První činoherní premiérou aktuální sezony v Jihočeském divadle (JD) bude hra Monstrum od anglického dramatika Duncana Macmillana. Dílo mimo jiné řeší téma inkluze problematického žáka ve třídě, vyloučení z kolektivu a vzájemné nekomunikování mezi rodinnými příslušníky. Ve hře vystupují čtyři postavy - žák, který trpí ADHD, tedy vrozenou poruchou pozornosti, a různými traumaty, babička starající se o žáka, učitel Tom a jeho manželka. Děj se odehrává hlavně ve třídě, řekla režisérka Kateřina Letáková, pro kterou je Monstrum první režií pro Jihočeské divadlo.
"Trochu jsem se zafixovala jako muzikálová režisérka, takže jsem se z toho chtěla vymanit. Proto jsme s Olgou Šubrtovou (dramaturgyně JD) zvolily vážnější téma. A Macmillan je obecně autor, který mě baví, protože řeší současná témata a nemá úplně ustálený rukopis, že už by z toho byl hned poznat. Takže vždycky umí překvapit," řekla Letáková.
Hru v JD mírně upravili pro české prostředí, protože Macmillan ji napsal v roce 2007 a vycházel z událostí v Anglii. Inscenace obsahuje mnohem více témat, proto ji také zjednodušili, vypustili různé odkazy a narážky, které by český divák nepochopil, a přizpůsobili třeba mluvu Darryla současnému školákovi, dodala Letáková.
Darryl jako čtrnáctiletý kluk chodí na základní školu, ale bude mu 15 let a rozhoduje se, kam v životě půjde dál, pokud neskončí v nápravném zařízení. Trpí těžkým ADHD, různými posttraumatickými poruchami. Žil pouze s matkou, která se oběsila a on ji objevil. Pak se o něj starala babička. Ve hře se ukazuje, jak se trauma promítá do jeho života. Učitelé ho nezvládali, Tom je jeho devátý vyučující během čtyř měsíců. Ani s ostatními žáky se Darryl nestýká a je vyloučen z kolektivu, což je další téma hry.
"Ve hře je zajímavé, jak Macmillan pracuje se zrcadlením charakterů. Při analýze textu jsme zjistili, že učitel a Darryl mají hodně podobných charakterových rysů. I on má své problémy. V minulosti zbil manželku. Své problémy z práce, ze školy, si bere domů, dokonce mu před Darrylem rupnou nervy. A právě tento moment je důležitý, protože Darryl vidí, že mají něco společného a otevře se mu," řekla Letáková.
Problémového žáka Darryla hraje Pavel Prais. Musel vyjádřit roztěkanost, prudké změny nálad a emocí, a tomu odpovídal i rychle se měnící text. "Studovali jsme různé dokumenty, sledovali semináře, abychom věděli, jak se takové dítě chová, jedná a komunikuje, a zároveň jak by se k němu mělo přistupovat. Je tam hodně výrazný pohyb, protože člověk pořád musí něco dělat s rukama, situace se také rychle mění, protože děti s ADHD mají jednu myšlenku, kterou za tři vteřiny opustí. A tomu odpovídá i text, který je jakoby střihový, ale skvěle napsaný, k těm situacím totiž herce jakoby vede," řekl Prais.
Pavel Prais letos dokončil pražskou Divadelní fakultu Akademie múzických umění a hned nastoupil do JD. "Ve čtvrtém ročníku se prezentujeme ve fakultním divadle. Tam si mě dramaturgyně Olga Šubrtová vyhlédla a nabídla mi zde působení. Já sám jsem chtěl do oblastního divadla, protože jsou tam menší soubory, a nováčci tak dostávají více rolí než ve velkých souborech, kdy musí třeba čekat. A pak mě zaujala dramaturgie Jihočeského divadla," uvedl Prais. Příští rok ho také diváci uvidí na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově.