Zboží je přizpůsobené životu v kampusu a požadavkům studentů. Nabízí zejména trvanlivé potraviny, mléčné výrobky, nápoje, hotová jídla, bagety a různé pochutiny. Navíc vysokoškolákům poslouží i jako výzkumný prostor.
I taková nabídka je v nové prodejně Coop, která stojí vedle kolejí v areálu kampusu Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (JU).
Jde o první automatizovanou samoobsluhu, kterou společnost umístila v univerzitním areálu. Podle rektora Pavla Kozáka je to důležitý krok k tomu, aby místo ožilo moderním duchem.
„Studenti teď mohou nakupovat přímo v areálu univerzity, který máme v plánu dál modernizovat. Prodejna je navíc nízkoenergetická dřevostavba, takže zapadá do našeho konceptu ekologického a udržitelného univerzitního prostředí,“ uvedl Kozák.
Kromě baget či nápojů je v obchodě třeba i celý regál s hygienickými pomůckami. Na 25 metrech čtverečních nabízí celkem 580 položek, v součtu 9 500 kusů zboží. Zákazníci, kteří si stáhnou mobilní aplikaci DoKapsy, mohou do prodejny 24 hodin denně po celý týden, a to prostřednictvím vygenerovaného QR kódu. Důležité je mít také bankovní identitu a možnost platit bezhotovostně u samoobslužné pokladny.
Nový obchod bude sloužit také jako studijní prostor a nepersonalizovaná data z prodejny budou moct vysokoškoláci využívat do svých výzkumů a prací.
Další úpravy v kampusu budou pokračovat
Jak zmínil rektor, další změny budou následovat. V kampusu mají přibýt jezírka, vodní plochy a stromy s cílem ochladit prostředí a vytvořit ve městě prostor pro sportovní aktivity a venkovní odpočinek. Areál totiž nenavštěvují pouze studenti či učitelé, ale i blízké školky s dětmi či lidé venčící psy.
„Záměr ‚zeleného‘ kampusu vhodně doplňuje již dokončené aktivity typu instalace fotovoltaiky na budovy univerzity, elektromobility či vznik nových studijních programů orientujících se na udržitelnost,“ sdělil kvestor univerzity Michal Hojdekr.
JU chce také začít s renovací kampusu tak, aby zanechával co nejmenší uhlíkovou stopu a tvořil zdravější prostředí jak pro studenty, tak pro zaměstnance. Na střechách fakultních budov mají růst trávníky, čímž se má opět přispět k čistšímu ovzduší a udržitelnému způsobu života.
Univerzita se s tímto velkým projektem zařadila do programu ministerstva pro místní rozvoj, čímž získala příspěvek téměř 100 milionů korun. Výše uvedené změny by se měly uskutečnit v následujících dvou letech.