Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích má novou půjčovnu a sklad kostýmů. Lidé ji najdou v novém objektu, ale na stejném místě jako původní, ve výrobním areálu divadla v obci Vráto u Českých Budějovic, kde se také vyrábějí kulisy. V listopadu do ní divadlo kostýmy přemístí, půjčovat si je bude možné nejpozději v prosinci. K dispozici bude na 5000 kostýmů. Náklady na výstavbu objektu byly 24 milionů korun, řekli dnes při slavnostním otevření zástupci divadla a českobudějovické radnice.
"Objekt je rozdělen na tři hlavní části, v jedné je půjčovna kostýmů pro veřejnost, zbytek bude sloužit jako sklad. Ve fundusu, což v překladu znamená divadelní sklad na kostýmy, budou šaty z derniér a můžeme je použít do další inscenace, těch je zhruba 10.000. Třetí částí je sklad garderoby, kde budou kostýmy pro otáčivé hlediště, těch je kolem 1000,“ řekl vedoucí výroby kostýmů Jihočeského divadla Marek Kubát. V budově je také zázemí pro obsluhující personál a pro řidiče.
Budova je dlouhá 27 metrů, široká 17 metrů a vysoká do čtyř metrů. To umožní kostýmy umístit v regálech až do výšky tří metrů. Kromě pevných regálů mají i posuvné, které se využívají třeba v archivech. "Umožňují nám nejen zvýšit kapacitu uskladněných věcí, ale i větší přehlednost,“ dodal Kubát. V nové budově se také zlepší skladovací podmínky, protože šaty budou v čistém, teplém a suchém prostředí. O náklady na výstavbu se podělilo divadlo s Českými Budějovicemi, radnice zaplatila 16 milionů, divadlo osm milionů korun.
"Ročně se půjčí až 2000 kostýmů. Záleží na období, lidé si nejvíce půjčují na Halloween, na firemní večírky, hodně také na Mikuláše s čerty, masopusty, nejméně o prázdninách. A hodně se lidé ptají, zda máme postavu Shreka, bohužel nemáme,“ dodal Kubát. Půjčovné bude zatím stejné jako loni, 250 Kč za kostým.
Šaty pro herce šije 12 švadlen. "S celým výrobním procesem začínáme třeba rok před premiérou, kdy začínáme shánět návrhy, materiál. Samotná výroba trvá víceméně měsíc,“ dodal Kubát. Nejvíce kostýmů potřebuje operní soubor a výroba je nejnáročnější, protože se často musí dodržovat historická přesnost. Nejvzácnější šaty jsou 40 let staré. Navrhl je pražský návrhář Josef Jelínek pro postavu královny Marie Stuartovny, jsou z černého sametu se zlatými portami. Ty se nesmí půjčovat, mohou se pouze zapůjčit k vystavení.