Je jich šest, ale hrají na dvanáct hudebních nástrojů. Cirk La Putyka band bude jedním z hlavní lákadel zahájení festivalu Jižní Svéráz. To se uskuteční už v pátek od 16 hodin na náplavce pod Dlouhým mostem.
Dorazit mohou stovky návštěvníků, místa na ploše u řeky Vltavy je dost. Dočkají se také například koncertu pro děti plného divokých písní v podání kapely Bombarďák.
Doprovodný program je připravený do 20 hodin a jeho součástí budou divadla, výtvarné umění, řemesla či nový cirkus. Malé divadlo pak s diváky vypluje na lodi po proudu řeky s představením Jihočeská odysea, které už je ovšem vyprodané.
Jižní Svéráz ale potrvá až do podzimu a nabídne řadu dalších akcí. „Je to nultý ročník unikátního site-specific divadelního festivalu. Diváci se stanou součástí příběhů, které ožívají například v budově bývalé pošty v Nádražní ulici v Budějovicích, v pivovaru Samson, na zámku v Třeboni či v Holašovicích,“ vyjmenovala kreativní ředitelka festivalu Anna Hořejší.
Festival Jižní Svéráz nabídne plavbu po Vltavě i hostinu jako z doby Buquoyů |
Upozornila, že je to první akce, která přímo souvisí s programem Českých Budějovic jako Evropského hlavního města kultury 2028 (EHMK). „Většinou podobné události začínají až dva či jeden rok před EHMK, my startujeme v o dost větším předstihu a moc mě to těší,“ doplnila Hořejší.
Výběr z programu festivalu Jižní Svéráz
Pozn.: Podrobnosti jsou na webu jiznisveraz.cz |
Podle ní se může stát festival pevnou součástí kulturních akcí v Českých Budějovicích a mohl by přitahovat diváky z celé republiky i zahraničí. Je to bienále, což znamená, že by se měl konat každé dva roky.
Do letošního ročníku je zapojené Jihočeské divadlo se všemi čtyřmi soubory, dále umělecký dům Rezi.dance Komařice a Divadlo Continuo.
To uvede začátkem srpna zajímavý projekt Zatím, do té doby, navždy, který se odehraje právě v bývalé poště. Bude mimo jiné o obyčejných vzkazech, které lidé nechávají na lednici, ale i osobnostech Franze Kafky či Václava Havla.
„A na návštěvníky Rožmberské noci čeká zážitek v zahradě třeboňského zámku. Hrajeme tam devětkrát na jaře i na podzim,“ zmínil Tomáš Ondřej Pilař, šéf opery Jihočeského divadla.