Soud trest mimořádně snížil z několika důvodů. Kromě toho, že se obžalovaná přiznala a činu litovala, jí pomohla dosavadní bezúhonnost a také okolnosti, které ji k selhání dovedly.
Dlouhodobě trpěla stresem vyvolaným nepřetržitou péčí o nepohyblivého člověka. Umístění nechodící seniorky do ústavu ani jinou pomoc nenalezla.
„Oba životy jsou poničené. Vaše matka nedávno zesnula a vy si čin budete vyčítat do konce života,“ připomněl ve zdůvodnění rozsudku předseda senátu Ondřej Kubů.
Soud přitom akceptoval návrh znalce z oboru psychiatrie Jana Tučka a uložil obžalované ještě povinné ústavní protialkoholní léčení. Podle Tučka sehrál roli právě alkoholismus obžalované. Minimálně ovlivnil její bipolární afektivní poruchu osobnosti, kterou tlumila předepsanými antidepresivními léky. Stejnou poruchu měla i její matka.
Žalobce navrhoval osm let vězení
Alkohol, který obžalovaná konzumovala denně a řešila si jím chmury, podle Tučka ovlivnil její ovládací schopnosti. Byla si však vědoma toho, že když matce přetáhne igelitový sáček přes hlavu a ještě ho na krku zaváže kabelem, udusí ji.
Seniorka útok ze soboty 6. dubna se štěstím přežila a byla čtrnáct dní v nemocnici s lehkým zraněním. Obžalovaná se ve vazbě pokusila o sebevraždu, když spolykala léky, což odborníci označili za reakci na prostředí. Sama si pak po užití medikamentů přivolala pomoc.
Soudce Kubů podotkl, že pro senát bylo těžké určit výši trestu. Na jedné straně hrály roli polehčující okolnosti, na druhou obžalované přitížilo, že nešlo o exces, ale úmysl.
Nepřiklonil se proto ani na stranu žalobce, který navrhoval osm let vězení, ani k návrhu obhájce, jenž uvažoval o tříletém trestu vězení s podmínečným odkladem na zkušební dobu pěti let. Podle Kubů sice v poslední době soudy za podobný čin podmínky uložily, ale šlo o pachatele v pokročilém věku.
„Vnímáme, že jste se k celé situaci postavila čelem. Přesto jde o jeden z nejtěžších zločinů. Jste žena ve středním věku, která po šestiměsíční vazbě může strávit ve vězení ještě dva roky. Spolu s protialkoholním léčením a další abstinencí to může být pro vás užitečný přechod do normálního života,“ uzavřel soudce Kubů.