Nová budova Alšovy jihočeské galerie (AJG) v Českých Budějovicích by mohla být postavená do roku 2028. Během roku 2029 by se galerie přestěhovala z jízdárny zámku Hluboká nad Vltavou a od roku 2030 by se mohla otevřít veřejnosti. Dnes to řekli zástupci AJG a Jihočeského kraje při představení vítěze architektonické soutěže na novou budovu, kterým se stala pražská firma Marek Chalupa architekti s. r. o. Jihočeský kraj, který je zřizovatelem galerie, odhaduje náklady na výstavbu na více než půl miliardy korun.
"Je to mimořádná událost, na zelené louce nevyrostlo v České republice a Československu za posledních více než 100 let muzeum umění. To není stavba jenom pro galerii, to je stavba pro České Budějovice a českou kulturu obecně,“ řekl ředitel AJG Aleš Seifert.
Nová budova bude na Senovážném náměstí naproti Metropolu, u křižovatky, odkazuje na bastion, který zde v místě hradebního okruhu kdysi stával. Objekt bude mít dvě části, mezi kterými je hlavní atrium se vstupem. V levé části stavby je provozně administrativní sekce, kde budou depozitáře, v pravé části pak výstavní prostory. V přízemí se počítá s víceúčelovým sálem a kavárnou. Fasáda objektu je z probarvených železobetonových panelů, které jsou důležité pro stabilní vnitřní klima galerie. "Na střeše bude zeleň a fotovoltaické panely. V okolí budou vysázeny stromy, tak aby stavba byla lépe začleněna do budoucího parku,“ řekl architekt Marek Chalupa.
Autory vítězného návrhu jsou architekti Marek Chalupa, Štěpán Chalupa, Vojtěch Jeřábek a Jan Ptáček. V soutěži podalo návrh 82 účastníků, z nich bylo 52 z Česka a 31 zahraničních z 11 zemí. Soutěžní porota zasedala čtyři dny na přelomu srpna a září a návrhy hodnotila nejenom z pohledu urbanismu a architektury, ale také konstrukčního, ekonomického nebo energetického hlediska. Posuzovala také náročné provozní podmínky, které vyžadují depozitáře nebo výstavní sály.
V současnosti AJG sídlí v jízdárně zámku Hluboká nad Vltavou, kterou by pro své účely chtěli památkáři. Pro výstavy uměleckých předmětů je prostor nevyhovující. "Dnes v České republice neexistuje instituce, která by mi půjčila jakýkoli předmět do velké jízdárny, protože tam neudržíme klima, není tam ani strop, je tam krov. Takže tam výtvarná díla trpí. V ostatních sálech jsme schopni klima udržet, ale je to velmi nákladné,“ řekl Seifert.
Přesun AJG do Českých Budějovic je součástí kandidatury města na Evropské hlavní město kultury. Výstavba budovy je samostatný projekt, ale je součástí rekonstrukce Senovážného náměstí, kde vznikne kulturní okrsek, který zahrnuje Jihočeské divadlo, KD Slavii, Zátkovo nábřeží, Jihočeskou filharmonii, KD Metropol, Jihočeské muzeum a Dům umění. "Současné parkoviště dáme pod zem, nad ním vybudujeme park s desítkami stromů a otevřeme mlýnskou stoku. Teď jednáme s odborovými svazy, které vlastní DK Metropol, že bychom objekt odkoupili, rekonstruovali, a tam bychom přestěhovali Jihočeské divadlo,“ řekl hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS).
Stavební úpravy Senovážného náměstí vychází z projektu firmy Pavel Hnilička Architects+Planners, který českobudějovická radnice představila v roce 2022. Tehdy byl odhad přestavby 400 milionů Kč.
AJG má přibližně 20.000 uměleckých předmětů, obrazů, soch, kreseb, grafických listů, keramiky a porcelánu. Díky tomu patří mezi pět největších uměleckých sbírek v Čechách. Zcela mimořádná je její kolekce gotického malířství a sochařství, zároveň však pořádá výstavy moderního a současného umění. Galerie měla loni rekordní návštěvnost 90.310 lidí. Nejvíc lákaly práce Hanse R. Gigera, autora filmového Vetřelce, které vidělo 46.000 návštěvníků.