem starostou kvůli pozemkům, jež by město mohlo poskytnout. Jihočeský kraj by na nich zařízení postavil. S podobným záměrem počítáme i ve Vimperku nebo Českém Krumlově, kde nyní pokračuje architektonická soutěž,“ přibližuje Kozlová situaci v dalších oblastech.
Dalším velkým připravovaným projektem s bydlením pro seniory je plánovaná Linecká čtvrť, která vyroste na místě dolního areálu českobudějovické nemocnice. „Tam bude také centrum pro osoby s neurodegenerativními poruchami. Nyní máme zažádáno o stavební povolení, které bychom měli v listopadu dostat,“ doplňuje Kozlová s tím, že se v krajském městě rozšíří i kapacita Domova pro seniory Hvízdal.
Podle ní bude v Jihočeském kraji také třeba posílit terénní sociální služby, aby mohli senioři nebo lidé s určitým typem handicapu zůstat co nejdéle doma. „Když už nebude zbytí, budeme muset rozšiřovat pobytová lůžka pro seniory i pro osoby se zdravotním postižením,“ ujišťuje.